Споделена история от На работното място

Работа и живот в Бургас
Здравейте.
От няколко месеца живея в Бургас и изпитвам сериозни трудности в намирането на работа.
От това, което виждам по обявите, се търсят основно продавачи, сервитьори, шофьори и общи работници в складове.
С други думи - никаква перспектива за развитие, а посочените заплати едвам стигат за основните месечни разходи като наем и храна.
Освен това, съм забелязал и, че след края на лятото, през вечерта почти навсякъде уличното осветление е необяснимо слабо и не знам дали си въобразявам, но общо взето имам чувството, че обитавам някакъв мрачен и призрачен град.
Къде са аргументите за титлата "най-добър град за живеене" или това важи само за избрани хора, предимно тези които имат хотели, ресторанти и апартаменти под наем?
Има ли някакви други перспективи тук и ако няма, нима единствените алтернативи са София и чужбина?

Коментари

1.   Няма такова нещо ,че е тъмно по улиците ,а за работата е така ,трудно е намирането особено ,ако си без образование,без език и т н.
По-добре се ориентирай към столицата
Бургазлия

2.   Свястна работа не се търси по обяви. Намери си приятелски кръг, работи нещо колкото да не си без работа, покрай приятели и колеги се ослушвай за нещо по-смислено. После не спирай, а търси по-добро. Важно е да създадеш добро впечатление, защото никой няма да препоръча някой хапльо за добра служба. На колко години си?

3.   Ти какво си очаквал от Бургас. Дори Варна е призрачен град във всеки сезон различен от лятото. Относно работа, нормално е. В България работа има само в София, Пловдив и Варна. Като заплатите са сравнително адекватни и то понякога, само в София. Дори в Пловдив последните 6 месеца почти няма работа, фиктивни обяви, много по-малко на брой от миналата година и основно за чистачи, продавачи и шофьори. Тъй че не е само в Бургас така.

4.   Ще ми е интересна темата, понеже искам да се преместя от София в Бургас, заедно със семейството си. Не мога да издържам тази кочина вече и предпочитам "призрачен град" пред град без въздух и пространство. Но действително, нека хора, които живеят там и са местни, да разкажат повече :)

5.   Не, няма други перспективи. Живях там няколко години и е супер гаден град, хората са страшно заядливи, пълно е с ненормалници. Има и свестни, но са толкова малко. Преобладават гадняри и е пълно с психично болни. Не случайно там е психото. Уличните лампи наистина са слаби, не се бях замисляла до сега, май е някаква специална светлина, да не свети на хората в очите или нещо такова, но в действителност е страшно крийпи.

Заплатките са 1000 лева макс, с много малки изключения, аз съм с две дипломи, отнема ми няколко месеца да си намеря работа там, просто няма, освен работни места в кауфланд, разбира се. Не че има нещо лошо да работиш там, ама ако искаш някакво развитие, не си и помисляй. За сметка на това цените са Софийски в заведения и магазини. Единственият плюс е, че наемите са по-ниски, отколкото в София.

Кофти място е, освен ако не си от там. Тая статистика не отговаря на истината. Страшна депресия е там за всички небургазлии. Разбира се обаче местните си мислят, че живеят в Бевърли Хилс и всеки дава мило и драго да живее там, което е далече от истината, но не вярват дори като им се каже. Хубаво е само 2-3 месеца през лятото, но пък морето е на залив и е с кофти вълни, иначе става като за единия плаж.

6.   Напълно съм съгласна с номер 5. Аз съм от едно малко градче намиращо се близо до Бургас и това, което е казал №5 си самата истина. Бургас не става за нищо. По-добре се ориентирай към София или чужбина.
Ж23

7.   За реализация е доста трудно, трябва ти конкурентно образование и минимум два чужди езика на ниво C1, за да можеш да си намериш работа без връзки.
През зимата наистина е мъртвило.
Бургас е град без икономика, всичко се върти около продажбите на недвижими имоти. Ако има как да се завъртиш около това и да си намериш работа във връзка с този сектор - имаш някакъв шанс да заработваш прилични пари. Другите, които получават добро възнаграждение, са лекарите. В Бургас масово идват "туристи" от други градове, които "лекуват" пациентите няколко години и се махат. Боже опази, ако не мислиш с главата си, а се довериш сляпо на такъв "специалист".
За справка - аз съм от небургазлиите, но с хубава и добре платена работа, но ми отне почти 10 г. да стигна до този етап. Може би е една идея по-добре от София от гледна точка на спокойствието, но нито въздухът е по-чист (все пак Кроношпан и Нефтохим замърсяват до такава степен, че в този район са най-много белодробните заболявания от цяла България), нито откъм разходи ще сте по-добре, ако живеете тук. Цените са като в София. Наемите може би са една идея по-ниски, но за сметка на това възнаграждението не е като в София.
Ако ще се местите, по-добре във Варна. Пловдив е град с много евтина работна ръка, не можете да се конкурирате с гладните 20-годишни студенти.

8.   Ха ха "най-добър град за живеене", ти не осъзнаваш ли как един град се закичва с тази титла? Чрез гласуване по интернет. Тази титла се взема от града където има най-много хора без работа, ровещи по цял ден в нета, четящи и местни интернет медии и в даден момент в такава медия има реклама на гласуването и всеки шляещ се влиза в страницата и гласува за града си. Тоест който град спечели "най-добър град за живеене" там хората нямат работа, чудят се какво д аправят, скучно им е, не излизат вечер, стоят на дивана с лаптопа в нета и гласуват за собствения си град. После "чичо кмет" кичи табелата на града с титла "най-добър град за живеене".

9.   в тая територия всеки конкурс е нагласен особено за най-добрия град за живеене, не бъдете наивни, да не кажа прости

10.   Бургас е град за кореняци бургазлии или такива с имоти който дават под наем, като мен. Тогава парите стават около 1500 лева и е добре. Общо взето това е картинката извън София, не схващам защо Бургазлии да са по-лоши хора от другите градове все едно и също е, все са бълари. Извън София (или ако нямаш здрави връзки) навсякъде е 1:1, даже според мен Бургас е най-добрия град след София именно заради наличие на имоти (например къщи за гости), а в София винаги оставаш със 100 лева в края на месеца, представи си че си останал с 3 000 лева спестени в София на 45 без работа, какво правиш ? Според мен софианци се местят в Бургас защото продават скъпи апартаменти и копуват тук няколко и ги дават под наем. Не е град за нахъсан млад 24 годишен образован човек. Другия вариант е бизнес, но там майката си трака, наемите не се водят бизнес. С времето опознах много хора на всякаква възраст който не работят и живеят от имоти, скапани на 25 и уволнени по 10 пъти за година две. Най-добър град за живеене е, но това не включва пари и работа, за тва беше шумотевицата. Същевременно няма да намериш рязко по-добър живот в София, просто трябва да напуснеш чужбина, в София реално си по-добре от Бургас с 30%.

11.   Освен това ще добавя че съм Бургазлия и търсих работа 3 години и то мизерна такава, макар че съм вишист, ясно ми е че е реалния шанс за пенсия е малък или ще си остана на имотите на 40 години или ще се изместя в чужбина.

12.   Бургас е провинциален град с малко шансове за реализация. Извън сезона е влага и скука. Разбшра се София е мястото за млад човек като теб. Имай прид вид, че и тук вече се затегнаха нещата. Пренаселено е и трябва много късмет и упоритост от твоя страна. Успех!

13.   Не знам, аз винаги съм си харесвал Бургас. Познавам няколко човека от там и са много добри и приятни хора, това са лични впечатления :)

М21

14.   Как така половината българи се изнесоха от страната, и въпреки това хората в големи градове като София и Бургас с години не могат да си намерят работа?

15.   15 До 14

Теолозите още мислят по този въпрос, никой не знае. Представи си ако се върнат 1 млн. българи какво ще стане.

16.   до 14

елементарно, Уотсън. Няма производство, икономика. Само с молове, чалготеки и изпрани евросубсидии кой знае каква икономика не може да се прави. Както хорат бягат, така бягат и инвеститорите.

17.   До 8

"Най-добър град" но в България, не го забравяй. Освен ако не си политик или програмист, не виждам с какво София е по-добър град от Бургас.

18.   София е пълна е гангстери.

20.   Както се казва, аз съм "кореняк" бургазлия и вече прехвърлих 50-те. Бургас БЕШЕ силен индустриален град допреди 20 години. Имаше много работа, а и хората бяха заети с производството в града ни. Работя в сектор, в който имах контрагенти от всички заводи и фабрики в Бургас. За всички, които искат да дойдат в града ни, днес имаме само 2 МОЛ-а, единия от които е вече залязващ, Кауфланд-и, Лидъл-и и няколко супермаркета. За СЕГА има работа в строителството, но тя е до време. Имаме обаче много батки и кифлички с по 2-3 лв. в джоба и много, много комплексиран млад народ. Всичко изброено, за съжаление замени изчезналите от града ни НХК, в което работеха 10 000 човека, Промет с 2 000 човека, безалкохолни изделия с 1000 човека. бирена фабрика с 1000 човека. винпром с 600 човека, МЗ Спартак с 900 човека, кабелен завод с 1200 човека, Камбана с 800 човека, фабрика за хавлии Яна с 700 човека, Тих труд - с 300 човека, приборостроителен завод с 400 човека, фабрика Хемус с 400 човека, мелници Бургас с 300 човека, ОП стротелство с 500 човека, Домостроителен комбинат с 600 човека. Пристанище Бургас с 1200 човека, Захрани заводи Победа с 500 човека ( днес са на изживяване с 50 човека и пред закриване, защото са погълнати от Престиж В. Търново)Летище Бургас с 350 човека и редица още производства, които НЕ СЕ ЗАКРИХА поради нерентабилност, а смениха дестинацията си в други БГ градове или придобиха нова собственост ( НХК - днес е с 900 човека, Бирена фабрика отиде в Хасково, Камбана отиде нейде, МЗ Спартак беше умишлено фалиран и разпродаден на скраб)... Та това ВЕЧЕ го няма в днешен Бургас. Днес имаме само опаковка и празно съдържание, дори душата на истинския стар Бургас вече е изтръгната... Та преценете си, дали заради едното лято и едното море, си залужава да заживеете в празната опаковка Бургас. Вижте, ако сте пенсионеро със стабилни доходи и минимум имате два имота за под наем, Бургас е вашия град, или поне докато съдбата не ви срещне с крив и надрусан батка или кака.

21.   Ми зима е, бе. Хората си седят вкъщи на топло и е нормално да са пусти улиците по това време на годината. Кой нормален ще излиза да обикаля навън в студа? Пробвай пак през лятото

22.   Хайде, хайде. Пишете още коментари

23.   Лично аз много ама адски МНОГО мразя този гнусен град Бургас. Няма нито работа нито образование. Младите бягат от тази дупка наречена Бургас

24.   У нас единствено София е град, който предлага избор. Останалите населени места са едни провинциални клоаки, където могат да живеят добре само местни феодали, връзкари към предходните и рентиери.

25.   Да ви призная нещо, дойдох в Бургас преди близо две години, мъжът ми и от тук, аз съм от София. Но причината да дойдем тук в Бургас беше детето, за да има място в ясла /градина, знаете, че в София това е малко вероятно. Започнах работа преди 3 месеца тук като медицинска сестра в Ясла. Сблъсъках се с много злоба, завист, доносничество и приключих с тази работа... Мислех, че няма да ме приемат, но не съм очаквала толкова враждебно отношение, вербална агресия, доносничество , както от колежки, но още повече от детегледачките (т. нар. Лели). Та Бургас... Нека опитам пак на ново работно място, надявам се различно от ясла и ще говорим рак. Благодаря ви за вниманието и успех в Бургас! :-)

26.   Като човек работил в няколко големи предприятия (признавам с връзки и на добра длъжност) пак взимах около 1800(не чисто) За повече може би щеше с опита да стигна до 2200 след 20 години и до там.
В Бургас няма много перспектива. Но и в София няма. Наемите са убийствени и сметкте ти изяждат заплатата. Ако имаш възможност бягай в чужбина

27.   Номер 25, за съжаление една на малка част от българите сме точно такива - завистливи, нагаждачи, клеветници, използвачи и т.н. Това не е само в Бургас, а навсякъде. Аз откакто случайно разбрах как мой уж много близък приятел се е опитвал да извлича лична изгода на мой гръб и то съвсем целенасочено, съм ограничил тотално контактите си, както лични, така и служебни.

28.   Пишете още коментари

29.   Доколкото знам Бургас е супер зле откъм добре платени възможности за работа. Иначе, за 1000 лева сигурно има стотици обяви.

30.   Лично на мен въобще не ми харесва. Хората са големи изроди.
Центърът е почти празен. И може да видиш само майки бутащи колички и ученици и пенсионери и просяци.

Няма млади няма го онзи студентски живот преди 5 години. Коренна промяна потресена съм само една дискотека а преди имаше 6дискотеки НЯМА ХОРА НЯМА МЛАДИ!! Заведенията празни след 20. 00ч. хората злобни от алчност и бедност... и най-важното със свръх самочуствие и студени.
Аз като млад човек на 23г се махам от тук не можаах да открия своя кръг от хора и няма реализация мега тъпо...
Градът на пенсионерите!!!!

31.   Бургас е град пълен с комплексирани наркомани. В училищата също пълно с малки дроги! Озлобени, завистливи, стискащи зъби! Ако не се бях махнал от Бургас батко сега още на вторичните суровини щях да работя. В София сега обаче на хубавата заплатка в Лидл ми е съвсем друго