Споделена история от На работното място

Касата не излиза
Здравейте, има ли хора, които работят като продавачи и какво става, за да не излиза касата?
Днес при отчитането ми казаха, че не ми излизат 60 и кусур лв, а аз съм почасово и дефакто от едните мижави 300, ще взема още по-малко, а и на ревизия със сигурност ще липсва нещо и ще се удържи отново. Аз съм месец на тази работа, като все още внимавам и внимателно си броя парите и рестото. Дори сметката като е 1, 52 и да речем клиента ми дава 10, 52, пиша всичко до стотинка на компютъра, за да не се объркам нещо. Като връщам ресто особено по-големи суми си ги броя по още поне веднъж.
Имам впредвид, че доста внимавам, вярно, че не съм много на Ти с математиката, но не съм имала проблеми досега. И да не е излизала касата са били единични случаи с по 1-2 лв.
И сега това..
Има ли шанс някоя колежка да е направила нещо нарочно или без да иска или си е проблема в мен?
Понеже работя почасово, касите са 3 и когато отивам на работа касата почти никога не е отчетена, защото от 3 до 5 следобяд (докато ми започне смяната) някой минава на тази каса докато дойда и после си заемам мястото.
Единия път като влязох на каса и едната колежка ми дава някакви пари, била ги взела, че да си развали и сега ги връща. Направи го и с другата каса, докато нямаше никой на нея и управителката я видя и й се скара, понеже често се случва да не излизат касите и може това да е проблема.
Дали така е станало или вината е в мен, не знам.
Започвам да се отчайвам, а парите ми трябват и в моя град почасова работа трудно се намира..

Коментари

1.   Брой си касата като ти я предават. Може и някой да е бръкнал в кясата и да ги е взел. Може и в компютъра да е проблема. Най-добре да се видят записите от камерите.
Един съвет. Махни се от този магазин, нямам добро усещане. Да не те натопят, ще береш ядове. Днес 60 лв, утре с 1000 лв. Бягай от там.

Банкер

2.   Каса винаги се брои в началото и в края на смяната само така може се знае кой кога и какво е правил. Някой може и санже да ти е направил докато му разваляш пари, може някой просто да си е бръкнал и да си вземе

3.   Първото и най важно нещо е че за да са точни нещата, както трябва да предаваш точна каса, така трябва и да приемаш точна каса. Какви са тези работи отиваш и не приемаш касата с точни преброени от теб пари, а сядаш на каса с която някой е работил и бъркал в нея и почваш да работиш? Как е възможно някой да ходи да си разваля пари без да си там и лично д аму ги развалиш и ти да се доверяваш?
Второ вероятността колежка да те краде е голяма, обаче мен повече ме притеснява факта, че макар да твърдиш, че всичко смяташ до стотинката, лесно приемаш липси от по 2лв, то липсата си е липса има ли я веднъж от 2лв, ако не се притесниш от факта и не ровиш къде и защо, неминуемо ще дойде момент да има по-голяма липса. Тоест би трябвало да се притесниш дори да имаш един необясним лев повече в касата.
По принцип във всички магазини има камери насочени към всяка от касите, особенно в магазини с повече от една каса и нещата могат да се проследят за цялото ти работно време, а когато става въпрос и за 3 часа е още по лесно. От това следва, че управителя може много добре да знае къде е проблема и какво точно се е случило с тези 60лв, а може и въобще да не го интересува нали има кой да му ги плати. Ако той не се е заинтересувал за тези 60лв къде са, най вероятно и ревизията няма да излезе и то с хиляди левове и е време да изчезваш /напускаш/ докато не са те обвинили в липсата им.

4.   Не знам как е в тези магазини, но ми звучи абсурдно да се сменяте без да засичате касата след смяната на всеки. Това означава, че няма никакъв контрол и няма как се разбере по времето чия смяна изчезват пари, а отговорността я поема винаги последният. Аз не бих поела отговорност за каса, ако не е засечена.
Иначе всичко се случва, може две банкноти да залепнат, макар че нямаме банкнота с номинал 60лв и едва ли така е станало в този случай.
Може някой да е платил с карта, а ти да си чукнала, че плаща в брой. И по банка парите да излязат повече, а в касата по-малко.
На мен ми се е случвало да платя сметка, обаче после без да искам да си прибера и парите и рестото. Минах и през аптека и през един детски магазин. Усетих се чак на другия ден, че имам повече пари, отколкото трябва. Обаче децата бяха болни и не можах да отида, минаха няколко дни и ме хвана срам и така си остана, не върнах паричките. За съжаление съм ощетила жената на касата.

5.   Напускай веднага. Аз преди време бях хванала собствената си шефка да ми взема уж случайно пари от касата и после да обвинява мен, че аз не правя нещата като хората. Тя беше на 23, аз на 19.

6.   Понеже си нова те пробват колко ти е пипето и колко си оправна и отракана. Покажеш ли слабост в началото ще те смажат. Или се вземай в ръце и дръж всичко из късо или ще си ходиш без заплата, дори ще има и да доплащаш.
Аз работя съвсем друго, но на всяка нова работа се ме пробвали по един или друг начин, само че аз не цепя басма никому и обикновено тестващите ме са съжалявали горчиво.

7.   Касата тя винаги се следи. Замесени ли са пари, винаги се проверяват в началото и края на смяната, и то когато колегата ти е там. Независимо дали става въпрос за магазин, ресторант, хотел, или където и да е. Задължително. За да може, ако нещо не е както трябва да ти каже и даде обяснение, ако има нещо за сторниране и променяне.

9.   При такава неорганизираност защо се чудиш, че не излиза? Някой е дръпнал 60лв и ще ги плащаш ти.

10.   8 тодини работех на рецепцията на един хотел и разбира се през ръцете ми са минали доста пари и то в различни валути. При нас стандартно се плащаше в лева и евро, както и с кредитни и дибитни карти, но са ми плащали и в долари и в британски лири, че понякога и смесено, т. е. ще платя част от сметката в евро, другата в лева. И понеже сумите хич не са малки, винаги се притеснявах да не объркам нещо. За това си бях изработила определени прави. Винаги ползвах калкулатор! Особено ако трябва да се смятат евро в лева и т. н. По-добре да ми се смеят, отколкото да стане някоя грешка и или да ощетя клиентите или да не ми излезе касата.
Друго, което правех е, всеки ден, когато ми почваше смяната да броя парите в касата и да докладвам на шефката. А през деня каквото и плащане да се извършеше си го записвах. Примерно 2 стаи за 100 лева, 1 за 75, 20 коли по 1, 50... освен стаите при мен се плащаше и за неща като кафета, бира, минерална вода и т. н. И преди да си тръгна пак броя касата. И засичам, започнала съм с 500 лева, примерно, продала съм еди си колко стаи, еди си колко кафета, еди си колко води... и съответно в касата в края на смяната ми трябва да има еди си колко пари. Броя, съвпада-супер! И пак докладвам на шефката преди да си тръгна колко пари има в касата. Ако нещо не излиза започвам да мисля дали в бързината просто не съм забравила да си запиша някоя продажба. Сещаш се, като се изсипят много клиенти на куп и всеки иска нещо... може и да забравиш да запишеш нещо. Ако разликата е малка, примерно не съм записала някое кафе, ок, сега за 1 лев не е драма, ако обаче разликата е голяма, явно не съм записала някоя стая и тогава започвам внимателно да си мисля през смяната ми кой ми е платил и за колко дни иобикновенно се сещам.
Само един път не ми излезе касата и то с няколко лева разлика. Оказа се, че съм объркала сметките при смяната на евро в левове. Не е лошо за 8 години работа. Пък и ставаше дума за 2-3 лева. Платих ги от собствения си джоб и от тогава се научих да ползвам калкулатора! Така, че с времето човек се научава, пък и така, ако стане някой гаф винаги мога да докажа, че не е по моя вина и по време на моята смяна. Все пак шефката знае колко пари е имало в началото и в края на смяната ми и имам записки доказващи какви пари са влезли в касата. Просто трябва да се внимава и всичко си е ок.

11.   Когата няма ясни правила винаги ще си на минус

12.   И при мен същото! Почти всеки път или е на плюс или на минус. Платеното с карта на ПОС терминала е повече от бележката на отчета. Много ми е притеснено какво се случва! Броя всички пари по 5 пъти и не излиза.