Споделена история от На работното място

Млад предприемач на ръба
Здравейте,
накратко за мен. На 24 години съм от малък град. В момента се намирам в един от най - големите градове в България и развивам собствен бизнес, но имам някой проблеми, който ще споделя тук. Започнах преди около 4 години, като начало всичко беше като хоби, но в последствие се превърна в работа. Преди 2 години, когато стартирах изкарвах чисто под 15 000лв на година. Миналата година изкарах 30 000лв чисто, а тази 45 000лв. Проблема е там, че започнах да се изнервям, колко бавно стават нещата и все мисля, че е малко. Все мисля, че изоставам, все мисля, че съм назад и това нещо страшно много ме изнервя. Имам чуството, че може би съм изпаднал в някакъв вид депресия... Пиша тази история с цел съвет. Как да се преборя с тези мисли, как да намеря спокойствие? Не искам да изоставям нещата, който успях да направя до тук, но започвам да си мисля, че това да имаш собствен бизнес ти докарва повече вреда от колкото благо.
Вие какво мислите? Благодаря!

Коментари

1.   Предполагам това е state of mind на предприемачите?

В смисъл че щом имаш собствен бизнес значи виждаш света и възможностите по друг начин възползвайки се от това което можеш да получиш давайки.

По принцип колкото повече получи човек, толкова по-малко оценява това което вече има и иска повече. Това важи за всичко и парите не са изключение.

Бизнеса е нещо което е 24/7 за предприемачите. Сестра ми е по същият начин просто отнема много време и усилие и напрежение.

Социалните контакти могат да бъдат афектирани, като обикновено се препокриват със други конткти които са в много от случаите хора със сходни интереси.

НО, ако смяташ че не си почивал достатъчно, опитай да си починеш. Това ще рече че може да се наложи да си изградиш и навик.

Ако нямаш почивен ден маркирай един (обикновено събота и/или неделя когато повечето други бизнеси не работят и хората си почиват). Или ако бизнеса ти е такъв че генерира повече през уикенда а не в дадени дени от седмицата, може 1-2 дни през седмицата да пуснеш. Пусни поне 1 почивен ден когато прекъсваш и мислите за работа изцяло, отлагайки го на почивка и развлечение и налагайки си мисъл че следващия ден сутринта ще започнат мислите ти за работата.

Умственото здраве е най-важно. Храни се и добре. Това е.

Ако не си бил на почивка отдавна може и това да направиш.

2.   Ставаш неволно роб на парите. Работи не с идеята да правиш пари, а с идеята, че правиш нещо за хората. А парите искаш не искаш ще дойдат.

3.   до 2
Надали е въпрос на пари. Аз също имам частен бизнес. От години изкарвам достатъчно, така че да не мисля за пари и да мога си позволя каквото ми хареса. Проблема е чувството на неудовлетореност и това че може повече.

4.   45 хилки чисто хич не е зле. Какво искаш за мижав пазар като българския с ниска покупателна способност? А на Запад я иди да правиш бизнес, ще ти отрежат главата от данъци и осигуровки и няма да намериш баламурници да ти чукат камъни за жълти стотинки. Ти вече изкарваш повече от достатъчно, затова не превръщай по-високите цифри в самоцел, а помисли как да превърнещ това което вече си изкарал в някакъв реален актив, който ще устои на идващите катаклизми. Кел ти файда да изкарваш и по 500 хилки, ако в един хубав ден ще изгорят за един миг? На твое място бих започнал да търся информация какво същност представляват парите, кой и с какви темпове ги създава и имат ли те някакво реално обезпечение. Да не се окаже накрая, че ще прекараш целия си живот в гонене на тоя дето духа.