Споделена история от На работното място

Работа като болногледач в Германия?
Здравейте. На 25 г. Съм от провинцията. Предлагат ми работа като болногледач в Германия, като те осигуряват безплатно двумесечно езиково обучение и транспорт до и от Германия, като заетостта е не повече от 4 месеца, следва месец почивка и можеш да тръгнеш пак сигурно при различно семейство.

Заплатата започва от 650 и стига до 1000 евро чисто, определща се от владеенето на езика.

Едно от условията е смяна на памперси. Казаха, че не всички пациенти имат нужда, но това е като задължение и едва ли не в даден момент, ако не постоянно... - това е естеството на работата.

Супер, но аз съм млад човек и ми се струва страшно гнусно да работя точно такава работа. Мисля си дали няма да съм по-добре в София да кажем, сред млади връстници да работя някаква работа. Споделете мнение. Благодаря

Коментари

1.   Според мен това не е работа за всеки, да не говорим за млад човек. Парите също ми се струват малко, но аз това за никакви пари не бих го работила. Живея в Германия и проверих, че за 2019 г. заплатата на обучаващ се болногледач (Krankenpfleger in der Ausbildung) е била между 950 и 1300 евро. По-добре понаучи малко немски и си търси друга работа, подходяща за млад човек. Тук са много търсени и горе-долу добре платени строителите. Ако си добър, ще печелиш доста. Един познат издържа сам 4-членното си семейство само със своята строителска заплата.
София също е вариант, но почти всички от провинцията се бутат натам и това създава голяма конкуренция в работата и надува цените на всичко. Моят съвет е да не правиш нещо само заради парите. Помисли си с какво наистина искаш да се занимаваш и къде искаш да живееш - дали да останеш в България или да се пробваш в чужбина. Вероятно не си учил висше, но не пречи да изкараш някой курс и да почнеш да се развиваш като специалист в конкретна област. Много по-добре е от това да сменяш памперси на старци.

2.   Трябва да имаш устойчива психика, за да се занимаваш с това. Повечето случаи са тежки - с деменция, Алцхаймер. освен всичко останало. Ти си по 24 ч. с този човек, замисли се. 4 месеца ще ти се видят години. Иначе е както са ти казали за заплащането, но има фирми, които цакат с осигуровките, просто договорите са на по-малко часове и оттам ти пада стаж и осигуровки. Пътуването винаги е с автобус и си е сериозно изпитание, зависи в коя част на Германия е работатата. Немският вдига заплащането, отделен въпрос е, че с този за когото се грижиш изобщо не може да се общува нормално обикновено. Абе като цяло това не е работа. По-добре си обмисли вариант за |София, Стара Загора, Бургас, Пловдив, Варна.

3.   " Мисля си дали няма да съм по-добре в София да кажем, сред млади връстници да работя някаква работа." - не се разделяй от тази мисъл, камъка си тежи на мястото. Защо се унижавате българи, за малко повече пари и лайна сте готови да чистите, нямате ли достойнство?

4.   Познавам един такъв, който в 20-те си години гледаше един алкохолик в Англия цени 5 г. Ами не е за млади хора. Този човек изтърва най-хубавите си години затворен да гледа някакъв английски алкохолик. Нито опит успя да натрупа по проефсията си, нито жена успя да си намери, а сега е стар ерген на 40 без жена, без опит на нормална работа, практически без професия и със странни разбирания за живота.

А можеше да използва това време да изгради опит, кариера, семейство. Сега вече нито работодателите, нито жените гледат на него насериозно. да не говорим как да си затворен и д а гледаш болен човек декства на психиката.

5.   Камъкът си тежал на мястото, но той не е в София. В София за него пак ще е като чужбина, само дето говорят същия език.

6.   Лъжат те. В Германия минималната почасова ставка е 9,35 евро бруто от 2020. Това при данъчна категория 1 означава 1620 Евро брутни или 1200 Евро нетни. Освен това заплатите на болногледачите са значително повече от минималното заради липсата на кадри - достигат поне 2000-2200 Евро бруто.
Явно си попаднал на български измамници-посредници, които искат да прибират лъвския пай от заплатата ти. При тази заплата е абсурдно дори да си го помислиш - ще живееш по-мизерно отколкото с 800 лева в България.

7.   Номер 6, заплатата на болногледач е по-голяма, но когато има тескере за изкарано обучение за болногледачи. Докато е на обучение, заплатата му може и 530 евро да е. Нашият кандидат няма придобита квалификация, така че заплащането е адекватно на това, което предлага. Ако можеш, намери му при по-изгодни условия и без език. Вярно е, че има глад за кадри, но няма как да им се плаща повече. Касите излизат 2019 на минус един милиард. От 2021 пак ще вдигат застраховките.

8.   Млад човек, с цялото бъдеще пред себе си, иска да ходи да сменя памперси на старци срещу 1300-2000 лева заплата. И то в страна със значително по-високи разходи за живот, където само след като си плати мизерната квартира ще му остават едни максимум 500 до 1000 лева месечно.

Нелепо и жалко е. Дори работата на минимална заплата в БГ е по-приемлива. Дано да му дойде умът в главата.

9.   Работила съм в такъв тип фирма и разходите за квартира, храна и транспорт бяха покрити. Реално на адреса имаш разходи само от личен характер.

10.   До автора на темата,
незнам коя фирмата, която ти предлага работата, но посочената заплата е изкл. малка. (Някои фирми предлагат от 2000 до 3000 евро.)

Другото, което е, това е работа, която немците я избягват. Спомням си, че гледах по немските новини, че имали към 300, 000 свободни позиции за тази "професия".

И относно коментарът ти за София, бих добавил, че в бг не останаха млади хора.