Споделена история от На работното място

4-часов работен ден = 4 часа свобода!
В училище и университета не сме седяли повече от 4-5 часа. Чудя се дали да не мина на 4-часов работен ден? Все пак едни 4 свободни часа са доста добре, на пълно работно време реално не остава време за хобита и личен живот. Разбрах, че не ми харесва по 8 часа да седя като наказан пред компютъра и чужденци да ме псуват по телефона (работя в кол център). Освен това не ми остава енергия и желание за нищо извън работата и едва ли не след работс имам вееме само да вечерям, да гледам 1 филм и станало време да лягам да спя.

Коментари

1.   И каква ще е тази работа за 4 часа? Като какво ще работиш, ще стигат ли парите?

2.   Прав си до болка, остава въпроса със заплащането обаче.

3.   То е така, но заплащането няма да стигне за нищо. Иначе всеки щеше на 4 часа да работи и да си свирка.

4.   1, става въпрос за кол център. Слава Богу има почасова опция.

5.   А парите ще стигнат ли ?

6.   Аз затова работя на 6 часа като сервитьорка, да но след това имам и втора работа на компютър фреленсър. Доходът ми е приличен да си позволя собствена кола и да живея самостоятелно. Не мога да си позволя обаче да не работя и ден.

7.   5, да, живея с нашите и не плащам наем. Така и така с работа в кол център богат не се става, защо да си губя времето? И мениджър да станеш в кол център, от аутсорсингът трудно се излиза.

8.   Много добре, но тогава ще имаш по-малко пари. Елементарна математика.

Една колежка в офиса работи на половин ден т.е. четири часа. Казва, че държала на личната свобода. Много хубаво, но доколкото разбирам, живее в собствен апартамент, който предвид възраста й, не е купувала сама. Когато не ти се налага да мислиш за глупости като наеми/заеми, става по-лесно да отстояваш личното си пространство.

А и накрая ако те пита човек какво правиш със свободата си да не се окаже, че е просто да пиеш биричка в парка. Не, че е лошо де, но може би е по-добре да изкараш пари?

9.   Да, но идва моментът, в който трябва да спреш да живееш с мама и тате и да бъдеш самостоятелен човек. Написал си "в училище и университета не сме седяли повече от 4-5 часа", което май означава че си завършил университета вече... та не е ли време? Поправи ме ако греша.

Иначе извън темата, забелязала съм, че софийските деца по-трудно и на по-късен етап напускат родителите си, някои дори чак след като приятелката им забременее (или те самите) и искат, не искат трябва да се вземат в ръце и да пораснат. Тези от другите градове ако искат да продължат да учат трябва да се преместят в по-голям град, където са на общежития, квартири и живота си ги грабва още от 18-19 годишни, някои даже на 14 - след седми клас.

10.   Аз всяка неделя мисля как да не работя повече нито ден в живота си, щото ми е станало густо уикенда и ме наляга работната депресия.

Е, още не съм го измислил...

Аспарух.

11.   Супер е, стига да имаш тази възможност. И аз искам да работя наполовина, за половината пари, но ако намаля на 3-4 часа, доходите ми ще паднат на 1/5 :(

12.   Работил съм на 4-часов работен ден. Хубавото на това е че не ти заминава целия ден.

13.   Направи го на 6 часа, защото 4 часа означава тр. стаж само половин година. На 6 осигуровката е пълна.

14.   Ясно са ти казали за парите. Ако ще работиш по 4 часа на ден, поне през другите 4 прави нещо стойностно. Чети книги, запиши се на някакви курсове, добиване на някакви квалификации, учене на някакъв занаят.
Иначе не се оставяй на произвола на съдбата. Цял живот ли ще живееш при родителите си. Аз ако бях на тяхно място, щях да ти искам наем, за да се научиш на време, че не всичко е даденост.

15.   Моят съвет е в момента да се скъсваш от бачкане, да учиш, и да гледаш да направиш някой лев за черни дни. Като дойде кризата и започнат съкращения, ще търсиш работа, ама няма да има. Ако ли пък не, то с наученото и опита ще намалиш работата на 6 часа на ден поне. Системата е такава, че не може да се мързелува. Ако имаме късмет, до 10 години ще въведат 6 часов работен ден или 4 дневен.

16.   9 и аз съм бил сам на общежитие в университета 4 години и още 2 в чужбина за магистър. Отделно работих пак там. Не успях да видя нищо интересно защото капвам от умора след работа, а през уикендите от чистене и готвене нямах време. И не познавах никой там преди да отида.

И под наем бих работил 4-6 часа плюс фрийленс по Интернет. 8 часа бих работил самот 100% от вкъщи или 4 в офиса, 4 вкъщи. Имам заболяване на щитовидната и се уморявам лесно, освен това малко нося на стреса да ми крещят по 8 часа на ден малоумни американци (най-нагли са те по телефона).

17.   8 ще ти кажа какво правя - повече моменти с роднини, приятели (които са в отпуск или парт таймъри като мен), молове, кино, разходки в планината, и за фитнес имам енергия и време. Като ти мине целия ден в офиса и се прибереш късно сутрин си като пребит. Особено аз с моята щитовидна (трябва ми много сън). В един момент нямах личен живот и живеех работа-вкъщи и обратно. С работа в кол център за 8 часа си късам нервите да правя пари на една кооперация, колко ще спестя? Получих паник атаки от тези колове.

18.   4-часов работен ден е оправдан само и единствено ако все още учиш, и то не фиктивно, както е в повечето случаи в България (студенти, но не са стъпили веднъж на лекция примерно).
Във всички други случаи си е чист мързел. Няма какво да се лъжем. Сега ти е окей, живееш с мама и тати, вероятно и сметките ти покриват, т.е. всичко, което изкараш, ти е за харчене (или поне голяма част от него), но ще дойде момент в не много далечно бъдеще, когато всички тези разходи трябва да ги поемаш сам. Това в случай, че не искаш цял живот да си бреме за тях, разбира се.
Има и друго - работейки 4 часа на ден, ще увеличиш разходите. Свободното време се увеличава драстично в този случай и едва ли ще си стоиш вкъщи през цялото време, с други думи ще излизаш повече и ще харчиш повече.
Да, ще имаш свобода, ще си отпочинал през голяма част от времето, но губиш чисто финансово, губиш и хъса да растеш нагоре в кариерата.

19.   До 18: каква кариера в аутсорсинга и кол центровете те гони бе човек? Те затварят повече врати, от колкото отварят. Дали ще ме вземат на длъжност в IBM като бек офис счетоводител, пак не е катиера, а си 1 от 200 човека обслужващ персонал!

Нормалните фирми дори смятат мениджърите в кол центровете за нищо особено и не за истински професионалисти. В САЩ хората без университет и дори без гимназия работят в кол центрове. Можеш да растеш само към друг кол център. Освен това, повечето от хората, които работят по такива места и в продажбите са хора без души. Е на мен не ми харесва да съм един от 100-200 човека в офис тип хамбар!

20.   Здравей, авторе! За мен, ако имаш възможност мини на по-малко часове, щом можеш да си го позволиш в момента. На хората, които те упрекват , не им обръщай внимание! Повечето са такива,защото не могат да си позволят да са на твоето място. Когато ти потрябват пари винаги може да си минеш отново на 8 часов работен ден

21.   Тук за здравословното ти състояние има резон, ако имаш сериозни проблеми с щитовидната жлеза. Почни някъде на 6 часа. Познавам хора, които си изкарват допълнително пари с фотографиране по сватби, гледане на деца почасово, инструктори по танци, преподават частно езици или рисуване. Варианти има и за допълнителен доход в удобно за теб време ако си добър в някоя сфера, занимава ти се. Както решиш.

22.   Приятел, светът нарочно е създаден по този начин.
Всички искат масата да е уморена, да не мисли трезво, само да работи и да консумира.
Да, аз също бих искала да работя на 4 часа, но няма такава опция, защото няма кой да ме издържа, а плащам квартира и сметки, все пак.
Само тези две неща са ми около 700 лв. на месец.
Няма как с работа на 4 часа, просто такова е положението.
Иначе, за искане - и аз искам така, всички искаме така.
Или поне ако не са 4 часа, то да са 4 работни дни и три почивни.
Уви, това е нереалистично за България.
Тук в момента, в който си вземеш отпуск или излезеш в по-дълъг болничен, дори, просто започват да ти търсят заместник.
Какво ли остава за пазарене за работното време...

23.   Едно е да имаш доходоносна професия или бизнес, фрийланс и да с 4 часа да изкарваш достатъчно, за да живееш добре, а в свободното си време вършиш други полезни неща, вместо да се излягаш на дивана, друго е да бачкаш за 1000 лв, но да искаш да бачакш 4 за 500, дори да мизерстваш, защото те мързи, а в свободното си време цъкаш Майнкрафт.

Има разлика. Говоря по принцип, не упреквам никого.

24.   Възможност за 6 часов работен ден има ли? Като работих в кол център 11 месеца, от начало поисках 6 часа и ми беше перфектно като заплащане/натовареност/лично време. Успех каквото решиш!

25.   До 23

Може к да изкарвам много над 1000 лева, но да сикам да се излежавам на дивана, докато си играя на Minecraft. Ако КИ стигат парите, не разбирам зщао е лошо?

26.   19, не коментирам работата в кол център, говоря по принцип.
Лично аз т.нар. парт-таймъри не ги взимам насериозно, независимо в коя сфера работят. Обикновено това са хора или студенти, или с други ангажименти, т.е. приоритет им е друго нещо точно в този етап от живота им. От тази гледна точка казвам, че за градене на кариера и дума не може да става, поне аз така смятам. А за човек, който е завършил университет, се предполага, че главен приоритет му е да прави нещо смислено и да расте в работата, каквато и да е тя. Това ми беше мисълта.

27.   26, не всеки е болен кариерист или иска да ближе задници. Във всеки отворен голям офис повечето хора са като роботи без души.

28.   4ч. работен ден е ок ако се готвиш за изпити и ще си студент редовно обучение след тва. Другото е ако си майка с малко дете

29.   Прав е 19, по някое време дори и Фиона от Shameless US работеше в кол център.

30.   27, не знаех, че това да работиш по 8 часа на ден, те прави "болен кариерист". Ех, много обичаме да драматизираме.
Никой не те кара да ближеш задници. Никой не те кара да бъдеш робот без душа. Имаш свободата да работиш каквото пожелаеш или пък да не работиш. Животът си е твой, а пък мама и тате дано да доживеят до старини, за да не бъдете вие роботи и да сте като в училище - половината ден в безделие, а в другата половина я си свършил нещо полезно, я не. :))