Споделена история от На работното място

Никога не съм работил
На 26 съм. Никога досега не съм работил. Срамувам се от себе си. Кой ще ме вземе на работа, без практика и стаж? Коя жена ще ме иска? Само моля, без хейт и обиди, достатъчно се срамувам от себе си. Дотолкова, че обмислям самоубийство.

Коментари

1.   Ей ще те бия :D Какви глупости си мислиш. Няма да те вземе жена използвач златотърсач. На тебе ти трябва момиче скромно и добро и има такива. Тя ще те укрепи вдъхнови и ще те мотивира за работа. Същото е като в даскало като на работа. Екип сте и правите някакви глупости. Да скала е шеф и го слушаш и накрая пари. Има толкова много обяви където пише какво се изисква. Да си продавач е супер лесно. Седиш даваш някакви неща срещу пари. Какво му е сложното? Или пък шофьор. Разказваш стоки по обекти. Все едно да си сложиш куфара в колата и да го закараш от точка А до точка Б.
Може и складов работник. Някакви бригада там си редите стока по рафтовете като тетрис. Кое му е сложното? Нали това са работи ако нямаш никакви умения и специалност.

2.   Спокойноо, има много като теб.

3.   Вместо да мислиш са глупости, се стегни и си търси работа. Да, без стаж е трудно, но на 26 още имаш шанс. Ако след 30 още нямаш никакъв стаж, тогава вече става много притеснително.
Така, че ДЕЙСТВАЙ!!!
Търси активно, без претенции. Важното е да почнеш някаква работа, а след 2-3 години вече можеш да си по-претенциозен.

4.   Все едно аз съм го писал, НО сега съм на 30 г :)... имам работа, НО установих, че парите не правят щастието :) Нито пък трябва да ти пука от някакви фустии какво мислят за теб, защото повечето жени в това жалко подобие на държава, са такива!!!
Спокойно, авторе! :) Минал съм през това и ми се ще да съм до теб и да те потупам по рамото, за да ти кажа, че твоя късмет си те чака :)

Лек ден!

5.   И какво толкова, да не си на 36. Какво чакаш все пак - или те е страх, че няма да се справиш?

6.   Започни работа. Всеки някога е започвал за първи път. Вземи се в ръце и стига си хленчил

7.   Авторе, аз съм в подобна ситуация. Дай нещо за контакт, да си поговорим :)

8.   Горе главата, има достатъчно работа, за която не ти трябват свръхестествени умения. Естествено, започваш от ниско ниво, но все трябва да се започне отнякъде.

9.   Споко. Аз до 26 не съм работила също. До 26. учих. След това почнах работа. Сега на 29. 3. години вече работя

10.   Ти какви глупости говориш? ! Не си работил до сега и за това никой нямало да те вземе я се стегни. Като искаш да работиш вземи си вестник с обяви за работа харесай нещо и се пробвай. Най- вероятно ще те вземат за сервитьор или в някой магазин. И не се бой ще имаш цял живот яко работене.

11.   Не се притеснявай, аз като имам стаж та какво - само административни позиции в чужди фирми в огромни офиси като хамбари. Само кол центрове има в София.

12.   А търсил ли си работа, защо не си работил? Може би си богат и нямаш нужда от пари? Защо ти пречи, че не работиш?

13.   Не се коси. Аз имам познат на 55 години с 10 години трудов стаж и неработил нищо от 2004 година, като изключим работа като охрана на обект за 3 месеца, чистач на самолети за 2 месеца и портиер в апарткомплекс за 3 дни. Нямаше пукната стотинка с години, продаде 1/2 от един апартамент, изпи парите за 1 година, продаде още един апартамент за 80000 евро, купи си 20 кв. помещение за живеене за 60000 евро!!! И сега са му останали 20000 лв. Изпил ги е, а и са му ги взели, защото около него са надушили кръвта стадо лешояди, за година време макс. И след това е на кофите. Даже и не му се работи. Целодневно - наздраве. По литър водка по заведенията. Не може да готви, с две леви ръце, не може и крушка да смени... Смятай. Та, няма защо да се косиш.

14.   Според мен проблема е друг. Търсиш си оправдание, защо няма да те хареса някоя. Ако почнеш работа ще си кажеш изкарвам много малко пари и мисля, че няма да ме харесат.
Важното в България е да имаш роднини и приятели на влиятелни позиции и така ще се уредиш с работа.
Може да се запишеш студент и след това на бригада и така няколко месеца ще бачкаш в чужбина и като се върнеш ще си имаш пари.
Виж какви умения имаш. Ако работиш на Фотошоп може в някое фото да те наемат лесно.

15.   До 2

Има много, като автора особено извън София понеже не са дава шанс на младите.

16.   До 3

Има програми от бюрото по труда за стаж и обучение. Автора може да натрупа стаж по дадена програма.

17.   До 1

Автора не е казал, че няма никакви умения и специалност.
Ако има желание може да сподели, какво е завършил и какви умения има.

18.   Не е голям проблем това, че не си работил. Ако те питат на интервю каква е причината, кажи, че досега си бил фрийлансър и си работил по проекти от вкъщи. Измисли си някаква сфера, в която уж си предлагал услуги и си подготви "алиби". Но гледай да не е в сферата, в която кандидатстваш, за да не ти изиграе лоша шега този фалшив "опит".

19.   Ами намери си работа и започни. Толкова е просто. Особено ако си от голям град обяви за работа бол. Не виждам проблема.

20.   Ти си много внушаем от околните, а това е лошо. Предполагам си със средно образование, защото ако си следвал и си на 26 не е трагедия, че нямаш стаж. Като те питат защо нямаш стаж може да кажеш, че си работил по собствени проекти като фрийлансър или си имал собствен бизнес и си фалирал, или че си инвестирал на борсата и си живял от това, но в един момент си изгубил всичко. Има хиляди начини да излезеш от положението. Стажът няма да те направи по-успешен, ако не промениш мисленето си. Освен това от работа няма да забогатееш, така че радвай се че досега си прекарал времето си добре. Никога не се натягай да работиш здраво, а гледай как да работиш умно, т.е прецени има ли смисъл и какво ти носи това.

21.   Аз съм година по-голям от теб. На 19-20 започнах първата си работа, лятна, защото бях студент. Нямах абсолютно никакъв стаж никъде, освен някакви временни работи без договор. Бях си купил трудова книжки буквално час преди интервюто.
Та по време на интервюто като ме питаха дали съм работил, започнах да си измислям някакви неща. Но все пак казах, че са били без договор, примерно товарач, общ работник и не знам си какъв. Така реално работодателя няма как да провери дали реално си работил или не. Важното е да звучиш и изглеждаш убедително.
И последно, не мисли за самоубийство. Човек трябва да се бори. Явно родителите ти са в добро или средно финансово положение щом не си работил. Но например се надявам все пак през тези години да си учил, да си ходил в университет, да си полагал някакъв интелектуален труд и тн.
Важно е да не се отчайваш.

22.   По-добре да не си работил от колкото да работиш като вол, а други да печелят и да имаш злобни колеги както е в големите фирми като кол центровете 60k, Sitel, Sutherland и други подобни затвори.

23.   И аз бях като теб до миналата година не бях работила нищо по време на следването като изключим няколко смени като промоутър, 2 - 3 пъти участия на избори като член на комисия и застъпник и един стаж към МОН, на който само ми мятаха да чета документи. Където и да отидех на интервю все чувах ще ви се обадим и до там. И така една седмица след защитата на дипломната работа отчаяна след поредното ще ви се обадим гаджето ми предложи да опитам към една верига ресторанти където е работил преди. Началото не беше лесно, съгласих се с неохота да опитам борех се еюс егото си, защото не съм учила токова време, за да мия чаши и да оправям поръчки за вкъщи, но вече година и нещо съм там и като понатрупала малко опит имам самочувствие да си търся по - добра работа. Опитай ако искаш дано съм ти била полезна.

24.   Спокойно. Влизаш в jobs.bg или zaplata.bg и правиш едно СV, щом пишеш тук и там ще можеш. Рядко проверяват дали си работил наистина това което пише. Може да напишеш, че си работил примерно на морето от май до октомври в някой ресторант, пазач на плажа или продавач на сергия, правил си палачинки, продавал си сладолед, давал си шезлонги под наем на плажа, нещо за което не се изискват умения, на морето често не те назначават на работа или не ти плащат коректно, затова нямаш и изрядни документи.
Иначе в Макдоналдс взимат лисно и търсят постоянно ора, много работа е и не е добре платена, но след няколко месеца ще имаш всичко необходимо да я смениш. Може и някоя хубава колежка да си намерил.

25.   Пробвай от сайтове като джобс, заплата, от там съм се уреждала. Вярно, местата не бяха супер, но като за начало става. Приеми, че няма да е супер добре работата и условията. Ако имаш книжка се пробвай като разносвач, от тези, които зареждат кафенета, ресторанти и магазини. Да, по цял ден обикаляш града и отговаряш за стоката, но някъде не взимат лоши пари като за първа работа. Ако си на ти с езиците, се пробвай в някой хотел за рецепция. В магазините търсят постоянно продавач-консултанти. Ако имаш образование, помоли някой познат ако знае някъде за стаж да караш. Всеки е започнал от някъде. И моята първа работа не беше хубава, но за тогава ставаше.
Не си съчинявай за СВ-то измислени работи, всичко лъсва, ако някой ти види трудовата книжка. В Бюрото по труда има програми за младежка заетост до 29 години. Можеш и да се регистрираш като безработен, и ти препоръчват някакви работни места. Да, не са идеални, никак даже. Има и трудови борси организирани в някои градове. Явяват се работодатели и можеш реално да говориш с тях. Хубаво е, ако в твоя град има такива. Може да пробваш и сезонната работа, сигурно скоро ще набират за зимата персонал по курортите.
Най-важното е да не се отчайваш. Отвратителен е кръга от неуспешни интервюта, но късмета все някога се усмихва.