Споделена история от На работното място

Истината за Кауф...!
Здравейте, искам да ви споделя какво ми се случи последните 3 месеца.
Аз съм момиче на 20 години и някъде края на октомври реших да почна работа в един от магазините на Кауфланд, тъй като съм студентка и не исках да съм в тежест на нашите. Назначиха ме на 4 часа и през цялото време бях само на каса. Но един ден преди да ми подновят трудовия договора ме привикаха въпреки, че не бях да работа и ме накараха да прекратим трудовите си взаимоотношения. Първото странно нещо което се случи стана веднага след нова година още на 2 януари. Всичко си вървеше добре докато не заби терминала, обясних на клиента, че ще се наложи да почакаме малко и до тука Ок, но твърде много се забавихме и се обадих на някой да ми помогне, но никой не дойде, накрая клиента плати в брой, всичко до тук е добре. Внезапно от опашката се появи една много ядосана клиента и започна да ми се кара пред хората думите и бяха "Това което го съобщавате по радиото, че давате 3лв ваучер ако седите повече от 5 минути на каса вярно ли е?" ама така много изнервена, нахакана и на мен леко ми стана смешно и се засмях, знам не трябваше да го правя. Аз и отговорих да отиде на информация и там ще и обяснят и тя после се обърна с думите отново Аха добре на информация ли да отида, еми хубаво вие си останете тук да си се смеете, а аз ще Ви покажа, че не ви е тук мястото! И след няма и 5 мин. ме извикаха в офиса, изкараха ме виновна, за това, че съм се подсмяла, обвиниха ме, че не съм знаела как да се държа по време на работа. Питаха ме дали съм знаела при какви условия се дава 3лв ваучер и защо съм се била забавила. Аз толкова спарих, че нищо не можах да кажа. Шефа започна да ми говори, че кауфланд не е благотворително дружество и че били икономическо предприятие което трябвало да печели пари.Аз се извиних ама много не помогна. Започна да ми се кара за абсолютно всичките ми грешки от както съм започнала работа.Признавам си в началото много се притеснявах да работя с пари и като ми дадат много ваучери и още не бях много свикнала и там имаше една дет на няколко пъти ми ги броя( е почувствах се много неловко) даже ми стана гадно, че тази колежка е ходила да говори против мен. Все пак аз тъкмо се учех. Имаше веднъж един случай с едни пари преброих ги грешно, но после ги преброих още веднъж и всичко беше ок. Но явно и за това са ме издали. Абе трудно си ми беше, да свикна в началото, но това не ме отказа. Свиквах повече с всеки ден, дори бях там по празниците и за миг не се уплаших от цялата лудница. Все пак ако не ми излизаше касата и то не с някви дребни суми, никога нямаше да си и помислят да ме оставят на каса по Коледа и Нова година. Аз всъщност се кефех когато има много хора свикнах, да бъда бърза и вече не ме беше старах от парите и ваучерите толкова. Мислех, че може и те да са били доволни но явно не е било достатъчно, това което правя. Една ми беше направила забележка че понякога бъркам при маркиране например съм маркирала едно нещо два пъти. И аз веднага бързах да се поправя още на следващия ден ме похвали, че съм внимавала много при всяко маркиране, а и това беше ден преди Нова година. Но още на 2 януари се случи нещо и всичко отиде на зле. А също няма да забравя как почивах почти 3 седмици преди празниците и шефа изобщо не намери време да ми се обади и да ми обясни как мисли да ми направи часовете(е аз се досетих, че като съм на 4 часа явно ще ме слага по празниците) ама това е много не сериозно аз отивам там да видя графика за мен няма нищо цяла седмица, отивам пак на другата седмица пак няма нищо за мен пък за още 2 седмици и си викам бахти. Тогава намерих шефа и го питах каза, че ще ми звънне, чаках цели 5 дена и накрая аз се обадих, но той ми каза, че отново ще ми се обади до края на деня, но така или иначе не ми се обади. Още преди да затвори магазина ходих да видя графика и ме беше сложил на работа, но все пак ти да не намериш 2 минути да обясниш, като човек си e много тъпо. И като вече се появих на робота след толкова време ( а аз тъкмо преди това бях свикнала, пак имах някой затруднения, но не чак толкова) и тогава когото шефа ме видя се обърна към мен Айде сега малко по 8 часа да те използвам както мога, може ли? абе беше уж на майтап ама. И преди няколко дни сега януари трябваше да ми подновят договора, но ме обвиниха, че на последния ми работен ден е имало човек който се оплакал, че е чакъл на моя каса 7-8 мин и се е учудил защо касиерката не се е обадила за друга каса, били гледали камерите( само дето тогава, деня си мина добре и аз не можах да повярвам) само, че тогава пак имаше много пъти в които ми забиваха терминалите и нормално да се забавя малко. Извинявам се ако има правописни грешки, но ми треперят ръцете и никак не ми е добре от случилото се. Чувствам се много зле не стига, че в началото много се ядосвах и притеснявах ако нещо не ми се получи на работа, тия 3 месеца си бяха постоянно в тревоги, а сега и ме изгониха все едно съм съм направила някакво непростимо престъпление.Няма да забравя как преди да ме уволнят шефа едвам ме поздравяваше и то някак много студен, а оня ден като отидох да си оправя документите, първо ми се усмихва и второ ми вика Здравей! как може да се кефиш от страданието на момиче което е по-малко от теб с поне 20 години. Направо не човешко отношение.Не пожелавам на никога така да бъдете използвани(да се опитваш да постигнете нещо) и накрая да ви кажат, че просто нещата не се получават. Аз може и да не съм се справяла, но никой няма право да се подиграва така със самочувствието и да ви погубва самоувереността. Тези думи накрая как не съм била за тази работа, че на нищо не съм имала желание да се уча, изобщо не съм показала, че въобще съм свикнала с нещо, нямала съм интерес, само грешки съм правила, абе с други думи ме изкара пълна трагедия.Просто ви споделям какво всъщност представлява да работиш в Кауфланд! Вие сами си направете изводите, първо, че те използват до последно, вместо да ти покажат пътя много по-рано, ако не са доволни от теб и второ накрая те гонят все едно си някой боклук. Преди бях публикувала подобна история и ако може без негативни коментари, споделям това на което станах жертва. Не мисля, че някой заслужава такава нещо!

Коментари

1.   Ти си луда да работиш в този пропаднал и смърдящ магазин! Това е едно от местата, които съм заплюла, че и гладна да съм, никога не бих работила! Там освен да унижават, друго не могат!
Ж21

3.   Четох ти историята и предния път. Помня я. Много се радвам, ще се махна от тоя магазин. Сега си афектирана и е нормално, но след време ще се радваш. Успех занапред и никога повече на каса в магазин (подобно е положението и в Лидъл, и Била).

4.   Животът е театър момиче ! Няма какво да го взимаш навътре. Изгонили те от някаква келява работа като касиерка, която и без това не е за теб. Това ли ти е мечтата, да се мазниш по цял ден на някакави озверели типове и да натискаш бутони в тарапаната и да си изтривалка на всички ?

5.   Преди време исках да работя почасово в Кауфланд, но се натъкнах на толкова негативни мнения, че се отказах. Съотношението добри към лоши мнения беше някъде 80:20, да не кажа и повече в полза на лошите мнения. Но искам да ти кажа, че на много места ще се отнасят с теб като с втора ръка човек (за съжаление). Дано да намериш нормално работно място с прилични колеги и нормален шеф.

Black Sabbath

6.   По-добре се е получило така, като са те изгонили, иначе щеше да си търпиш всичко, само и само да изкараш някой лев, докато учиш. Разбирам те! Но не позволявай на някакъв б**лук да ти смачква самочувствието, отпусни се, когато си потърсиш нова работа, усмихвай се, съсредоточи се, доколкото можеш, мисли положително и нещата ще се получат! Всеки е минал през това, въпросът е как ще го приемеш. Успех!

The little Donut

7.   Чувала съм буквално всякакви легенди и ужаси за кауфланд. Явно наистина във всички клонове на този магазин се подиграват със служителите си. В моя град хора, работили там, се оплакваха първо от отношението, второ, че остават много след края на работното им време. Смятам, че никой не заслужава да бъде унижаван на работното си място или където и да било. Освен, ако положението не е крайно, по-добре за момент само учи и после си търси работа по специалността. От личен опит съм установила, че всякакъв обществено полезен труд /да, за такъв го имам, защото е такова отношението/ като служител в кауфланд, сервитьор, барман, те превръщат в човек за всичко, роб, едно магаре, което само товарят. Била съм барманка и знам. Отгоре на всичкото мнозинството от тези среди са хора без желание за развитие, живеещи ден за ден, може и това да те потисне също. Затова така те клюкарят, очевидно щом си студентка имаш желание за развитие, но си попаднала за момента в среда от хора, които нямат желание за такова и са ограничени. Това е втората причина, поради която предпочитам да мизерствам и само да пестя, докато уча, но поне да се фокусирам върху едно нещо, което може да ми се отплати един ден, а не само да ме смазва психически. Разбира се, в никакъв случай не се подигравам и не омаловажавам хора на подобни работни позиции, била съм и аз, имала съм нужда от пари, но просто искам да кажа, че никой не е длъжен да търпи унижение. Не казвам, че ако си висшист няма да търпиш унижения от шефове и клиенти, простаци има навсякъде, но все пак като си на по-добра работа, като си завършил е друго, там и средата е друга, по-голям е шанса да те имат за човек, а не за работно магаре.

8.   Така са всички професии където се обслужват клиенти. И в кол центровете е същото. Ние сме като проститутки - обслужващ персонал без права.

9.   Свиквай така бачкат всички корпорации, но си много малка много неща да разбираш. Умувай в какво си силна и си влагай времето в него, а някой ден може да ти носи пари. Дори и университет да завършиш винаги докато бачкаш за някой той ще те използва, така ще е и с повечето мъже в живота ти

10.   И в предната ти тема го казах - това са хора, които си избиват комплексите над теб. ВСЕКИ греши, абсолютно ВСЕКИ!!! В друга сфера работя и като започнах на първото ми работно място по специалността имах колежка, която постоянно ме овикваше и се правеше на безгрешна. Все й треперех, че ще сбъркам с нейните документи (тя ми прехвърляше доста от работата си), вечер след работа напрааво ми се плачеше... месеци наред. Докато един ден случайно не попаднах на хора, които са работили с нея, и не установих, че всъщност тя е правила доста по-големи грешки в работата си и избива комплексите си над мен. Не очаквай, попадайки на уж по-добро работно място, нещата да са много по-различни. За съжаление хората са такива, включително и в чужбина. Друг е въпросът, че те не са те уволнили, а са те накарали да подпишеш прекратяване на правоотношението по взаимно съгласие. Много неща си могла да направиш, друг път се консултирай с адвокат, преди да подписваш. Прочети Кодекса на труда, моля те, защото иначе пак ще попаднеш в такава ситуация.

11.   Да не ти пука, млада и умна си, и сигурно са ти завидели дъртите лелки там, че животът е пред теб, а те до края на живота си ще бачкат там. Не ги обвинявам и тях, защото и аз да бачках в такава среда сигурно щях да се превърна в кисела и озлобена лелка. Просто явно си по-скромничка и тиха и са решили, че могат да ти се качат на главата. Защо не почнеш някъде като сервитьорка или администратор? Наистина на каса работата ми се струва натоварваща и стресираща. Ти го каза много хубаво - никой няма право да се подиграва така със самочувствието и да погубва самоувереността ти.

12.   До 1

Браво за духа, но явно не си гладувала достатъчно дълго. Повярвай ми - след 9тия ден без храна, носиш и чакъл на ръце.

13.   В тези хранителни магазини персонала се сменя постоянно. Не си първата и не си последната касиерка изгонена от Кауфланд.
Важното е да не се ядосваш и да търсиш нови възможности след това.

14.   И аз като студент работих във фантастико обаче, изтърпях гаврата 6 м. И след като направих луд скандал и всички идиоти ги подкарах на майка и ме изгониха заради това ми даде добър урок в живота - първо не работи за никого, второ - за да те уважават трябва да ги мачкаш преди те теб. След това започнах да работя сам за себе си и след 10 г. Понякога минавам през моя” магазин, има още някои, които са си там, но са толкова учтиви и любезни отрепките, чак ме кефи завистта в очите им, защоъо си имам бизнес, скъпа кола и правя повече пари в пъти от тия псевдо шефки умряли :) така че да не ти пука, те тия убитаци там ще си изгният в някакъв умрял магазин

15.   Комплексари навсякъде.
Малка си, затова ги приемаш нещата навътре.

Но не само по магазините е така.
Повсеместно навсякъде недоволни, надменни и лукави хора.
Уви, времената провокират в хората сега не най-доброто.
Ще ти мине, ще забравиш.
Усмихни се, дете!

16.   Добре е станало, че си напуснала. Точно така трябваше да стане. Може да ти трябва малко време за да се успокоиш, затова не бързай веднага с нова работа. По написаното си личи, колко си отчаяна и изтормозена от цялата ситуация, опитай се да забравиш за Кауфланд и не позволявай на никой да се подиграва с теб. Всичко това ти се е случило, защото виждат, че имаш ниско самочувствие. Това е идеална възможност за тях да теманипулират. Мисля, че си разумно момиче. Пожелавам ти успех и не пренебрегвай образованието!
Ж20

17.   Аз 2 години бачках в голяма, сериозна фирма на добра позиция и пак накрая се махнах като мръсно коте. Веднага ме замениха, основния шеф дори не си каза довиждане с мен, а толкова неща направих за тях. Така че свиквай, и в голяма корпорация да си пак същата история ще е накрая. Ще мислят само как по бързо да те заменят, все едно не си бил толкова време при тях.

18.   Ужасно е положението в нашата страна за работа, ужасно. И мене до последно са ме държали на работа и са ми гледали сеира, и са се хилели мазно. Като завършиш,просто бягай надалеч! Потърси си късмета другаде, не в тази страна. Тук няма закони, почти няма читави работодатели.

19.   Номер 12, едва ли ще ми се случи, защото в такава ситуация все ще се появи мъж, който да ме храни. :) Не съм мързелива и си работя, но точно там никога няма да отида, предпочитам по кофите да ходя. Там също ще има храна, така няма да съм гладна.
От 1

20.   Ми нищо натрупала си опит ще знаеш за другия път да не си балама, а да си нахална и нахакана. Щото такива свити всеки ги тъпче. Споко минах през същото в друга дупка не в Кауфланд. Не стига че патката умряла ме отряза с 50лв за пак не доволен клиент пък не бях аз виновна. Не прекъснато ме караше да ходя на работа и непрекъснато пренареждах щандовете, нищо че не бях на той сектор. С цялото си нахалство ме задължи да отида на обучение за някви тъпи врати в почивния ми ден и ми вика а ела в офиса ми като приключиш, не изслушах цялата лекция щото аз не бях на сектор врати, качих се горе и тая ми вика ам не съм доволна от теб уволнена си, и супер много хора изгони за да намести свои. Тъй че те навсякъде са еднакви, ще знаеш за другия път.

21.   Мила девойко, след това, което си написала съм напълно уверен, че на следващата си работа ще се радваш, че вече не си на касите в кауфлан. Де да знаеха всички, които се редят на опашките какво им е на хората зад касите. Няма за какво да ти е тъпо, като дори един свестен прозорец няма там.
Горе главата:)

22.   До авторката,
Не се учудвам, хората на труда в тази страна са много притиснати, да не кажа прецакани.

23.   Когато работата е такава, за която не се изискват специални умения, положението е такова. Комбинирай с това и ниската култура на средностатистическия ни сънародник и картината става пълна. С диплома (средно образование тук) отиваш да си търсиш работа, а с умения- работата сама идва при теб. Отнася се и за висшисти, за които заплатата може и да е по-висока и негативизма да е по-размит, но принципа си остава. И все пак, има и редки изключения...
Този твой житейски опит има и урок за теб- открий го. Някои хора с благодарност си спомнят за трудните моменти, защото са им били в полза за изкачване нагоре, макар че тогава са виждали само буреносните облаци.
Успех в нататъшните ти начинания!

24.   От авторката, аз всъщност вече се радвам, че стана така. Защото смятам, че няма смисъл човек да стои някъде, където не го уважават поне малко. Не е редно човек да си затваря очите и да си търпи. Никой не гледа в днешно време това, че имаш желание и искаш да се научиш, всеки ти гледа грешките и си избиват накрая, всичките комплекси, вместо да видят и положителните неща от всичко. Не съм от хората които се отказват, веднага като видят трудност, опитвам се да науча нещата и да си върша работата поне правилно, бързината просто става с времето (но кои ли шефове вече оценяват тези неща). Може би защото съм на такава възраст и в началото се притеснявах, нямах толкова опит и не можех да се отпусна така изведнъж, но сега определено не съм толкова уплашена и по не би ме бъркало.

25.   от 23: на прав път си.
Нека добавя нещо, което съм научил от Чарли Мангър (много близък приятел на Уорън Бъфет). Според него, има три правила за добра кариера:
1. Не продавай нещо, което ти самата не би купила
2. Не работи за някой, който не уважаваш/възхищаваш
3. Работи само с хора, с които ти е приятно

Това може да бъде доста висока летва за достигане, но поне да знаем на къде се целим.