Споделена история от На работното място

Работа в България
Здравейте. Сменил съм няколко работни места, но навсякъде е едно и също. Всички ли работодатели в България искат някой да им работи за заплата, която не стига за нищо, и да приема "подадената му ръка". Защо държавата ни е сред най-бедните в света? Какво трябва да се направи, за да има някаква градация? Протестите не помагат!
Чужбина ли е решението? Кажете ми това ли е живота блъскане от сутрин до вечер, за да си покриеш сметките и да имаш пари колкото да оцелееш?

Коментари

1.   Това е ,защото от кол и въже стават шефове и частници. Разбира , не разбира от дадения бизнес, там е наврян.

2.   Трябва да си намериш професия, която ти плаща добре, да събереш достатъчно пари и да ги инвестираш в пасив и доходи, така че ти и поколе ията след теб, да сте финансово обезпечени и да не се налага, да работите,. Това е :)

3.   решението е да станеш търсен специалист - подобри си уменията и квалификацията. Нямам предвид да колекционираш дипломи, а да можеш наистина добре да вършиш това, за което ти се плаща.
В противен случай си лесно заменим и цял живот ще работиш за мизерни пари

4.   Това идва от манталитета на българина. Просто БЯГАЙ!

5.   К'во си бил? Бензинкаджия, сервитьор и кофражист?

Има много читави места за работа, както и много стабилни пари, обаче не и за мързеливците.

Когато трябва да се учи, да се придобиват знания и да се шлифоват качества... всички блеят, ходят по дискотеки или си гледат Нетфликс.

Братан.

6.   Брат, нито България е сред най брдните в света, нито пък българите сме сред най работните! Ето виж ме мене - по работно време съм хванал да чета сподели.ком :)

8.   Разбирам, че искаш голяма заплата, но не казваш какво можеш? Какво си работил, какви умения имаш, каква квалификация? Не става да си с някакво образование от измислен университет, завършил го заради мама и тате да има да се хвалят, с никакви умения, с никакво желание за работа, и хоп веднага заплата 2-3-5 хил/месец.
И все пак ако смяташ, че никой не те е оценил, защо тогава ти самият не станеш работодател? Избираш си дейност, регистрираш фирма, наемаш си хора и там още каквото ти е нужно, пък давай заплати каквито ти самия искаш да получаваш. Ако мислиш, че след гореизброените стъпки парите ще потекат като реки, действай, може пък ти да промениш системата.
Иначе съм се нагледал на хора с големи претенции без покритие какво постигат, особено пък в чужбина...

9.   Така сме, защото големите пари не са в оборот. Основните капитали са в ръцете на доста малко хора, които не ги въртят, а ги държат по банки (най-вече навън).
И образование имам, и професии имам, стаж доволно имам, и доста допълнително работя. До 2000 на месец трудно го докарвам.
Тези дето взимат у нас 2-3К на друго място биха взимали 10К и повече. Имам близък в Германия. Без образование получава на една работа тъкмо тройно на мен.
За да пробиеш и просъществуваш в частния сектор трябва да си дебелокож, безочлив и безкруполен! Пробвал съм се няколко пъти и това е категоричният ми извод. Не може да има честен частник у нас - системата не го позволява.

10.   Малко да доразвия написаното от номер 9. У нас на практика няма нормален пазар нито на работна сила, нито на стоки и услуги. Икономиката до колкото я има е в ръцете на няколко големи кръга, всичките агенти на ДС и техни наследници. Пазарът у нас са си го разпределили отдавна и всеки си оперира в неговата си зона. Квалифицирани кадри просто не са им нужни, защото те просто нищо не могат да променят, а няма и нужда. Мениджърският състав в голямата си част е съставен от парашутисти - синове, внуци и т. н. на партийни кадри от различни нива. Те са сложени просто за пред хората и с цел манипулация на населението, че има някакъв реален бизнес. Под тях се труди екип от нископлатени служители, които носят работата на гърба си, а "мениджърът" често дори си няма понятие какви точно продукти или услуги предлага фирмата, за която работи. Някои дори им е трудно да работят с елементарен офис пакет. Това обаче не пречи да получават чисто по минимум 6-7 хил. лева месечно, докато онези, които реално движат процеса, изготвят проекти и ги внедряват, рядко стигат до 2 хил. нето. В масовия случай работят за между 800 и 1 500 нето.
От друга страна у нас целенасочено се поддържа нисък стандарт, защото по този начин всичките тия фирми имат достъп до изключително нископлатена работна ръка, което им гарантира огромни печалби. Все пак никъде в ЕС няма средна заплата от около 500 евро! За справка, почти толкова е минималната заплата в Румъния, която се води също доста бедна страна.