Споделена история от На работното място

Дискриминиран от всички
Здравейте,
Проблемът ми е, че се чувствам ужасно дискриминиран от всички хора. Имам циганска кръв и съм по-мургав и това не остава незабелязано от хората.

Завърших преди около 2 години (сега съм на 21 г. ) и уча на едно място в София, имам късмета да уча това, което искам и харесвам и ми остава още малко, докато завърша.
Проблемът е там, че родителите ми не могат вече да ме издържат и трябва да си намеря някаква работа, с която да се издържам, обаче не мога да намеря работа.

Бях започнал на една автомивка, но условията бяха ужасни, работиш 12 часа и ако имаш късмет може и да изкараш 5 лева.
Напусах и отидох на друго място да питам за работа.
Казаха ми да си изкарам необходимите документи и да отида пак, направих го, отидох и ми казаха че няма места.
В началото на годината се срещнах с един човек, с когото се бяхме разбрали да започна, каза че ще ми се обади и още не ми се е обадил.

Не мога да замина в чужбина понеже няма при кого да отида, ако замина сам най-вероятно ще съм по-зле отколкото съм сега.

Не знам, нямам никакъв късмет. Преди си мислех, че България може би има някакво бъдеще, но като виждам какви са хората...
Имам нужда от някакъв съвет, защото не знам нито как ще се справя нито какво да направя?

Коментари

1.   Направи си СВ, отвори обявите за работа в интернет и кандидатствай.

2.   Циганин или не, личи че имаш мозък в главата. Ще се справиш. Не се предавай!

3.   Ако мислиш, че само на теб ти е трудно, или че ти е трудно само заради цвета на кожата, лъжеш се.
Аз съм българин, бял, с висше образование, но и аз съм пропадал в същите дупки като теб.
Търсене на работа, минимална или никаква заплата, лошо и арогантно отношение от работодателя. На едно място преди години буквално им бачках за без пари няколко дена, така й не ми платиха- бях млад и зелен, по-малък и от теб.
Един приятел, също българин ми се оплаква преди време как бил на обучение на една работа, справял се, ама шефа просто един ден го изгонил, без адекватна причина, естествено без да му плати.
Не знам как ще прозвучи, не те познавам, нямам нищо против теб... Но част от ромското общество търси под вола теле. В смисъл виждат расизъм дори и там където го няма.
Живота е борба, образоваш се, учиш се, търсиш-намираш, развиваш се, въпреки всичко. На никой не му е лесно.
Късмет ти пожелавам.

4.   Спокойно, аз съм бял чист българин, върша работата на всички - трябва да разбирам от всичко. И пак не ме канят никъде, не ми казват "добро утро". Игнорират ме. Тъй че - българите си заслужават съдбата. Съвета е - свестните избягаха - направи го и ти, авторе !
Аз ще го направя !!!

5.   Просто е трудно да си намериш работа без връзки, знам какво е от личен опит. Аз съм българка, но по рождение съм с ДЦП левостранна хемипареза. От така наречената провинция съм, дойдох в София да уча висшето си образование, завърших една т.нар. "елитна" специалност бакалавър и почнах да търся работа по специалността. Всеки ден по сайтовете за работа, като многобройни врати ми затваряха дали от това, че имаше обяви, но местата бяха заети вече за т.нар. свои хора или когато ме видят и разберат, че съм с заболяване и с ТЕЛК не искаха да ме наемат не знам, но не се отказах. Търсих работа и започнах да уча магистратура пак т.нар."елитна" специалност, след първата си магистратура , завърших втора магистратура пак от т.нар. "елитна" специалност, дори почнах да уча трета магистратура.Докато един ден ми се усмихна късмета - дори ме пробваха 3 дни- разбраха, че зная нещата и мога да работя и след една седмица ми се обадиха, че ме наемат, заплатата ми тогава беше 600 лв., в момента съм в друга фирма отново си я намерих през сайтовете за работа и отново по специалността ми заплата ми е 1200 лв. Искам да ти кажа не се отказвай да търсиш дали си черен, бял или с някакъв здравословен проблем няма никакво значение, все ще ти излезе късмета. Бъди постоянен и успех!

6.   5, може ли да споделиш каква е "елитната" ти специалност? Просто ми стана интересно.

8.   От номер 5 до номер 6 Едната специалност е финанси, а другата е счетоводство.

9.   За дискриминацията спрямо себе си благодари на хората с твоята кръв, които масово крадат, изнасилват, убиват и прочие. Не може това нито да те учудва, че е така, нито да е странно. Напълно наясно съм, че не всички цигани са такива, но е и нормално хората да се пазят, след като повечето са известни с това - и това не са нито клишета, нито расизъм, а факти.

10.   Виж, разбирам те. Наистина има дискриминация, но не трябва да се отказваш. Подборът по принцип винаги е субективен, но все ще попаднеш на достатъчно широкоскроен човек, за който това няма да е проблем. Трябва със закон да се задължават работодателите да наемат определен брой хора от малцинствата, за да се оправи положението. Никой не може да ме убеди че няма и 1 циганин, който да не може да свърши същата работа или няма същите качества като 100 други българи на същата позиция. Но както и на теб ти е станало ясно вече, при равни условия винаги ще предпочетат другия кандидат.