Споделена история от На работното място

Как преговаряте за повишаване на заплатата - програмисти
Здравейте! Аз съм програмист в София и началото на миналата година започнах своята първа работа в сферата без никакъв предишен опит. Занимавам се предимно с фронт енд (angular), но понякога се налага да се ровя и в бекенда (java spring). Започнах на мисля средната за джуниър заплата (около 1800 чисто) като след пробния период (6тия месец) си осигурих 20 процента повишение, а след още 3 месеца получих още едно повишение около 5 процента. Развивам се доста добре във фирмата, постоянно гледам да научавам нещо ново и мисля, че това се забелязва и от мениджърите, защото получавам добър фийдбек. След изтичане на първата ми година се очаква отново да имам разговор за заплащането и тук идва моя проблем, че нямам много представа какви заплати се дават във фирмата за различните позиции и опит. Почти винаги получаваш въпроса какви са очакванията ти за заплащане и ти трябва да си измислиш някаква сума и да я предложиш и ако си поискал доста, но имаш късмет, ще я получиш, ако поискаш малко, най-вероятно ще се минеш, защото те ще се съгласят и няма да ти предложат повече. Затова ми е интересно вие как определяте опита си на каква заплата би отговарял и как подхождате при разговори за вдигане на заплатата. Проучвате ли предварително как вървят рейнджовете за подобна позиция в другите фирми или просто си решавате някаква заплата, стреляте и се надявате да ви я приемат? Също така какви са нормалните рейнджовете на тези периодични вдигания на заплатата (например 20 или 30 процента през срок 6 или 12 месеца)?
Надявам се да се получи интересна дискусия и да споделим опит, за това как да успеем да се продаваме по-добре на този пазар.

Коментари

1.   Как се научи да програмираш? Сам или си с висше. Питам просто, защото и аз съм се насочил към тази сфера. А да въпроса ти нямам отговор за съжаление :(

2.   Много просто, аз лично се допитвам до колегите ми, тези с 1-2-5 г стаж, те най-много ще ти помогнат, гледай да научиш те колко вземат и така

3.   От автора към 1: имам завършен бакалавър. В момента надграждам с онлайн курсове и практика на работа.

4.   Когато преговарям за заплтата, знам какво мога да дам и то колко струва, съобразявам го с възможностите на работодателя/клиента и действам.

Ако не са ти ясни тези неща просто им се довери, ако те харесват, ще ти дигнат заплатата така, че ти е комфортно.

5.   някой има ли представа какви са рейнджовете на джуниър и мид заплатите ?

6.   Тотално си си стигнал тавана (даже и началната ти е много висока). Дори и да ти увеличат парите, няма да е с много, освен ако не изкараш късмет. Първите няколко години, ако ужасно добре се развиваш, ти се вдигат парите бързо (до 3.5-4), после става бавно. В един момент разбираш, че над определена сума имаш страшно много отговорност и проект за милиони ти седи на главата ;) ... тези с ужасно високите заплати са няколко човека на всеки 100 и то говорим за хора с много стаж и знания. За да ти дават много висока заплата има защо. Повечето хора в днешно време вярват, че ИТ-та изкарват луди пари, което не е така. Във всяка професия ако си добър и си даваш зор стигаш горе долу същите суми. В някои професии (не ИТ) можеш да стигнеш до баснословни суми, докато ИТ-тата не могат и бързо окапват след определен стаж.

7.   Не знам дали разпитването на колеги за заплатите им е най-удачния вариянт, защото и те ще те питат за твоята и ако има голяма разлика между заплатите, винаги единият ще остане с едно кофти чувство, че е можел да се продаде по-добре. Може би и затова подписваш в договора си да не споделяш заплатата си.

8.   За това, което си дал като умения в София се вземат около 4 к. чисто. Аз съм с годинка повече опит и съм на 6к. чисто. В Германия обаче взимат толкова, но в евра. Дерзай.

9.   8. Пускай фиш от заплатата иначе само празни приказки

10.   Отвратително впечатление правиш с тези побългарени англицизми!

(За сведение- от бранша съм и работя в чужбина, но на български не се изразявам така! И няма смисъл дати казвам какви са заплатите тук.)

11.   Номер 8, в Германия взимат на баба ти хвърчилото. След 7 години стаж съм на малко над 3к евро чисто и то в най-изгодната данъчна категория, която тази година ще се смени щом жената почне работа, съответно ще падна до 3к чисто. От 2 години съм в нова фирма и досега получих две увеличения, но символични - чисто се падат по 60-70 евро на месец отгоре, което ми бива изядено само от увеличението на наема. Оттук нагоре се минава само в категорията където ставаш луд от мениджиране на проекти и разправии с клиенти, към което аз не се стремя.

12.   Номер 8, стига си писал тъпотии. С 2 години опит (авторът е с 1) ще получаваш 6k чисто само в мокрите си сънища. А в Германия 6к чисти евра изкарват CTO-тата, никога простосмъртен програмист не може да стигне до това ниво, ако ще и 200 години опит да има.

Авторе: С 1 година опит си на 2200-2300 сега. Това си е доста добре. Не мисли само за увеличения - те сами ще дойдат, като ставаш по-добър. Имаше наскоро в hardware.bg една анкета, която според мен доста правдоподобно показва средните заплати. Ето линк:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1xMnOzAWH-aUi90VaNHpVUOzwwfs-9ffBqY8ew6EcFz4/edit#gid=51915549

13.   От автора: знам, че ще имам бъдещ разговор за повишаване на заплатата и защо да не се възползвам. Ясно ми е, че който не си е поискал, той не е получил, и ако не си отворя устата, нямаше нито да взимам в момента толкова нито и да получа повишение повече от 5 процента през 6 или 12 месеца. Затова ме интересува как вървят заплатите, все пак не искам и да летя в облаците и да казвам някакви огромни суми, които не са реални за опита ми.

14.   Номер 6 е казал много точно.
- 1,5к е стандарт за начално заплашане
- 3к се стига сравнително лесно след няколко години
- 4к е таванът за средните програмисти с опит.
- 4к-5к тук са опитните синиъри. Доста годинки труд и сериозни умения трябват
- 5к-7к многогодишен опит, супер редки умения, само отбрани компании в които се влиза трудно. Често това са тийм-лидове, отговарящи за младшите.
- 7-10к вече са топ ъф дъ топ-хората, често това са мениджъри, с много overtime, ръководещи проекти и пр.
- Над 10к: Висш мениджмънт. Тук обаще горната граница може и 50к да достигне. Несправедливо, но факт.

15.   Може да очакваш още едно подобно повишение, като стигнеш 2-3 години опит, придобиеш още умения, започнеш да пишеш по-качествен код, имплементираш тестове и колегите може да разчитат на теб. Но след това, ще има по-скоро 10-15% увеличения за следващите 5-6 години и след това, ще се движи с инфлацията.

Винаги търси повишение и по-добри възможности. Браво! Не слушай хората, които ти казват, да не го правиш. Ти си там, за да направиш пари, освен ако не живееш с някакви романтични представи. Бори се за заплата, за бонуси, за дялове и с времето бавно се премести към горния офис. Освен ако не правиш нещо револиционно, другото са глупости.

16.   Дали пък в договорът ти не пише , т.е дали има точка в която е опоменато с колко процента ще ти се вдига заплатата на три , ма шест , на година . Може да пише и да не си обърнал внимание . Растежът на заплата през период е добре за мотивиране

17.   До 12

Ако си седиш на задника, нема да стане.

19.   от автора: Знае се, че ще получа разговор за следващо повишение така, че хората, които ми казват, че съм си стигнал тавана и повече няма как да си вдигна заплатата, изобщо не помагате. Нека оставим настрана какви пари взимам и обсъдим темата за това как се информирате за заплатите на пазара и съответно как преговаряте за повишение.

20.   Авторе, ти явно не четеш коментарите. Дадохме ти рейнджове по-долу, дадохме ти и резултат от последната проведена анкета по въпроса. Не сме ти били помагали... А ти какво очакваш? Да дойдем да кажем на шефа ти да ти даде 5 бона ли? По-висока заплата се постига тогава, когато покажеш, че я заслужаваш. Не зависи от това как ще проведеш някакъв си разговор с шефовете, а от резултатите ти до момента, от финансовите възможности на компанията и.т.н.
Ако приказваш само за повишения (а ти явно само това знаеш) мога да ти гарантирам, че до никъде няма да стигнеш. По-скоро се концентрирай върху бъдещите проекти, върхо отговорностите и развитието на уменията си. Повишенията идват автоматично и с времето. И естествено са съобразени с пазара.

21.   Видях анкетата и ми се струва сякаш има доста тролове там. Има заплати по 10 к за 1 година опит има и доста с по 5 6 год опит със заплати малко над 2000. Не мисля само за повишения, но просто знам, че ще имам такъв разговор и съм видял, че тези в компанията, които не бяха по напористи да им се вдигне началната заплата след 6тия месец, не получиха повишение след 6тия месец както е нормално в повечето ИТ фирми. Затова стигнах и до извода, че ако сам не си поискаш, няма да покучиш. Чувал съм за доста примери за хора, които седят на малки заплати, въпреки опита си, само защото не са си отворили устата и чакат шефът им да се сети да им я повиши. Това беше целият смисъл на дискусията. Виждаме голям контраст между заплатите на ИТ специалистите и не винаги е само до уменията, а и до тов как успяват да се продадат.

22.   До 19

Като покажеш прогрес. По време на преговорите винаги питаш "как и какво" трябва да се направи, за да се получи по-висока позиция и заплата и "кога". След това показваш, че правиш повече и по-добре. Че с научил нещо ново, че допринасяш повече за тази компания, следвателно искаш и повече. Но внимавай! При всяко повишение има едно очаквне, че "ние ви даваме повече" - т. е. очаква се, да догониш едно ниво. Затова бъди пресметлив в подхода си. Не тръгвай бясно още в първата седмица, че ще те приемат за даденост. Бавно, малко по-малко. Ако не те викнат за разговор, че "това не е досаттъчно", значи нямаш проблем. Изчакай малко и вдигни нивото след това, така че ясно да можеш да покажеш в беклога, както и при запитване от колеги, че имаш повишение, спрямо старото ниво.

Ако някой те "обвини" в кариеризъм, може само да се посмееш и да ги попиташ, те какво търсят в тази компания! Все пак си там за две неща - да изкарваш пари и да станеш по-добър в изкарването на пари.

23.   По-добре вземи се ослушвай за други фирми. Много по-лесно е да получиш предложение за по-голяма заплата, когато се очаква да напуснеш отколкото като си работил досега за по-малко и просто пробваш.

24.   И къде ги видя тези заплати по 10k с една година опит? Аз такъв случай не виждам в анкетата. Тези заплати са единици и са на хора на сериозни мениджърски постове. И да, не е нищо необичайно да си с 5 години опит и да си на 2000 лева. Това е реалността в България. Ако ще и с 20 години да си - ако не носиш добавена стойност на работодателя, не 2000 а 200 лева не заслужаваш. Аз точно това се опитвам да ти обясня досега. Задай си сам въпросите - колко струва работата ми? И защо?

25.   Аз ако съм инвеститор ще отида в Индия или Украйна, че тук вече искат много големи заплати ИТ-тата пък качеството е отвратително. Например на моята нова кола софтуерът е писан в БГ от нашенци и постоянно се бъгва. Личи си че влизате в ИТ само заради парите, а не от любов към коденето.