Споделена история от На работното място

Работа в кауфлад
Здравейте, искам да попитам главното към тези които работят или са работили, като касиери в магазините на кауфланд.
Хора извинявам се, но бих искала да знам какво ви е мнението, харесва ли ви работата, как се отнасят към вас.
Също в началото, като започнахте за колко време свикнахте, аз започнах преди около, 2 месеца, но това което ми направи впечатление до сега е , че хората там може да ти помагат за някой неща, но накрая нищо не остава скрито, за което ми е най-гадно.Всеки говори на управителя, абсолютно всичко, до най-малката подробност. Изкараха ме бахти тъпачка, заради един случай.
Ето и какво се случи при мен, докато бях на работа, обслужвах един клиент, той реши да плати с карта, но терминала, заби (по принцип, там си прави, проблеми), реших да се обадя на някой да ми помогне, но никой не дойде и клиента реше да плати, в брой и до тука, ОК. И след това от опашката се появява една, клиентка и ме попита за условията при, които получаваш 3 лв ваучер, ако си чакал повече от 5 мин на каса, (явно ще ги е засичала не знам) и аз и обясних, че съм нов служител и да попита на информация, но преди да се стигне до това тя ми се нахвърли, започна да ми вика, пред хората и аз нищо не можах да се защитя, но по такъв начин ми говореше, че аз малко се, разсмях (за което много съжалявам). Тази жена е отишла после до информация, а в същото време там е бил тогава, управителя на магазина( и просто за пореден път си вкарах автогол). След няма и 5 мин ме извикаха в офиса и ме изкараха виновна за случилото се.Аз по принцип съм много притеснителна, много от неща ги взимам присърце, много гадно се почувствах, че го направих това на касите, но вече беше много късно. Хубаво си ми се скараха, а после за капак шефа ми изброи абсолютно всяка една моя грешка. Направо беше ужасно, по принцип от както започнах там си признавам, правила съм грешки, налагало се е да питам други да ми помогнат ( но не съм очаквала, че всичко това вече се знае) Просто никога до сега не бях работила с пари, малко имах някой притеснения в начало и примерно ако някой решеше да ми плати с повече ваучери се притеснявах с броенето, нещо да не объркам, е сега нямам такъв проблем, но излиза, че съм бахти простата. Да случвало ми се е и без да искам да съм маркирала на някой, стока с една повече ( поне няколко пъти) ама мисля, че човек се учи от грешките си, няма как толкова бързо да станеш, спец. Веднъж пък ми сe случи преброих, едни пари грешно, но после ги преброих втори път и излязоха точно ( но първия път го казах на глас и клиента чу ) той е споменал за мен и вчера се указа, че шефа знае и за това. Направо умрях от срам. Е като цяло не мога да се откажа от тази работа защо, вкъщи имаме малко финансови проблеми и искам да помагам с каквото мога. Все пак съм на 20 години и също уча и то редовно и знам колко разходи са това и не искам да затруднявам нашите. Да наистина много грешки съм правила, с маркирвания,( после ако се опитах да извадя нещо се е и било случвало да не успея) с ваучери съм имала проблеми,в началото дори е имало моменти да не ми излиза касата, това страшно много ме притесни, бяха някви дребни суми, но все пак днес може да са 2 лв утре може да са 30лв. Исках да се поправя и успях,просто никой не ми казваше как ми е касата и аз мислех, че нещата са добре и веднъж реших да питам и се оказа, че е имало доста пъти в които съм имала на - 2, лв и нещо и някви такива (ох помня като разбрах, цяла седмица не можах да си намеря място) E сега гледам да внимавам с парите и всичко е ок, с марникрването веднъж като ми направиха забележка и не си свалям погледа от монитора. Абе то квото и да напрайш ще те изкарат – ти въобще не гледаш екрана. Как може да са толкова пък жестоки, миналия ден, стана проблем с едни бири те бяха 6 на брой ( всички на една цена) аз като съм ги маркирала съм маркирала, баркода за една бира (как стана това, не знам) е аз се усъмних и поисках пак да маркирам бирите ама точно в този момент, мина шефа и ми вика, дай да видя какво маркира и тогава ми вика, това е цената за една ама то аз се усъмни, ама вчера като ме извика и го спомена това, пак оня ден аз не знам кой баркод от къде го маркира това. Просто не ми дадоха никъв шанс, да обясня. Много ви моля, знам, че текста стана доста дълъг, надявам се да не съм ви отегчила с проблемите си, но имам нужда да чуя и от други служители съвети или нещо. Явно в нашия колектив не можем да помогнем на някой без да го натопим. Просто нямаше как в началото да не питам за някой неща аз съм на 4 часа и на всичкото отгоре 3 дни в седмицата ходех на лекции и то просто времето което имах за да свикна беше доста малко. Но не мисля, че някой се е заел да ми влезе в положение то винаги е по хубаво, да натопиш някой и да се изтъкнеш). А също ми стана гадно, че докато ми се караха в стая влезе и още една колежка, тя пък и тя – вика аз тука не се опитвам да сипвам сол, ама имаше един случай, при нея с едни макарони, беше ги маркирала, два пъти ли, нещо от сорта. Също ми се скараха за това, че не отидох преди смяната ( до плодовете и хляба, по принцип трябва да се ходи, ама си имах причина да закъснея за работа, много се притесних и бързах, и абсолютно забравих, да мина през тях) ако тази колежка, беше човек, тя много пъти ме е виждала как минавам, преди смяна да огледам нещата, ама нищо не каза, абе всеки гледа сиир. Ама какво да се прави, станалото станало. Бих се радвала за някой съвет от хора които биха ме разбрали. Много се извинявам ако има правописни грешки.

Коментари

1.   Изглеждаш ми доста умна и кадърна. Само не разбирам защо си се прецакала да работиш там? По добре продавачка в мола. Повече пари, по малко работа и няма да се занимаваш с баби и лелки.

2.   Момиче не си губи времето в тази дупка. Има и по нормални работни места.

3.   Нямам опит, но по описанието ти ми звучи като работа, която никога не бих работила. Като цяло работата на каса не е за притеснителни хора. Защо не разпиташ за други позиции в Кауфланд, редене на стока например. Ако пък не стане, няма смисъл да си тровиш нервите с тая работа. Най-добре си търси нещо друго, в което няма толкова напрежение.

4.   Управителят не ти е осигурил адекватно обучение и тренинг, преди да те пусне да работиш с клиенти. Това е мениджърска грешка, не твоя. Отделно не са те обучили за всичките си правила. Няма как да имаш знания и опит, без достатъчно продължително и адекватно обучение. Спокойно, няма да те изгонят, защото къде ще намерят някой да им работи за толкова малко. Заплащането в тази верига не е от най-големите. Изтрай още малко да натрупаш опит и като натрупаш, си намери по-добра работа, в по-спокоен магазин. Що се отнася до поведението на колегите ти, просто наистина не си попаднала на колектив. Вероятно това са по-възрастни, озлобени и смачкани хора, които по този начин си повдигат собственото си жалко самочувствие. Недей да се вживяваш кой какво бил казал, недей да се панирваш, само ще навредиш на здравето си. За тази нископлатена работа не си струва. Старай се доколкото можеш да изпълняваш задълженията си, не коментирай на глас пред клиенти нищо, викни ръководителя си при проблем, и да не ти пука въобще. Не изживявай толкова нещата, не е твоя вината, че не са те обучили адекватно! Бъди сигурна, че всяка касиерка е минала през това, но сега се правят на голямата работа. И да, има много прости клиенти, невъзпитани, груби или подли. Единственото, което можеш да направиш, е да работиш концентрирано и без емоции. Ако трябва си вземи билкови успокоителни преди работа. Пази си нервите и психиката!

6.   №1 в мола не взимат на 4 часа!
И авторке не колегите те клюкарят, ти си обградена от всякъде с камери, а управителите най много наблюдават новите и са свикнали да четът по усните какво говориш. Често се случва в почивката друга касиерка да те обсъди да се посмеят с новата в почивката, а там управителя има слушалка /човек който клюкари/.

7.   Забравихме времето в което чакахме по опашки за един килограм сирене или олио и никой не роптаеше. Сега пет минути са много и сме станали комплексари и се оплакваме. Не си виновна ти, хората се промениха, всички с управителите дори. Да не ти пука...

9.   И аз такива проблеми си имам на работа. И мен ме учуди в началото, че всичко снасят с изключително малки подробности и шефа си вади извода не от моята работа, която не наблюдава пряко, а от нечии приказки. И за ходене до тоалетна са ми правили забележки. Виждам, че си умно и добро момиче - ако можеш, отъряиъ се от този магазин, преди да са ти съсипали нервите.

10.   Съжалявам за това, което ти се е случило. Намери си друга работа, няма смисъл да се тормозиш в този ад!

11.   Не се влияй от мнението на останалите. Никои не се интересува от теб как си и за това не се влияй какво говорят. Миниалият ми работодател ми повтарqше че нищо не става от мен. Сега на новата работа имат прекрасно отношение кам мен и ме оценяват, затова и взимам 6 пъти по-голяма заплата!

12.   да не ти пука, всички са ненормални и управителя и колегите ти, няма оправия, то затова така си сменят персонала постоянно

13.   Момиче, не си губи годините да бачкаш за този робовладелец в Бг. Виж Кауфланд в германия, същата работа а вземат 2000 евра, тук те правят на гъба за 300 евро. Бегай с 200

14.   По написаното от теб подразбирам, че това ти е първото нещо, което работиш, щом такива изпълнения ти правят впечатление :Д Това е положението общо взето навсякъде. А пък особено когато си персонал по вериги и кафенета това е ежедневие. Свиквай.

15.   Скъпо момиче, не се впрягай. След време ще разбереш, че това е бил опит на не особено интелигентните ти колеги да си създадат значимост и да изпъкнат за твоя сметка. Всъщност, ти вече го виждаш, просто не го разбираш изцяло.
Имам подобна случка, когато бях на твоята възраст. Бях сервитьорка в едно заведение близо до университета, където учих. Явно на така наречените ми колеги в заведението не им хареса, че съм по-умна, уча и имам цели в живота (бях споделила с тях, че тази работа е временна и нямам намерение да изкарам жизнения и трудовия си път там). Резултатът беше, че се събраха, обсъдиха ме и набързо ме наклепаха пред собственика, който след няколко дни ме привика и ме уволни поради несправяне с работата. Всъщност е преувеличено да кажа, че ме е уволнил, защото нямах трудов договор - тогава бяха диви години с много и евтина студентска работна ръка.
За да те успокоя, ето ме доста години по-късно - успяла в живота и щастлива. Всичко ще се нареди, просто приеми факта, че хората са злобни и не обичат някой да е повече от тях. За теб това е студентска работа, но за тях е постоянна.

16.   От авторката, благодаря, че ми дадохте добри съвети. Е аз не бих се отказала толкова, лесно. Не знам дали ще е окей да отида при шефа и да се извиня за постъпката си, просто не знам как ще реагира. Той наистина е много строг ( колко касиерки се изредиха и напуснаха) чувала съм гадни истории. Например една позната преди също беше касиерка в кауфлан ама напусна главно заради лошо отношение ( няколко пъти и станало лошо и помолила да и изместят почивката, явно и паднало кръвното) пък наши цивилизован управител и рекъл "Внимавай да не ми припаднеш пред клиентите, ти си бременна, напускай! "

17.   Авторке, аз съм №15. Още едно допълнение правя след това, което написа. Прочети Кодекса на труда, за да знаеш правата си. Българските работодатели мачкат работниците, защото те не си знаят правата. Горе главата и успех. Не се отказвай,но дано бързо намериш по-добра работа.

18.   И на мен в Билата на ... може би четвъртия ден сам на смяна, ми направиха забележка че бавно работя, по-бързичко трябва...
Ами, четвърти ден съм сам на смяна, какво искат? Нормално е. Нов съм. Ядосах се и така. Днес по-добре се справих, но е хамалска работа.

19.   Да не ти пука, по магазините има страшно текучество. Просто гледай добре, всеки греши.
Аз също имам кофти шефка, дори ме беше ударила с някви документи, листове от яд, такива нервни хора има. Общо взето работата с хора е така. Иначе и на мен ми се е случвало продавачка да се държи неадекватно и да не знае какво да прави...

20.   Авторке, почти всички шефове са такива. А и като ти прочетох коментара, в който обясняваш как е много строг и по - голямата част от персонала напуска заради отношението му много ми напомни на една моя дружка, която започна да си пада по шефа на един Старбъкс, където работех. Разправям ѝ за отношението му, как ни хока, как очаква от всички нас да сме перфекционисти и как с отношението си изгони целия персонал, а вече и мен, и тя взе, че се влюби в него заради тази негова черта, поиска специално заради него да започне да работи там и да си вярва, че с нея ще се държи мило и по - различно и образованието си даже искаше да прекъсне, за да започне работа при него, после намеси една нейна приятелка и я помоли да пише на негова сестра и да се представя, че уж тя е момичето, което си пада по строгия господар, за да се опита да се запознае с него и покрай това и тя, голям смях беше с нея :Д :Д :Д :Д