Споделена история от На работното място

Уволнена заради снахата
Здравейте! Надявам се на бърз отговор! Работих в семейна фирма... Сближихме се с колегите, бяхме много добри приятелски отношения с всички! Имахме си общ чат, в който присъстваха всички колеги и си пишехме неща от сорта кой какво иска за обяд, какво трябва да се свърши днес и някоя друга закачка извън работно време... знаете как е, базици има, но нищо сериозно!!! Във въпросната група участваще сина на шефовете, който е семеен човек и по нищо не се различаваше от нас! Един ден просто ми казаха, че съм уволнена без да ми се даде ясна причина! Тръгнах си и след известно време разбрах, че причината е снаха им! Била видяла общия чат и решила, че аз съм любовница на мъжа й, при което обвинили шефката, че това е нейна идея и ако не ме уволнят няма да позволи да виждат внуците си... въпросът е, че няма нищо такова и никога не е имало друг тип отношения освен професионални! Сега тази жена ми звъни по нощите, праща ми смс-и със странни съдържания и общо взето ме преследва, което ме натоварва психически! Искам да си върна работата, защото нищо не съм направила и се разбирахме прекрасно! Шефовете са обяснили на девойката, че няма такова нещо и това, което говори са глупости, но тя явно не разбира! Не знам какво да правя и с кой от всички тях да разговарям! Искам си работата и предишното ежедневие! Дайте съвет!

Коментари

1.   Еми да си мислила преди да се слагаш на женени мъже било то и само на “базик”. Доста курвета съм виждала така да се “базикат”, пък ако им се отвори парашута ОК.

2.   Авторката: Не сте права! Обвързана съм и моя приятел знаеше какво коментираме в групата

4.   Това, което е трябвало да направиш е да не подписваш уволнението (ако не си била в изпитателен срок) и да съдиш фирмата. Гарантирам ти, че ще спечелиш делото. След което пускаш и оплакване в МВР за тормоз оъ дадения човек и всичко ще се нареди в твой интерес.

5.   Мой съвет е да се срещнеш с въпросната жена, за да я успокоиш и да престане да те тормози посред нощ. Но... не те съветвам да се връщаш в предишната фирма, защото там вече нищо няма да е същото. Аз, честно казано, не зная какво точно значи "бъзици" с колеги. От 13 години работя на едно и също място, с хората от отдела се виждаме и извън работа понякога, но отношенията ни напълно не предполагат някой съпруг или съпруга да си направи грешно заключение. Бая бъзик ще да е било, за да изпадне жената в истерия и със сигурност не е ставало въпрос за това дали един иска сандвич с шунка за обяд, а друг - дюнер. Много хора не разбират, че отношенията на работното място се подчиняват на друг етикет, различен от този в обикновения приятелски кръг. С приятелите си се прегръщаме и целуваме при среща, но с колегите се здрависваме дори и при извънработните контакти. Като чуя някой да нарича колегите си "семейство" и вече ми е ясно, че е извън времето и пространството.
Най-добре ще е, авторке, да пиеш една студена вода и да си потърсиш друга работа. Ако се върнеш там, всички ще странят от теб, заради неизяснената ситуация. Освен това фирмата е семейна, т. е. шефовете ти няма публично да се дистанцират от снаха си, че да ти възвърнат на теб репутацията.
През лятото с мъжа ми бяхме наели едно момче да коси ливадата на вилата ни. Нищо му нямаше на младежа, работеше си съвестно, идваше навреме, но съпругът ми изведнъж реши, че има нещо, което не му харесва в този момък - може и чиста ревност да е било, може и той да не знае какво точно го е подразнило, но аз привиках момчето и му казах, че вече не се нуждаем от услугите му. Защо? Защото мъжът ми не го харесваше, а става дума за чуждо присъствие в частния ни дом.

6.   Авторке - не слушай номер 4

Подобно дело, дори и да го спечелиш, ще означава месеци на мизерия, без заплата, огромни разходи по адвокати (не, съдът няма да задължи фирмата, да покрие адвокатстките възнаграждения), някакво мижаво обезщетение, както и ще те държат до края на договора, ама все има 1001 начина, да те уволнят "законно".
И късмет, да си намериш работа след това. Защото това ще е публично дело.

Разбира се, може да го загубиш. Тогава, не само, че няма да си вземеш порпуснатите заплати, няма да си вземеш и обезщетение и съвсем, ще се набуташ.

Откажи се от работата. Сега, ако се върнеш, всеки ще се дистанцира от теб, защото никой не иска, да му стъжнят живота, защото са ти казали здрасти.

7.   Жената я блокирай, за да спре да те тормози и прекрати всякакви контакти и обяснения.
За да си направи обаче такива изводи от един чат, ще е било нещо повече от обикновени шеги на работното място. Не знам какво влагаш в понятието "бъзици", но ще да са били доста провокативни и със сигурност не в съответствие с работната етика. Все пак си на работа за да работиш, а не да се "бъзикаш".
Както и да е, забрави тази фирма, хората няма да пренебрегнат снаха си заради теб и си извади поука за в бъдеще. Дръж се професионално на работа и хората ще те уважават

8.   Колегите не са семейство - напротив, там споделянето на лични неща и сближаването с повече от един-двама е тънък лед. Винаги може да стане интрига, защото има взаимозависимост и всеки си гледа интереса в крайна сметка. Така че й кажи на тази, че ще подадеш жалба за тормоз и си намери друга работа. Семейство си имаш. Пито - платено.

9.   Ще бъда директна, за да ме разбереш добре. "Бъзици"-както се изразяваш ти на работното място са недопустими. Моят мъж така се "бъзика" с една от работата си, че да не ти казвам докъде стигнаха. Първо изгониха нея, след това него от работа. На работното място си вадиш хляба, не се бъзикаш. Нямаш никакви шансове да си върнеш работата, там си бита карта, семейството ще се обедини срещу теб. Това нека просто ти послужи за урок, никога повече не се"бъзикай"с женени мъже в службата си. Иначе ще има да сменяш работа след работа.

10.   Миличка, не знам какви са били отношенията и разговорите ви, но изводът е, че трябва да внимаваш в отношенията си със семейни хора. Особено ако ти си необвързана. Моите впечатления са, че дори най-невинни разговори, шеги или дори поглед се тълкуват като флиртуване. После следват едни интриги, от които няма измъкване. Не съжалявай, че не си повече на работа там, не търси компенсация.

11.   За да нарочи точно теб от всички жени във фирмата, явно тези бъзици не са били толкова невинни.