Споделена история от На работното място

Да махна ли опит от CV-то си ?
Освободиха ме в изпитателен срок на третият месец.
Вече месец си търса нова работа, като съм посочил позицията, която заемах за тези 3 месеца в CV-то си. Е началото ме канеха на интервюта. Понякога ме питаха защо толкова кратко съм бил на последната си работа, като им обеснявах, че с работодателя взаимно сме решили, че не сме един за друг, на други им казвах, че е заради некоректност от страна на работодателя, но без подробности, за да не ги злепоставям, а и себе си. В общи линии и двете тези са напълно верни. Опитвах се да се представя във възможно най - добра светлина без да лъжа.
Въпросът е обаче че от 2-3 седмици почти никой не ме е канил на интервю, дори за позиции за които отговарям напълно на изискванията. Почвам да се чудя дали не е добра идея да махна последната си работа (тази на която бях 3 месеца) от CV-то си и да вида дали ще имам по-голям успех. Ако пък случайно ме вземат на работа ще скъсам тази страница от книжката или ще им обесня защо така съм направил. Не смятам, че е голяма лъжа да скрия сравнително незначим опит. Другото обаче е че ако махна тези 3 месеца на тази работа ще имам дупка от общо 7 месеца от последната си работа.

Вие какво мислите? Случвала ли ви се е подобна неприятна ситуация?

Благодаря предварително и се надявам на адекватни мнения, защото наистина не виждам друг изход в момента.
Искам да разбера дали проблемът е наистина в мен.

Коментари

1.   Няма какво да му мислиш, махни я. България не е голяма, фирмите в една сфера се знаят, дори да са конкуренти. Потенциалният ти работодател може да завърти един телефон и да попита в предишната фирма, а ако не сте се разделили добре, не е в твой плюс.
Трудова книжка винаги можеш да си извадиш нова и едва ли някой ще проверява, дори да дадеш старата с нанесените 3 месеца. Тези неща се оформят в счетоводството, а HR имат друга функция, т.е. възможно е изобщо да не стане връзка между единия и другия отдел.

2.   Няма нужда да махаш нищо и тъй и тъй ако почнеш работа, ще разберат. Защото ти хубаво ще скъсаш книжката, много глупава постъпка, ама данните за това къде и колко си работил ги има в НОИ. Така, че не прави глупости, ами бъде честен и просто кажи, че не е било "твоето място" без да злепоставяш предишния си работодател, защото това винаги прави лошо впечатление. Да кажеш на интервю, че си напуснал защото предишният ти работодател е бил гадняр направо си означава, че някой ден ще говориш така и за евентуалния си нов работодател и шансът да те вземат отива на към нула.
За това бъди умен и запази причините за напускането си за себе си.
А късането на официални документи го забрави, както ти казах и тъй и тъй информацията се пази официално в администрацията, така че работодателя със сигурност ще провери дали написането в книжката ти е вярно или не. Защото ти искаш да късаш страници, ама има хора, които обратно, добавят си измислен опит за да ги вземат на работа. Нали не си мислиш, че държавата разчита само на твоята трудова книжка? Информацията я има на поне още едно, а може би и на повече места. И сърварите на НОИ ли ще хакваш? :)

3.   ... Опитвах се да се представя във възможно най - добра светлина без да лъжа...

Ти сам си отговорил на въпроса си.

4.   И да го махнеш от един компютърен файл, няма как да го махнеш от НОИ. Тъпо е. Просто казваш,че не е било твоето място, търсиш нещо друго, или че смените са ти били проблем. Аз така съм казвала. Може да си проверяват, така е, но е тъпо да се крие, не си убила човек. Работила си , какво толкова.

5.   Да, на мен ми се е случвала такса ситуация. Даже при мен беше още по-кофти - освободиха ме само три дни преди да ми изтече изпитателния срок.
Не я махай тази позиция от автобиографията си - бъди с нагласата (включително и на интервютата), че всеки опит е полезен, пък бил той и лош. Това с късането на трудовата книжка е пълна простотия, на практика е фалшифициране на официален документ. Ако я махнеш от автобиографията, а после те вземат някъде и установят, че си скрил трудов опит от тях, няма да е никак добро начало на трудовата ти кариера на въпросното място.

6.   Когато ходиш на интирвю не трябва да говориш лошо за бившите си работодатели или колеги. Това ще запита интервюиращия 'ами той като не и имал добри взаимоотношения със бившия работодател / колеги, как ли ще е тук?', 'А какво ако и тук не му хареса и за мен / този колектив ли ще говори така ако се махне от тук?'.

Ако не можеш да разчиташ на препоръка, махни работата от СВ-то си и кажи че си вършил нещо друго през това време. Може да кажеш че си поправял и къщата на село ако ще, голямо изменение на двора или реконструкция.

7.   Първо - 2-3 седмици не са много, особено в края или началото на годината и през лятната ваканция.
Аз съм свикнал, да чакам от 1 до 3 месеца, за да получа отговор, но много зависи от позиция и компания.

За махането - повярвай ми, в по-добре е да е там и да им кажеш, какво си научил за тези 3 месеца, отколкото да нямаш добро обяснение.
Ако те попитат, защо напусна, просто им кажи, че след 3 месеца там, разбра, че старата ти работа не е била за теб, но след като вече имаш този опит, си успял да прецениш, че компанията за която кандидатстваш, ще те удовлетвори.
Това е.
А ако се натискаш, да работиш за комапния, която ще ти рови и в кофата за боклук, само и само, да е сигурна че те държи за топките, по-добре да не си там.
Сега, ако шефът ти е бил АБСОЛЮТЕН ЗАДНИК и ти е звънял в 3 през нощта, да ти каже, да ти каже, че трява да подготвиш "ени документи" извън всякакви договорни и чисто човешки отношения, то просто им кажи това, като не споменеш че е задник. Трикът е, да ги оставиш сами да стигнат до заключението.

8.   Обикновено няма толкова пряка връзка между счетоводителката и HRите, а и винаги можеш да занесеш нова книжка и да кажеш, че си загубил старата. Аз бих махнала позицията от CV-то - подобен опит по никакъв начин не прави кандидатурата ти да изглежда по-атрактивна, напротив, всеки ще се пита, какъв е бил проблемът, че са бързали да го махнат.
За да оправдаеш дупката можеш примерно да казваш, че си заминал за няколко месеца на бригада в чужбина или нещо подобно.

9.   За тези прословути 3 месеца, кажи истината - предложиха ми такива и такива условия и задължания, а на практика се оказа, че позицията ми е друга, няма осигуровки на реалната заплата, всеки ден почти се налагаше да работя извън рабоотно време и т. н. Кажи КОНКРЕТНИТЕ причини. Ако новите ти кандидат - работодатели са от същия тип, няма да те наемат, но и ти ще си спестиш главоболия от нова неподходяща работа с неадекватни условия. Ако обаче са чували за трудово законодателство и имат мениджърска култура, ще те разберат и съответно, ако отговаря компетентността ти на изискванията, ще те наемат.

10.   Махни я, и аз така направих. В СВ-то ми са само фирми в които съм се задържал доста време и опита ми там има отношение към това, за което кандидатствам. Никой няма да ти рови в трудовата книжка или да звъни на предишни фирми, просто на никой не му се занимава с това.