Споделена история от На работното място

Балон ли е аутсорсингът в България?
Вскички ги знаем - големи международни компании, които плащат що-годе прилично за да им вършим мръсната работа като обслужване на клиенти, която не я искат на запад. Голямо текучество, но навсякъде е едно и също в тези фирми - големи отворени офиси със сиво мокетче, банално все едно е трудов лагер. Каквото - такова, но не смятате ли, че един ден този аутсорсинг балон ще се спука и фирмите на които им пука само да спестят пари се преместят на по-евтини места? В Америка в кол центрове работили само тези които са с гимназия или дори без гимназиално, а у нас уж будни млади хора, повечето студенти или дори завършили, с по няколко езика ги гърбят и ги псуват и им викат по телефона някакви малоумни. Докога ще го караме така и докога ще се гордеем с това, че сме обслужващ персонал на Запада и Америка?

Коментари

1.   Докога... Докато и последния си тръгне

2.   Аутсорсинг, маутсорсинг, франчайзинг айти и всички префърцунени нови думи са празна работа. Не се ли върти хедъра на комбайна и лопатата на хлебаря ще видите как се пърди от глад. С извинение.

3.   Това е просто работа, която е в България, Индия....Само защото разходките за заплати са ниски. Няма нищо лошо, жалко е, че там работят често хора завършили в чужбина. Заплата 1000 и до 2000 лв. Дано да има повече инвестиции таэсори и такива. За целта трябва бързина и наистина отлични лесно изпълними услов ия и кратки срокове за да Може да има повече бизнес и да се повиши стандарта на живот. И по-добре такъв бизнес отколкото накой български бизнесмен, където осигуровките ги няма и заплащането е никакво.

4.   Балон, балон ама аз със стабилната инженерна длъжност в държавния сектор и наема не мога да си платя. Хем имам 10 години стаж пак там...

5.   Не знам дали е балон, но по принцип си прав, че тук се изнасят най-вече бек офис длъжности, които не изискват кой знае какво образование или умения. А защо толкова млади и образовани хора работят такъв тип работа ли? Ами каква е алтернативата?

6.   Наскоро мой колега точно затова се ядосваше яко.
Сключват някакъв договор с американска фирма, и казва, настана ад.
Забрани, камери, изисквания.
А повечето са хора с висше образование и голям опит.

Държат се с нас казва като с роби, буквално.
Даже и не го прикриват.

Тъжна история!
А да не Ви казвам по банките в Америка с какво образование работят на гишетата.
Хай скул, толкова.
А тук, задължително икономическо. Толкова е трудно да владееш една програма и да работиш с нея.
Иначе всеки клон задължително си има едно лице с финансово образование, а ако клонът е малък, просто те препращат в друг клон.
А тук, погледнете ни децата, турчат се с години за да станат касиерки.

7.   Не бих казал точно балон, но това е бизнес, който сравнително лесно и бързо може да се прехвърли в друга страна. В момента аутсорсват тук, защото заплатите са ниски, осигуровките са плоски, данъка 10%, наемите на офисите са ниски в сравнение със запада и на тях им излиза евтино тук. Освен това сме в ЕС и това улеснява някои неща - например цените на международните разговори в рамките на ЕС са ниски и това е добре за кол центрове например. Сега страни като България са на мода в това отношение, но след няколко години може и да не е така. Ако утре която и да е страна им предложи по-добри условия, те за отрицателно време ще изчезнат и ще се пренесат там. А времената се менят и не се знае коя държава ще е на мода за аутсорсинг след 10 г.

8.   До 2

Е нали имаме тебе за тая работа ... А и ако не се върти, ще се преместя в провинцията във Франция. Там поне, не се правят на важни, разни залюхани селяни, дето и от занаята си не разбират.

9.   5, човек ако сам не се уважава и цени...

10.   Единствено под 'пукане на балон' разбирам - автоматизиране и изчезване на работните позиции. Това което се случва е AI да извършва куп функции вместо човек. Това включва и 'чат бот'.

Ето ти 8 минутен документален филм на Блуумбърг:

https://m.youtube.com/watch?v=eD__3i8Di-k

Аутсорсинга към България и други места се случва както казаха по-горе именно заради по-ниски разходи за компаниите. Това пък относно че никой не иска работа в customer service на запад също не е вярно. Много хора биха предпочели работа в офис където кликат с мишка, отколкото физическа на вън независимо от времето. Работата е там че просто не обикновените кандидати или население решават къде ще са тези работни места, а тези които управляват бизнесите отгоре.

Освен това, във България няма толкова много големи бизнеси каквито на запад. За Бога, едни от големите бизнеси се водят именно тези кол центрове. Пазара не е развит достатъчно. Има малки и средни бизнеси като думата 'клиентско обслужване' за българина продавач не значи нищо. Тези които имат бизнеси пък не съзнават и те как да използват човешкия мозък който имат в лицето на работниците. Не могат да ги експлоатират на макс защото виждането им е че те са собственици, те си знаят най-добре. Разнообразието от умове не се използва достатъчно за растеж. БВП ни е малко над 50 милиарда за 7 милионно население. Много назад е бългорското село от 21ви век.

12.   9,а според теб каква е другата алтернатива, като изключим Т2? Държавна работа в институция,където като стъпиш имаш чувството че се връщаш назад във времето, или да работиш за българска фирма за заплата с която не можеш да си покриеш дори наем и основни нужди, да не говорим за работната среда?

13.   Балон е, но жалкото е че друг бизнес, който да плаща добре няма. Но един ден ще се изнесат от тук и кой откъде е.