Споделена история от На работното място

Кой е най-добрият начин да осъществя прехода към IT
В момента уча в Софтуни с идеята да се преквалифицирам. Иначе работя коренно различно нещо и съм стигнал определено ниво, но искам ново предизвикателство. Може би е рано да мисля за това, но се замислям за следното.

Аз хубаво ще завърша, но в момента взимам 1500 лв в сравнително голям град. И като завърша, дори да си намеря работа, вероятно ще трябва първо да почна като стажант, а като такъв вероятно ще взимам доста по-малко. Аз нямам нищо против, но не мога да си го позволя, тъй като имам семейство и с по-малко пари няма как да се издържаме, тъй като заплатата на съпругата ми е ниска, а изплащаме жилище и имаме дете.

Та въпросът ми е как според вас мога да осъществя този преход. Има ли шанс да започна като джуниър, ако след като завърша, примерно половин до 1 г. си правя проекти в GitHub, за да натрупам определен опит. Или може би като за начало да правя някакви дребни проекти като фрийлансър за допълнителен доход, дори ако трябва и почти без пари, колкото за опита или да работя почасово допълнително към някоя фирма? Това реалистично ли е или само с едно Софтуни, няма как да стане? Изобщо каква заплата мога да очаквам, ако си работя известно време по проекти?

Иначе (ще) уча следните неща - Java, Javascript, OOP, MySQL, Spring, HTML, CSS. Не съм запознат как става на практика тази работа и ще съм благодарен на всякакви мнения, съвети и критики.

Сигурно задавам глупави въпроси и ще отнеса мъмрене, но просто не съм запознат толкова добре, така че моля за търпение.

Коментари

1.   Заплатите варират доста в различните градове. В София са най-високи. Ако се справяш доста добре може и да започнеш направо като джуниър на заплата между 1300 1800 но това в София, в някой друг град заплатите ще са малко по-ниски.

2.   По какви проекти да работиш? Кой ще ти ги "даде" тия проекти? Знаеш ли какво е Github??

3.   Уеб девелопърите на фронтенд са най ниско платените. С тия умения(освен Джавата) ти никога няма да вземаш хубави пари. В момента живота ти в този град е в пъти по-добър от този на дев със среден опит в София.
Ти дори и копач още не си станал. Пътят ти е дълъг. Поне едно пхп, питон, руби научи... нещо което е по-тясно специализирано, за да изпъкваш.
Ако питаш мене, стой си сега на 1500 и странично си прави проекти и ще си супер. По този начин и мотивацията ти няма да падне. Повярвай ми, не искаш да искаш да имаш шефове на главата си.

4.   Със Софтуни ще стигнеш до 3-та глуха линия. Но поне ще поживееш с надежди.

5.   4, би ли се обосновал? Така необосновано изглежда като хейт. И къде е по-добре да се учи според теб?

6.   Далеч от Софтуни... Това са продавачи на надежди.

7.   Далеч от Софтуни... Това са продавачи на надежди.

8.   Това е работа която може да я работиш от вкъщи. Поискай от софийската фирма да работиш дистанционно и си харчи софийската заплата в родния град.

9.   Започвай с проектите още от днес. Не се притеснявай, да си напълниш гит-а с глупави и полвинчати неща. Упоритостта и желанието да се развиваш, са неща които се забелязват. С времето прави повече неща, по възможност с други (колеги, приятели, непознати хора от интернет). Възможността за работа с екип е много важна. Идеята е, да работиш постоянно да работиш и да имаш какво да покажеш, още преди да си завършил.

А иначе - има възможност, да започнеш като "junior", но истината е, че такава позиция трябва да се разглежда, като платен стаж. Ситуацията ти е много сложна. Freelance изпълненията работят само за тийнейджъри или хора с повече опит, а при теб, освен ако нямаш познат, който е готов да те наеме, да работиш с него и да ти плаща добре, не си заслужава.

Иначе - нуждаеш се от опит. Направи всичко възможно, да натрупаш едни 3 месеца, преди да завършиш. Дали ще е почасова работа, дали ще е неплатен стаж при познати, дали ще е дистанционна работа, която вършиш през нощта (freelance и дистанционна работа, не са едно и също), уйкендите, дали ще е примерно само 2 дена в седмицата - важното е, да имаш стаж. Ако го имаш, ако имаш нужните умения, ще си намериш много бързо платена позиция.

10.   1 и 9, благодаря, имало и нормални хора в този сайт.

11.   Софтуни не е легитимен университет, и не издава никакви дипломи.
Както и продават обещания - “завърши и ще ти намерим работа”.

12.   Имам висше по Информатика, но съм завършил Telerik Academy преди няколко години.

" Java, Javascript, OOP, MySQL, Spring, HTML, CSS."
Само с HTML и CSS работа няма да намериш, ще ти трябва и Javascript поне.
Java само може без другите изброени
MySQL е ситуационно, може да ти е плюс другите.

Важно е да не спираш, има основи като HTML и CSS, които не може сами по себе си да ти намерят хубава работа, че не знам дали може и дори някаква.

Важно е, като правиш проектчета, да се развиваш, че дори и да опитваш нещо ново от време на време, че дори и всеки път, така може да си кажеш, ааа искам с това да правя такива продукти, харесва ми, или аа обичам да правя website-ове с JavaScript, jQuery,HTML CSS, и нещо си други, или ааа не ми харесва сайтове с JavaScript и др. но е опит плюс това вече знам и на къде да се ориентирам по медота на изключване.

От Telerik Academy знам, колко хора се преквалифицираха, без никакъв друг опит само от академията си намериха работа за junior-и. Сигурен съм, че можеш да си намериш работа само като минаваш курсове от SoftUni, но не знам дали си компетентен да избираш курсовете, ти, нали ме разбираш какво имам предвид. Има ли там цели програми от курсове, няколко курса в една програма или нещо подобно. Може и да питаш някой от лекторите разни въпроси, дори и да не ти даде точен отговор, защото с начални въпроси няма точен отговор, то ще ти помогне да се приближиш към това, което искаш.
Трябва ти основа и знания в програмирането, те е възможно да не ти дадът работа, но след като ги имаш, да получиш знанията на по-високо ниво, които ще ти помогнат да правиш крайни продукти и да започнеш работа, не се притеснявай ако се изказвам подробно и тежко.
Например представи си един човек, който иска да прави Игри, той може да учи математика, с която ако е чиста математика няма как да започне някъде работа в Game индустрията, като програмист нали, но след това този човек като научи например C , може да си прави крайни продукти и може и да го вземат на работа като C game developer примерно.
За теб тези, които си ги изредил, няма да е лошо да ги минеш тези курсове, не знам какво Spring, но ако искаш да се занимаваш с WEB програмиране, JavaScript/HTML/CSS ще ти трябват 100%, не знам дали някой пише сайтове на чист JavaScript и не знам дали курса с JavaScript преподават и библиотеки и други работи, но неща като jQuery например, преди години се използваше, предполагам и сега, ще ти трябва.
За мотивация ти казвам, да, може да си намериш работа като junior, стоиш си на старата работа, ходиш на interview-та и ако те харесат и ти ги харешеш и заплатата те устройва, скачаш. Ще трябва да работиш на старата работа да работиш по проектчета за програмирането за да може да си разширяваш опита. Ако си действаш стабилно и ти предложат доволна за теб заплата за junior, ще ти е щастие, поне да не правиш идвете едновременно, а да оставиш сегашната си работа и да се отдадеш на програмирането=
Не си казал на колко години си, но и не ме интересува. Виждал съм хора на по 50 години се преквалифицират към програмисти, и мисленето им не отстъпва пред мисленето на младите(зависи какво програмиране де, но го има), важно е да искаш и да не се отказваш, това е.