Споделена история от На работното място

Работа на каса в голям магазин
Момиче на 20 години съм и от няколко дни почнах работа в голям хранителен магазин в момента ме обучават на каса. Явно главно ще съм касиерка. Просто имам малко притеснения, тъй като никога досега не съм работила на каса и с пари и това е ново за мен. Но бих искала да попитам хора които работят предимно на каса в големите магазини като Лидл и Кауфланд, дали е нормално да гледам на касата на 3 или 4-я ден като уплашен заек. Първия ден супер много се панирах, ама втория мина по-гладко. Но както вчера примерно ако сбъркам едно нещо и почна да се бавя там, почвам да се ядосвам и като дойде време пак обърквам същото и страшно много се дразня от това, тъй като трябваше поне да им покажа, че се справям добре. И както примерно кауфланд е доста голям магазин и направо доста си се притеснявам от време на време. Имам един съученик той ся е при нас, ама доста е по отпуснат от мен. Малко не ми се иска да греша пред него, защото знам, че е подигравач и после ще се разчуе колко съм гламава из всички те ни стари съученици и все пак града в който живея е доста малък така, че доста бързо ще си направя доста добър имидж. Ще се радвам на някакви съвети, просто нашите абсолютно не ме разбират те по скоро много ме притискат, уча висше редовно и имах предостатъчно време да почна работа някъде на 4 часа и я намерих. Ама първо баща ми " гледай да се справяш"ми вика ама ако му кажа нещо, как е, ще ме увика, на сестра ми пък не и пука грам тя в момента се занимава само с гаджето си и като се прибере направо ляга и не си говорим, пък и да и кажа нещо тя ще ми рече, че само се оплаквам и кво толкос се притеснявам на тая каса, ще ми каже аз не вижнам нищо кой знае кво. Въпреки, че е на 17 и нищо не се пробвала да работи ама вече е голям спец. А пък майка ми си има доста ся някви работи за вършене до някъде средата на другия месец и ако просто се опитам да говоря с нея за работа или нещо, ми вика " не се ли разбрахме да не ми говориш за твойте неща, имам доста работа, аз ако почна и твойте да ги мисля, няма до никъде да стигна. Въпреки, че за майка ми беше по-добре да не търся работа щот съм нямала да мога да се справя с университета, нямала съм да мога да уча и таквис, подобни. Ама като не съм на общежитие и пътувам 2-3 дни само нали за лекции ама в тия дни ми дава по 20 лв и само ми мрънка колко пари ми давала и как заплатите и на ней и на баща ми не били големи. Първо ми говори само за пари ама и не ме разбира ако искам да почна работа. Лятото си бях намерила работа в един завод за опаковка на ядки, работата не беше нещо кой знае кво, ама колектива беше ужасен и само ми крещяха, нямаше почти един спокоен ден там. Просто за най малката грешка и я изкарваха тей, все едно е нещо голямо, изкарват те че си някъв малоумник. Дори са ми правили забележки за неща който в същото време те не спазват, просто им харесваше да ме дразнят. Още от самото обучение тотално ме отказаха, тас дет ми я сложиха на обучение направо ме правеше на две стотинки. И аз вкъщи само си разправях колко зле е минало на работа и те сега си мислят, че в мен е вината (възприемат ме като няква дет въобще с нищо не може да се оправи) майка ми въобще не иска да и се оплаквам за работа, само ако го чуе ще ме напрай на нищо. Дам еми пък по миналото лято работих в Lidl бях практикант ама лятото пак кандидатствах ама не ме взеха(просто на тия ядки не се издържаше) ама не ме взеха и нащи си мислят - че онова лято само съм им била в пречка, на всичките там и затова не са ме взели, направо е ужас. Ох стана прекалено дълго, надявам се да не ви отегчавам със скучните си истории. Но се надявам, наистина на някъв съвет от хора които са минавали през обучения на каса, и как е било при тях? например в кауфланд или където и да е...

Коментари

1.   Според мен ти си много смела и много добре се справяш. Имаш лидерски умения категорично. Браво за смелостта. Всичко ще се оправи. Ще свикнеш след месец.

2.   Ти си живото доказателство,че в България унверситетите са вече просто поредните търговски дружества.
С тоя правопис и учиш висше...ако е и педагогика...

3.   Относно касата какво те притеснява? Работа с парите ли? Да взимаш и връщаш пари?
Работила съм на две каси в банка и също нямах опит.
Оттърви се от страха иначе винаги ще грешиш. Много е важно КОЙ те обучава. Ако е някой нервак и вампир не търси вината в себе си. Вината е в обучаващия, който няма никакви качества за това.

Пс в момента ми предстои изпит, практичен пред кат. Падна ми се някакъв дърт нервак. Дори си позволи да ми каже, че да ми даде книжка означавало да ми даде некролог. Днес според него пак не се справих. 2 часа ревах от яд и гняв, че всичките ми усилия са отишли на вятъра.
И този е втори инструктор. Колата на която карам е стара тришка на газ. Докато й схвана чалъма. Часовете ми заминаха. Пак казвам. Много е важно кой те обучава. Важно е да имаш и подкрепата на семейството.
Вики

4.   От авторката, благодаря на номер 1 за добрите думи. Е ами съжалявам, че го нашарих на бърза ръка, тоя текст.

5.   Според мен трябва да прекъснеш следването и да помислиш каква професия можеш да работиш. Явно по-трудно се справяш с научаването на нови неща, следването ще е по-трудно от касата. Можеш ли нещо друго, какво те влече? Помисли и започни някъде на пълен ден, остави го това следване и си живей спокойно живота. Не всеки е щастлив с диплома. Знаеш ли колко хора ще ти се смеят, че уж имаш висше, пък не можеш да пишеш и говориш правилно, за какво ти е тоя стрес?

7.   Аз съм от темата Имам чувството, че не се справям
Вече минаха няколко седмици и бих казала, че се справям. Касата не излизаше няколко пъти, но в последствие се оказа, че не е от мен проблема, а от колежката преди мен.
Магазина, в който съм не е особено голям, супермаркет е, но там пазаруват главно хора от квартала и вече се знаем горе-долу. За да не се обърквам си въвеждам всичко до стотинка, което ми се дава и ми изписва колко е рестото. Като връщам го броя 2 пъти. Да ти кажа много е важно в какъв колектив си. Едната колежка, която напусна беше ама адски дружелюбна и търпелива към мен, а аз в началото правех доста грешки, маркираха се неща по няколко пъти, не знаех как да ги махна, въвеждах други числа без да искам.. Абе голям зор беше първите дни. И като ми кажеха, че не илиза касата и се прибирах притеснена, а като ходех на следващата смяна ми беше свит стомаха. Ама в крайна сметка си казах, ако съм агрешила, ще ми удържат от заплатата. 1-2-3 пъти. Накрая ще внимавам още повече. Но като гледам и на касиерки дето са години там, се случва да не им излизат парите. И хората особено кифлите и бабите мрънкаха, че съм сгрешила и се бавим, защото трябваше да викам управителката да оправи нещо. В крайна сметка спря да ми пука. Като имат проблем да ходят на друга каса или в друг магазин. Никой не се е родил научен.
Иначе бях пред отказване, когато ми казаха 3ти път, че не излизат парите (а проблема е бил в колежката), щях да се побъркам направо. Ама засега е добре. Ще видим заплащането дали си заслужава.

8.   От авторката, към номер 7. Да знам, че всяко начало е трудно, но ако човек има мотивация и хъс, рано или късно ще се получат, нещата. Аз като цяло се втурнах в кауфланд и ме сложиха на каси. Е аз и си имах усещането, че там ще ме сложат, тъй като съм момиче. Вече минаха 6-7 дни от както ме пускат на каса, да още от време на време правя грешки и се налага да питам другите касиерки за разни неща, но според мен това е нормално, докато се свикне. Например мен най ме притесняват ваучерите, като ми тръшнат една камара с която да плащат над 100 лв сметка и малко почвам да се панирам.

9.   Здравей, авторе! Един съвет от мен- зарязвай касата и грабвай учебник по български език! Има опасност цял живот да си сред "подигравачи"! И как ви приемат в университети, как завършвате... Грозна картинка!

10.   Авторке, за разлика от повечето други "разбирачи" няма да коментирам правописа ти - ти си знаеш, че има какво да се подобри. Същественото обаче е, че мисълта ти тече, което е добре. Според мен ти имаш някакъв страх от излагане, който е прерастнал в страх от изява. Решението, както за повечето форми на страха, е просто да правиш нещата, от които те е страх. Ако те е страх, че ще се изложиш на касата и някой си щял да ти се подиграва - ами изложи се, ако се наложи. Нека се подиграва. Трябва човек да е свободен да се изявява в рамките на разумното без да изпитва страх от чуждото мнение, особено когато животът му не зависи от това.

Страхът от чуждото мнение е страх, който тръгва от далечното ни еволюционно минало, когато сме живели в племена от по няколко десетки човека. Там ако се случи да направиш нещо, което да те изложи пред племето, и племето те изгони в изгнание - това много често е било равносилно на смърт. Сега обаче не живеем в племена, не живеем в затворени общности. Дори целият град да научи, че си се изложила на касата и да решат да ти правят мръсно заради това (напълно хипотетичен сценарий, защото на никого не му пука всъщност), ти може да си хванеш багажа и утре да си в нов град на нова работа, където никой не те познава.

11.   Аз съм в същото положение, относно касата, ако става на въпрос, но ако трябва да съм честна, грам не ми пука от това кой какво ще каже за мен и е видно де, защото знам за какво съм дошла първото, второто: Майка ми ако ми каже, че е елементарно да се работи на каса, аз и казвам така: Айде, като е толкова елементарно, започни ти да работиш на каса и тогава ще те питам дали ти се струва елементарно. Затова, ако ти е писано да се изложиш, то в крайна сметка ще се случи.

12.   Де да се познавахме.
Момиче на 20г съм и си приличаме много.
Успех

Аз бях в същата ситуация, след определен брой месеци, малко, аз вече не правя никакви грешки на касата.
Трябва практика

13.   До авторката на номер:12. Аз съм в абсолютно същата ситуация. Днес ходих и на интервю, което ми е първото в живота на 19 съм ( на 15. 10. Ще навърша 20) и не съм работила до сега и направо ми се сви стомаха, като отидох, защото мислех че няма да ме сложат на каса първите дни-месеци, но имало място само, за касиерки и направо ми беше причарняло пред очите. Ще чакам 2рото си интервю за да ме одобрят за работата и все пак ми е много, ама много притеснително.