Споделена история от На работното място

Нещастна на работното място
Млада жена на 26г. икономист по образование, но по стечение на обстоятелствата работеща в заведение от година и четири месеца. Както казах от заглавието отдавна вече не се чувствам щастлива на работното си място, тежи ми че учих и сега съм в кръчмата както и ред други обстоятелства. Шефката е самотница с големи деца живеещи в чужбина без мъж и адски истерична за най - малкото нещо да се издъниш започва да ти крещи, също така има навика когато не е в настроение да си го изкарва на другите - веднъж започна да вина по всички ни, само защото била в задръстване и закъсняла за работа. Работя на бара преди бях и диспечер, но реших да не си го причинвам повече - в офиса от една страна търпях нейните крясъци от друга тези на някои от колегите доставчици сбъркам ли нещо, също така донякъде страдах и от липса на свободно време януари почти целия го изкарах 3 на 1 и 2 на 1 едва края на месеца имах 2 последователни дни почивка, ако не и бях казала, че ми идва на нагоре сигурно този ад щеше да продължи и за напред. От последните 12 месеца насам работя с нежелание от една страна заради многото часове (смени по 15ч.), от друга заради недоспиването и заради отражението на здравето. Работим без миялна, шефката обеща да купи нова лятото, но вече на прага на 2020 г. все още с колегата мием на ръка.Това е защото и се свиди да оправи старата и да купува препарат за нея. От верото, с което мием ръцете ми изсъхват, обриват се, а понякога стават и в рани, а когато има много работа положението е страшно юркаме от страна на сервитьорите, докато в същото време имам и много чаши за миене. Не е нормално сам човек да мие по 200-300 чаши на ръка заради това неведнъж съм се прибирала в 2 през нощта. А когато кажа, че не издържам господин заместник управителят ме обвинява, че съм се била научила да мрънкам от други колеги. Също така се е случвало като нося касите да ме пита защо ги товаря по малко на брой на количката вместо по повече, а от вдигането и местенето им вече имам плексит, също така и краката ме болят при продължително стоене права. Ходила съм на работа с ангина, с конюнктивит, веднъж една готвачка си взе поради здравословни проблеми 15 дни болничен, а шефката я наричаше пикла зад гърба и понеже тя трябваше да я замества понеже нямаше втори готвач студена кухня, колегата барман пък веджъж го заяде задето закъсня малко понеже му се наложило да отиде спешно преди работа на зъболекар, той и обясни човешки, че го е забояло и му се наложило да отиде, но тя пак си държеше на своето бил нажлеел, защо не отишъл когато бил почивка. Опитвала съм се да си намеря друга работа, но няколко пъти удрям на камък в един кол център ме бяха взели, но нещата пропаднаха, защото исках да видя какво ще стане на един друг конкурс и напрежението ми дойде в повече. В началото на месеца отидох в друг кол център близо до нас пробно, но не ми се обадиха да отида отново и сега ще търся наново дано следващата година късметът ми се усмихне.Отчаяна съм вече, не искам да оставам повече тук, но ме е страх да не остана без работа и за това стоя. От друга страна имам достатъчно спестявания, за да си позволя да не работя поне 2 месеца, но най - лесно се харчат готови пари, а те в един момент ще свършат. Харесвам си колегите, но не искам цял живот да тъпча на едно място и да си скапвам здравето и психиката. Какво бихте ме посъветвали?

Коментари

1.   Аз се чудя дали има хора, които са щастливи на работа.

2.   До 1
Има да, аз примерно!
С удоволствие отивам на работа, с удоволствие се прибирам вкъщи след работа!
За съжаление много малко са като мен, да са намерили своето място, да са удовлетворени от условията на труд и да няма убийствено много стрес!
Пожелавам на всички да намерят своето призвание!

Дед Мороз

3.   Един от сервитьорите за малко не се докара до бронхопневмония, защото идваше болен на работа чак когато стана много зле си взе болничен. За госпожата болничните едва ли не са лиготии и ако някой тръгне да си взима почва да мрънка как не ни се работело.Веднъж се цупи, че една колежка предпочете да си вземе отпуск на Великден и да прекара време с мъжа и детето си какво било това безобразие. Същата тази колежка напусна след дълги години работа във веригата точно заради нея други хора като видеха какво е също идваха за пробен ден и повече не се появяваха. А госпожата реве ли реве, че няма кой да и работи нея не я интересува как сме иметересува я кой ще работи, ако се разболеем първо не е добре за нас и второ за нея, защото трябва някой да и робува.

Отделно се заяжда, че с колегата щяла да ни глобява ако не сме били мили чашите като хората. С него също има не малко проблеми голям мърляч е, всеки път след него намирам кочина и мръсни чаши, говорила съм за това с шефката, но в повечето случаи ефектът е временен той не разбира от дума. Омръзнало ми е всеки път да оправям след него. Аз си върша задачите поставени за деня, а то колеги разбирам как като ме няма той не си мърда пръста дори. В другите заведения от веригата тези проблеми ги няма, даже веднъж сина на един от главните шефове - момче на 18 г. каза, че на бара не става без миялна. Дано през наближаващата 2020 г. успея да си намеря по - добра работа и поне да имам нормално работно време.

4.   Ти само затъвяш с разсъжденията си в тази работа. Какво анализираш толкова и ОТЛАГАШ. Вчера 26.12. вечерта съм пращала св-та, днес сутринта имам отговор заъингерню. Каква догодина. Сядаш и пращаш св-та, като гледаш да пращаш на по-читави фирми и тона е. Седиш там и си недоволна и в същото време нищо не правиш да промениш нещо.

5.   Първо- стархотен изказ и правопис! Браво! Второ- при тази липса на кадри, всеки що- годе читав човек да търпи каризите, да мрънка, но да търпи и да си "натиска парцала"...Въпрос на желание. И последно- мрънкането по форумите не решава проблема.

6.   Аз се чувствам добре на работата.А в кол център не е много хубаво.

7.   Тоест попаднала си на типичния български рабжотодател.Напускането не е решение-почти навсякъде е така.Работила съм същата работа в Германия,собственичката беше полякиня.Една лоша дума или упрек не съм чула от нея.Винаги ми показваше и помагаше.А и нали знаеш,че от българина капиталист и началник не става.То какво ли става от нас де....

8.   Да не кажа голяма дума, но на държавна работа в библиотека на университет си е доста щастливо... имам една позната.

9.   Разни хора пишат, че навсякъде е така, че е нормално да си нещастен на работа...ГЛУПОСТИ! Сменила съм няколко работи и да, има кофти места, с кофти мениджмънт, но има и такива, където атмосферата е нормална и работещите там се чувстват ок. Не че всеки ден е песен, но се чувстваш човек през по-голямата част от времето. Само и единствено от теб си зависи да си промениш съдбата. И от опит ти казвам, колкото по-нискоквалифициран е трудът, толкова по-вероятно е да попаднеш на простаци и да те ощетят и прецакат. Така че хващай си образованието и започвай да пращаш сивита наред. Не си слагай сама ограничения - "от новата година ще направя това и това..." започни СЕГА! в момента, докато четеше този пост! Успех и ти стискам палци.

10.   Повечето са така и в държавни и частни предприятия, но това не трябва да те спира да търсиш нито да се отказваш, когато не се обаждат.
Колкото до чашите и докато все още работиш там си вземи едни ръкавици, който да ползваш докато миеш просто друго решения няма. Мрънкането го остави, заплата да дава, а там да си чеше езика жената явно си има лични проблеми или кофти характер при всички положения проблема си е неин. Гледай да носиш и зареждаш когато я няма или не те гледа как и какво правиш, а за почивките на всеки му е ясно, че ако не е твърде човечен всеки работодател прави грозни изказвания когато на работника се налага да отсъства.
С лични примери мога да кажа, че на много държавни места работата е ужасно много, а за напрежението да не говорим. Най добре търси частни фирми с добри началници, добри колеги... сложно е. Малко трудно може да намериш идеалното място с идеалните хора, но пък хубава работа къде има, е да има, но рядкост не е среща под път и над път :)
Весели празници и успех, но не се оставяй там където и да е дори да не е идеалното място ще бъдеш много по добре. Търси това е решението.

11.   Фокусирай се върху търсенето на нова работа. Проучвай фирмите, в които кандидатсваш и персонализирай св-то за съответната позиция. Пиши в е-мейла с какво те впечатлява фирмата и с какво би могла ти да допринесеш за развитието и.
Въобще по всякакъв възможен начин да се отличиш и да те запомнят в позитивен аспект.
Ако ти е възможно, пускай св-тата сутрин, преди началото на работния ден, за да не отидат по-назад в мейлите на получателя.
Успех!

П.П. Не носите ли ръкавици, като миете чинии??

12.   Ами, вземи ѝ изпрати една проверка, защото да се мие посуда на ръка е недопустимо! Длъжни са да имат миялна, в която да се измиват съдовете на високи градуси, за да се убият вирусите и бактериите! Ти си добър и съвестен работник и тя това го знае и се възползва. Не бива да те е страх, че ще останеш без работа. Кандидатствай, ходи на интервюта и се пробвай. Аз, ако съм направо напускам без предиизвестие, да видим кой ще ѝ работи.

14.   Други заведения няма ли? И няма нищо срамно в това да работиш в "кръчма".

15.   Махай се оттам и не губи време, все ще се намери нещо по-приемливо. Дори да не те прави щастлива, да е по-добре от ситуацията е това заведение - всичко е сравнение. 8, кое му е щастливото? Ниските им заплати ли?

16.   Тая т. нар. бизнедама, всъщност една капризна леля с претенции и сигурно подарен бизнес, заслужава всички да напуснат и да фалира. Това не е човек, камо ли работодател. За миална няма, ама за нов джип и цици сигурно има... Пусни хлебарки, мишки и извикай хеи. После напусни с кеф.

17.   Пробваш съм с ръкавици, но е адски неудобно махането и свалянето им като ми напълнят екрана с поръчки. Тъкмо се хвана вече на спокойствие да мия хоп пуснат ми 5 - 6 неща и трябва да махам и слагам ръкавиците, за да не издам поръчката в пяна. Шефката както казах е кофти характер около 50 - 55 г. разведена от години, без мъж до себе си с деца хванали вече своя път и живее сама. До колкото знам си е правила корекция само на устните. Ходи в консервативен вид винаги в черно. Освен управител е и съдружник. Като започнах първо бях диспвчерка, после и шукна да ме прави повече барманче, от което ми страдаше доста свободното време. Един познат ми каза, че това което прави да се водиш едно, а да работиш друго е незаконно. Впоследствие не исках да давам повече ДАП заради стреса, писала съм м. г друга тема по въпроса казва се "Колегата ми ме навиква постоянно". Колкото до хлебарките и плъховете няма нужда да и пускам има си ги в изобилие особено първите колкото и да вика фирми да пръскат файда няма.

18.   Пускам при всеки удобен случай CV-та и нищо. Последно ми звъннаха от една рекламна агенция ама все когато те ми насрочат дата за интервю е баш когато съм на работа и обратното, когато аз можех пък беше неудобно за тях и така и повече не се обадиха. В кол центъра където ходих пробно пак търсят хора явно не им е читава работата щом си търсят персонал на 3 месеца. И от други места са ми звъняли ама все когато съм в пик и не съм успяла да им вдигна. Понякога имам чувството, че никога няма да се махна от този ад. Не издържам вече, недоспивсне крясъци, болки в краката от стоене, всеки път да чистя след мърлявия си колега и да няма промяна въпреки разговорите с шефката.

19.   18 в кол центровете постоянно търсят, защото постоянно има напускащи. Психически тормоз от клиенти и началници. Не си струва да работиш в кол център за повече от 4-6 часа. 8 часа и лудваш!

20.   Авторката :Чакам да ми се обадят от Т Маркет за стаж по специалността, а в същото време ме одобриха за служител в Кауфланд. За първото място чакам да се обадят другата седмица и се надявам да го направят, а на Кауфланд плюсът ще е, че часовете са по - малко като работно време. Казах на шефката не и стана приятно и сега започна да наговаря салонният да ме разубеждава. Почнаха се едни приказки колко хубаво място за работа е нашата верига, че съм правела голяма грешка често съм щяла да вземам там не повече от 800 ама и така да е поне няма да ги вземам за 15 ч. Откак чу новината стана изведнъж критична, а малко преди това ми се прави интересна и се държа с мен като с помияр, тя с всички се държи така. Други хора също напускат не съм само аз. И така днес съм половин смяна и ще чакам да ми даде молбата да се подпиша.

21.   Послепис : Имам вътрешен човек в Кауфланд, с който сме добри приятели и сме учили заедно от 1 до 6 клас и той ми каза, че няма такова нещо къде шефката се опитва да ми втълпи.

22.   Миличка, бягай от там докато е време! На 26 си и вече си почнала да си съсипваш нервите и здравето. А в какво мислиш, че ще се превърнеш ако останеш там още няколко години? Че ти на 30 ще си развалина! Спасявай се!!! В случай като твоя където и да почнеш все ще е по-добре. Друго заведение, магазин за дрехи, каквото и да е. Просто не стой там! Тая заслужава да фалира!
Успех и не губи време. Винаги ще намериш нещо по-нормално като работа от това.

24.   Към номер26, вече подадох предизвестие за напускане като защитава колегата ми сега ще му премива мръсните чаши на бара и не само ами и ще бъде и в кухнята. Ще видя в Кауфланд как ще е работа има „шефката любима ” да му мисли. Откак и казах и копче не смее да ми каже.

25.   Напуснах ресторанта, въпреки че госпожата до последно се надяваше да размисля и да си оттегля молбата , но аз бях непреклонна. И да бях останала положението е зле едвам ни платиха заплатите , прецакаха тези които напускаме с отпуските, тези които останаха ги съкращават преди това са били в неплатен , защото няма откъде да им плащат заплати. Да не говорим, че шефката щеше още повече да ми се качи на главата ако бях размислила. Въпреки това тя таи надежда някой ден да се върна пак при нея. За Кауфланд уж щяха да ме изчакат да приключа със старата работа и да си дам документите ама са ме позабравили и сега я стане я не. Тамън се спасих от ада и сега съм без работа не ми се иска да се унижавам пак на вещицата да ме прибере обратно.

26.   Момиче ти добре ли – ако летвата ти е работа в Кауфланд възможности колкото искаш- лидл постоянно си търсят касиери и други- не чакай те да те търсят

27.   На този етап друго не беше изникнало, за стажа по специалността така и не ми се обадиха. В отчаянието си се хванах за първото нещо, което ми предложиха. Сега се спасих от робство, но паднах от 2 стола на земята. Ще търся нова работа няма да се отказвам. В ресторанта няма как вече да се върна предвид обстоятелствата като се има предвид, че освобождават служители поради невъзможност да им плащат заплати отделно, ако го направя оная всеки ден ще ми вгорчава живота после.

29.   Привет от понеделник съм на обучителен период в една рекламна агенция. Ще се постарая да е за постоянно. Докато сме в извънредно положение ще работя от къщи.

30.   В рекламната агенция не се получиха нещата. Първо ми обещаха едно после се оказа съвсем друго. Казаха ми ще работиш на трудов договор и ще вземаш 800 лв. чисто а после се отметнаха и тръгнаха да ми предлагат на граждански договор. Отказах се да ходя там точно в този момент ми се обадиха от SDI и вече един месец съм там на обучение. Малко повече е ученето имат високи изисквания, но е в пъти по добре от ресторанта и рекламната агенция. Понякога ходя да виждам бившите си колеги, дори след ремонта ,който са правили по време на извънредното положение в ресторанта е същата мизерия, хлебарките си лазят навсякъде и на бара отново въпреки създалата се ситуация няма миялна и бившият ми колега мие на ръка. В момента бачка сам на бара и чат пат заместник управителят го замества, за да може да си почива. Новият кандидат като видял какво е избягал още на втория ден и с право никой не иска точно в това заведение от веригите.