Споделена история от На работното място

Начална заплата програмист без опит
Здравейте!

Може ли някой да ми даде информация за реалната заплата, която мога да очаквам като току-що дипломирал се от добър университет програмист, но без никакъв опит?

За София става въпрос.

Коментари

1.   Ако нямаш абсолютно никакъв опит, може да очакваш 3 месеца неплатен стаж, като за начало. Знам, че е кофти, като го чуеш. Но това не означава, че няма да намериш някъде и работа на "стажантска заплата". Зорът е, че хич не е много лесно.
Ако си намериш работа, след като вече имаш тези 3-4 месеца стаж и си понаучил, да работиш над проекти в професионална среда, може да очакваш от 800 до 1200 лева, начална заплата (или да ти дават стажантска заплата, но рядко дават повече от 500-600 лева). Първите 12 месеца от кариерата ти, ще са разни хора, които се възползват от теб, но в момента, в който започнеш да чаткаш нещата и да можеш, да изпълняваш задачи в срокове, организиран си и колегите ти им е приятно да работят с теб, може да натискаш за 1700-800 лева заплата. След това, вече зависи изцяло от теб.

2.   Сега - Между 900 и 1000 лв , след 5 години - 700-800 лв

3.   Една приятелка започна на 1500 след като завърши Техническия без ниакъв практически опит, но след година вече и бяха малко в сравнение със заплатите на колегите и парите и си намери сравнително лесно нова по-добре платена позиция. Иначе един колега, който е завършил в Дания въпреки, че също нямаше опит го назначиха директно на 3500 - но все пак зависи и на какво програмираш и освен дипломата какви сертификати и специализация имаш. В София си има търсене.

4.   1000-1800лв. в зависимост от много фактори

5.   1500-1700 бруто.

6.   Има две неща, кото можеш да направиш, извън това, да натрупаш стаж, за да искаш по-висока заплата.
Първото - проекти!

Направи няколко любителски пректа. Дори да са върлото копие на нещо друго, дори да са просто модификация на нечи чижд код - това е опит. Направи си апликация, като гледаш кода ти да следва всички общоприети кнвенции, да е организиран, четлив и да може да се подържа. Прави, качвай работещи проекти на каквото ползваш - heroku, AWS, 10 годишен лаптоп, който ти е сървър или дори на телефона си (не го препоръчвам). После качи кода в Github и нападавай яко фирми и обяви.
Яз съм се явявал на интервюта, в които кода ми беше събран от 3 други апликации, защото нямах и на идея, как да направя някой неща, но се научих, подредих всичко, направих го четливо, имах си един скръм борд на трело, който представих, как ми е протичал процеса, и ме харесаха много бързо. Казах им, че бях копитрал 90% от нещата, а те ми отговориха, че ако търсиха човек, който да пише невероятни неща от нулата, щяхга да търсят някой с 10 години опит, така че не се притеснявай.

Другото - Алгоритми! Мини, ако трябва 3 курса за тях, прочети 10 книги, но се научи, да можеш да решаваш проблемите по този начин да си добър в пресдставянето. Ако трябва, хвани един познат, задвайте си върпоси и единя да решава на дъската, докато деугия проверява. Така ще придобиеш и малко опит и ще ти помогне със стреса.

7.   Ха-ха, един полезен ред програмен код не написал, а вече за заплата пита...
Много сте ми весели такива!
Изкарай 3 до 6 месеца някъде - ти самият да се видиш ставаш ли, и въобще тази работа за теб ли е, пък тогава мисли за пари...

8.   В общината, в която работя нашия ИТ специалист взема 600 лв.
Дано живееш близо до София.

9.   Един приятел взимаше 1500 лева докато го учеше и го работеше, а като го завърши след година опит сега взима 3000 лева. Става въпрос за София.

10.   Съвет - хвани се и с няколко "freelance" проекта. Може и да правиш някакви глупосит за $5-$10 на час, но пак е някакъв опит и имаш както да покажеш.

11.   Номер 8 - ти правиш ли разлика между "ИТ специалист" и програмист? Явно не.

13.   От автора:
Проекти в университета съм правил много и всякакви. Това е една от причините да не съм комбинирал учене с работа - нямаше как да се случи това в моя университет.

Въпроса е изцяло за заплатата, която мога да очаквам като току-що завършил човек.

14.   До Автора.

Зависи какво умееш и къде отиваш. Напиши кратък лист с нещата, които знаеш и тези, които наистина умееш.

Примерно:

- Умея, да правя REST API на Java Spring!
- Умея да работя с HTML и знам разлиакта между <div> и <article>
- Знам CSS, но не мога да боравя мнгоо добре с него.

И избягвай:

- Преди 2 години написах Hello World страница на React

Иначе - С 0 опит и чисто нов от университета - очаквай бързо да те вземат, но на стаж, като 2-3 месеца, може и да не ти плащат. Иначе, ако имаш късмет, можеш да намериш нещо и за 800-1000 лева, но ще се изисква, да умееш да ги впечетлиш на интервюто и да им покажеш, че за разлика от 200 други студента, ззавършили тоя семестър, ти си заслужаваш парите. Прекалено много променливи има.