Споделена история от На работното място

Дилема: Работа в държавната администрация или в частния сектор?
Здравейте, мъж съм, работя в държавната администрация, работата е сигурна, имам 26 дена платен годишен отпуск, но е ужасно ниско платена, мисля да отида да работя в частния сектор, където заплащането е два пъти по-високо, но работата едва ли е толкова сигурна, колкото в държавния сектор?

Коментари

1.   Няма сигурна работа. В държавната администрация сигурно ти е до следващите избори или ако си се научил да лижеш стабилно задници. В частният сектор поне на някои места какво ще се случи с теб зависи от теб. Държавната администрация е за хора неспособни да поемат отговорност и риск, мързели с голямо самочувствие, че са човек на някого.

2.   На колко си години? Ако си на 25 - отивай, пробвай. Ако си на 45 - стой и не мърдай. По специалността си ли ще работиш или просто нещо, от което ще взимаш пари?

3.   В частния сектор, ако собственика реши да съкращава персонала (което често се случва), ще го направи без да ви предупреди до последно !
При нас например е така - уж компания стабилна, с високи печалби от много години, с около 1000 човека персонал и един ден ни привикаха - ЧАО...Без обяснения ! Още кретаме 25 човека (от около 1000) !!!!!
Май след Нова година сме ЧАО !
Бягай далече от частници и през 2020 година, защото ще закриват цели предприятия и става нещо страшно - не знам защо !

4.   Ми претегли си плюсове и минуси де, голям мъж си.
В държавната работа все още си е комунизъм все пак, не ти е голяма заплатата, но си знаеш отпуската, почивните дни, хайлазлъка.
В частния сектор, за два пъти повече пари, ще ти смачкат задника от работа.
Аз работя за частник, но условията са ми като на държавна работа. Не е голяма заплатата, но си знам почивните дни, спазената отпуска, излизанията, когато ми се налага, трите кафета на ден. И в 16. 30 вече пътувам за вкъщи.
И не бих си тръгнала за нищо на света.
Има неща, които не се купуват с пари

5.   В държавната администрация е 100 пъти по-добре. Бонуси, 13 заплати, тийм билдинги, парното надуто до дупка, колежките се разхождат посред зима по копринени блузки и си търсят кой да ги уважи. В частния сектор най-много да се сдобиеш с разширени вени или да си сецнеш кръста.

6.   Ако си жена, ще ти кажа, както прецениш. Но ти си мъж, ще имаш семейство, добре е да се ориентираш към по-добра работа. А сред змии и бабички не знам какво правиш.

7.   Разбирам те, обаче аз ако работя в администрация, бих стоял там, вярно е че са ниски заплатите, но поне е малко по-спокойно. Няма ли начин да те повишат? Имам предвид да работиш пак в администрацията, но на по-добре платена длъжност? Все пак решението е твое, аз просто изразявам мнение и ти пожелавам успех каквото и да решиш.

8.   В частния сектор си е "риск печели, риск губи"! Да, може и парите да са повече, но да не ти ги плащат навреме, да те осигуряват на минималната заплата, да не ти дават право да си ползваш целия отпуск, да те карат да работиш извънредно без да ти плащат за това и още хиляди други "екстри". Така, че много си зависи в каква фирма ще попаднеш. Ако имаш късмет може да е много по-добре, с прилична заплата, нормални условия на труд, уважение от страна на шефа и всичко да е както трябва, обаче го има и обратния вариант! Така, че преди да напуснеш, когато си харесаш евентуална фирма в която искаш да работиш, много внимателно я проучи, прочети какво пише за нея в бгработодател, виж дали хората са доволни и тогава действай. Че да не съжаляваш после. Аз винаги съм била в частния бизнес, попадала съм и на готини шефове, но и на пълни боклуци, при един такъв останах точно 1 седмица! Нервите не ми издържаха да ми креши и да ме псува и станах и си тръгнах преди още дори да ми е оформил трудовата книжка. Така, че внимавай. Ако винаги си бил в държавната администрация, просто не си запознат с "капаните", които залагат в на вид "перфектните" обяви за работа. Млад и динамичен екип, кариерно развитие, добро заплащане, всичко това са думи, които ги има във всяка обява, ама не приемай всичко за чиста монета! "Младия и динамичен екип" може да се състои само от роднини и приятели на шефа, кариерното развитие да означава, че по документи може и да те повишим, но това не означава, че ще ти вдигнем заплатата, за сметка на това работата и отговорностите ти ще станат двойни. Под "добро заплащане", пък разбирай 10 лева повече от абсолютния минимум за тази позиция и т. н.
Казвам ти, доста съм патила и вече внимавам. Никога не напускам преди да съм на 100% убедена, че новото място е по-добро от старото и пак понякога стават фалове. Така, че не действай емоционално, а разумно.

9.   Навсякъде това е разликата между държавната и частна работа. Държавната е по-сигурна, ама по-ниско платена. Частната - обратно
В каква сфера мислиш да работиш. Може да поразучиш, как стоят нещата там с фирмите и т. н. Ама сам виждаш, нищо сигурно няма в наши дни. Гласува си нещо Еврокомисията, или нашите управници, наложат някакви санкции САЩ и компания, и така за нула време може да си заминат много фирми

10.   Отивай в частният сектор и се развивай здраво. Чети, работи много здраво и ще си много силно платен. До сега никога не съм виждал, нито чул да уволнят някой, който много работи и разбира. Дори и фирмата да фалира и да се наложат да освободят персонал, тогава работа ще си намериш за отрицателно време!

11.   И къде е по високо платена работата в частния сектор? Е ако си компютърен инженер или лекар, разбира се. Всичко останало са същите заплати и гърч, че и може да не ти я садат

12.   Авторе, какво се случи с теб? Кой път избра?

13.   Работил съм в държавна администрация и "на частно". Не бих препоръчал администрацията. Има някои привилегии, но тях могат да ги оценят по-възрастни хора, които искат да кретат спокойно до пенсия. Един млад човек не би трябвало да има подобна нагласа. Какви са привилегиите: относителна сигурност, въпреки че при избори и смяна на ръководството са възможни чистки; освен ако не си назначен с връзки, ще ти се налага да си много угоден и да се превърнеш в безгръбначен подмазвач, което всъщност ни кара да заключим, че трябва да си такъв по принцип; редовна заплата и пълни осигуровки - но какво от това, като са ниски?! И разбира се, едно от най-важните неща: че може да се скатаваш. Малко да работиш, повече да не работиш. От това, обаче, страшно се затъпява. Все пак държавната работа може да е от полза, за да натрупаш известен опит и контакти, което да ти помогне за работа в частния бизнес. За разлика от държавните длъжности, частният сектор предлага много по-голямо разнообразие от бизнеси, фирми, длъжности, така че не са възможни изчерпателни обобщения, за да кажем кое е "по-добре".

14.   Работя на държавно. 800лв чисто и яйляк. За нищо не заменям.... Няма шеф, няма гърч. На частно не! По важно е спокойствието... пори та пари.. не мерси.. за 600лв ци пукаха г.. а.. не мерси...

15.   Здравейте, аз съм автора, според мен в България нито в частния, нито в държавния сектор е добре! Аз работя държавна работа, имам 26 дена годишен отпуск, който мога да си го ползвам когато си поискам, дори по един два дни, осигуряват ме на реалната заплата, получавам си парите точно на деня, всеки месец, но, какво от това, като взимам чисто 600лв. В частния сектор, дават парни, но когато решат, ти казват от утре не идвай повече на работа, нямаме повече нужда от теб, не всички осигуряват на реалната заплата, няма платен отпуск, не можеш да си взимаш болнични, работи се извънредно и т.н...

16.   Аз пък работя в държавната администрация от 10 години. Много е напрегнато, постоянно има стрес и яка работа, нямам опции да се скатавам, плащат ми доста добре. Но има интриги, лицемерие, политически чистки, но и сигурна заплата и осигуровки. Ако си деен и четеш много, не се затъпява.

17.   Частния бизнес е само за град като София, където има конкуренция. За провинцията не само че почти нямаш друг вариант, ами честно без връзки извън държавна работа не взимат.

18.   Държавна администрация и герб е едно и също.

19.   Ако има разлика в заплатите тя е в полза на държавната работа. ВСИЧКО друго е по зле също в частните измекяри

20.   До 19

Не съм съгласен. Може да се каже, че ОГРОМНАТА ЧАСТ от частните начинания, не предлагат такова спокойствие, комфорт и сигурност, като държавните работи, но все пак има места, кдъето редица неща са по-добре.

22.   Зависи от държавната работа. Има доста места, на които си пиеш кафето и никой не те закача по цял ден, не работиш и с граждани... но да, няма влизане там, трудно е и почти винаги става с връзки.

23.   Ако имаш пари от наем на имот и ти трябва само стажа - стой на държавна работа. Но иначе не е за препоръчване, особено за млади хора. Скатават се там, така е, но се скатават възрастните пред пенсия и остават да гърчат младите, те и не си търсят правата, а ги правят на маймуни в държавния сектор. Не е работа за млади и като цяло нормални хора. Има и много интриги, като теглиш чертата: нито парите нормални, нито обстановката е дружелюбна, нито някой ще оцени труда ти.