Споделена история от На работното място

Променен договор
Здравейте! Днес на работа ни раздадоха фишовете за заплатите, и с изненада установих че договора ми е променен. Променен е без мое знание, питах преките си началници, те вдигат рамене. Правилно ли са постъпили с мен, и какво ме съветвате да направя? Предварително ви благодаря!

Коментари

1.   Няма как без твой подпис, който и да е да ти промени договор. Не вярвам да са променили договора ти. Обаждаш се на по висш началник или в счетоводството или на Човешки ресурси зависи от фирмата ви, там където си подписал първия си договор и питаш относно проблема си.

2.   Трябва да дадеш повече подробности. Не става ясно какви са тия промени, в основната заплата ли са или в бонусите, в чия полза и какъв точно ти е договора. Това "договора ми е променен" не ми говори нищо, че да ти дам отговор.

3.   Договора ми от по голям щат, е променен на по малък щат. При нас когато има увеличения, автоматично се променят договорите, но когато има смяна на позицията, би трябвало да ме уведомят.

4.   3, какво значи щат? Такъв термин няма в законодателството. Виж, много неясно го обясняваш, но ще се опитам да ти обясня. Трябва да погледнеш във фиша от коя част точно са ти намалили заплатата. Ако е от основната, нямат право, ако са някакви КТД-та, бонуси и т.н., тях работодателят не е длъжен да ги дава.

А договорът ако е променен, както казваш, не е валиден без твоя подпис. Можеш да говориш с когото трябва да си коригират, ако е грешка. Ако е променен договора и ако не желаят да се придържат към действителния, можеш да ги съдиш спокойно. Ако са ти фалшифицирали подписа - също. Но няма как да правят договори и анекси без твой подпис. Ако не си се подписвал никъде и ако намалението не е в съответствие с договора, е лесно доказуемо и в съда техните доводи ще паднат веднага.

Но пак ти казвам - въпросното намаление, за което говориш, има ли го като клауза в действителния договор или си е от основната заплата?

5.   Основната ми заплата е променена, както и длъжноста. Днес като отида на работа, ще питам в човешки ресурси.

6.   Нещо не си разбрал правилно. Не може да са ти "променили" договора. Вероятно има клауза в него за натовареност.

7.   до 5

Ако си разбрал правилно и го обясняваш правилно, това е абсолютно незаконно. Освен това какво означава "променен"? С анекс ли е изменен или направо нов договор имаш? Ако е с нов договор, трябва ти да си се пдписал, а стария да е прекратен. За да е прекратен стария, пак трябва да има молба от твоя страна или поне заповед за прекратяване от управителя и да е посочено по кой член, какви обезщетения ти дължат и т.н. Ако е с допълнително споразумение към стария договор (анекс), пак трябва ти да се подпишеш. А ако няма нито анекс, нито нов договор, значи просто нарушават договора.

Но имам съмнения, че или не си разбрал правилно, или може би просто хората, които изчисляват заплатите са сбъркали. Не ми се вярва толкова левашки да те цакат целенасочено. Трябва да са малоумни да го правят по този начин. Ако искаха да те цакат, има си много по-елегантни и трудно доказуеми начини. Това просто няма как да мине в съда, нито пък ти има как да не забележиш. Така че се съмнявам да е точно така, както го оябсняваш. Или ти, или който прави заплатите се е объркал най-вероятно.

Сигурен ли си, че нямаш примерно отпуски, болнични или нещо? Защото основната заплата се смята пропорционално на присъствените дни. А отпуски, болнични и т.н. са в отделна графа.

8.   То си пише самата длъжност,предните месеци пишеше една длъжност и основна заплата,сега пише друга длъжност и друга основна заплата.

9.   Внимавай със съвета на номер 4.

"Спокойно съдене" няма. Не и когато говорим за компания за милиони. Такива постъпки, трябва да бъдат добре обмислени. Да не казвам, че ако си извън София, може дори и да не си намериш свестен адвокат, а ако фирмата е "наши и ваши", съдът ще ти проточи делото. Тогава ще се забатачиш с адвокатски такси (коит може да стигнат пет цифрирени суми, ако се проточи делото), с това, че вероятно ще измислят някаква причина, да те съкратят и да не ти палтят обезщетение. Следователно ще имаш месец без работа, а и го има и другото - ако си тесен специалист, другите фирми не биха те наели, защото не искат "бунтари" на работното място. Един вид "кариерно харакири". Накрая, я спечелиш делото, я не, а дори и да го спечелиш, обезщетенето ти не покрива и половината ти загуби. Разлиакта е, че доакто фирмата може да си позволи, да загуби 5-10 000 лева, за повечето хора, това е равносилно на финансова смърт.
Разбира се, това може да не е изобщо случая, да имаш парите, да имаш добър адвокат, да имаш други места да започнеш работа - тогава да. Но обмисли много внимателно следващите си стъпки!

10.   8, имаш предвид във фиша ли? Така и не разбрах, ти "променен" договор видя ли черно на бяло? Или под "променен" имаш предвид това, което пише във фиша? Възможно е да е неволна грешка и фиша да е сбъркан и сътоветно начислената заплата. Ако е така, е поправимо.

Ако е умишлено, вече тогава има смисъл да продължаваме дискусията. Такова нещо като "променен договор" няма. Има анекс (допелнително споразумение) към договор, има нов договор и прекратяване на стария, има и неспазване на договор. Така и не разбрах ти в коя графа попадаш и какво въобще си видял като документация.

Моля ви, като искате съвет, бъдете малко по-конректни, подробни и ясни. Иначе е просто несериозно да искаш съвет, а да не можеш да обясниш адекватно проблема.

11.   "Възможно е да е неволна грешка и фиша да е сбъркан и сътоветно начислената заплата. Ако е така, е поправимо. "

По-скоро е от типа грешки "ако мине номера"

12.   Оказа се че не е грешка, питах един от шефовете си, той каза че така е решил, и като го питах защо не са ми казали. Ами от трз не са ли ми казали и дотам. Просто пълна пародия. Ако се оплача в инспекция по труда, после ще си загубя работата, а не искам това.

13.   Единствено без твое знание могат да ти издадат заповед за увеличаване на заплатата по чл. 118 от Кодекса на труда, за всякаква друга промяна трябва да си подписала допълнително споразумение. Прочети си трудовия договор добре и тогава отиде в човешки ресурси на какво основание са промените, като не си подписвала документ за промяната.

14.   12, а имаш ли нов договор или само във фиша ти пише друга длъжност и заплата? Между другото ако шефа ти просто "така решава", това е много лош знак и трябва да ти светне червената лампа. Особено ако види, че номерът минава. Ами той утре може да реши да те пише на минимална работна заплата, пак ли ще си мълчиш, че да не си изгубиш работата? Могат да си подпишат договор, че ти им дължиш пари и неустойки, могат да пишат, че си откраднал пари, че не си идвал на работа, че си сгафил и не ти се полага заплата и даже ти дължиш неустойка, пак ли ще си траеш? Сериозен ли си? Ако дори за това грубо погазване на правата ти си замълчиш, познай какво следва след това.

На твое място бих пробвал да оправя нещата, ако не става - бих си потърсил нова работа, защото остави заплатата, но това е супер неуважение и ще ми стане ясно, че бъдеще в такава фирма с такива шефове нямам. Те щом се ебават така грубо с теб, какво развитие въобще очакваш там. Ако нямаш проблем цял живот да те тъпчат, да не се развиваш и периодично да ти смъкват заплата, трай си.

Не мога да повярвам, че има такива хора.

16.   българска работа ...всичко е измама в кочината булгаристан

17.   Това е, за да те накарат да поискаш да напуснеш. Защото им е по-лесно и по-изгодно сам да напуснеш. Когато искат да се отърват от някого му орязват часовете, бонусите, заплащането. Не е законно. Но честно минава, особено при студенти и млади майки. Затова е хубаво човек да членува в синдикат, в такива случаи те обясняват правата и следващите стъпки от твоя страна.

18.   Какво значи "ако се оплача, ще си загубя работата", на какво основание ще те уволнят? Очевидно не могат да си позволят да те съкратят, уволнение не се прави, защото "така съм решил", има си кодекс. Оплачи се, ти не си безправен роб и шефът не е султан. И двамата имате права и задължения, не става така. Все едно да не ходиш на работа през ден, "щото така си решил". Да бе да. Подписал се е на едни условия е длъжен да играе по тях!