Споделена история от На работното място

Сервитьорка?
Здравейте.
Предстои ми да започна работа, като сервитьорка в елитно заведение. Но не съм се занимавала до сега в тази сфера, и се притеснявам малко.
Има ли някакви тънкости и прочие, как да се справя и как да направя добро впечатлени?

Коментари

1.   Като за начало е достатъчно да си усмихната и да не караш клиентите да чакат дълго време за да им вземеш поръчката или да им занесеш сметката. Всички останали тънкости са неща, които с времето несъзнателно ще научиш и е много трудно човек да ги обясни в коментар, без да може да ти покаже нагледно. Пък и на работното място все ще има кой да ти покаже как да носиш таблата и ще те "ориентира" в занаята.
Успех в новата работа ;)

2.   Внимавай с елитните посетители. Вкякакви има с лъскави обещания докато не се озовеш в неприятна ситуация, трафик и т.н. Работа, дистанция и приятелства извън работното място.

3.   Щом нямаш никакъв опит като сервитьорка поради какви други причини са те приели. Сигурно си се усмихвала много или пък деколтето ти е било много ниско и си рекламирала гърдите си.

4.   Бях сервитьорка в бар в Студентски град, като ми беше първата сезонна работа и изобщо нещо свързано със сервитьорство. Аз съм много слаба и ръката ми е кльощава, та до последно не усоях да се науча да си товаря повече таблата, както колежките, а бармана само ме бъзикаше и товареше и аз се прибирах разстроена :д сега ми е смешно, ама тогава ми се ревеше.
Като идеш първо ще те учат на табла, как да си подреждаш чашите и как да я носиш таблата. Винаги най-тежките чаши в средата и към теб, по-леките неща от външната страна.
Предполагам първоначално ще може с по някое пръстче от другата ръка да си подпираш ;д. Центрираш си таблата така, че да ти е в средата на дланта. Може и на пръсти, но на мен така и не ми беше удобно. Отсервирваш таблата от лекото към тежкото. Мръсните чаши може да взимаш като ги захващаш с между пръстите, но чистите винаги само отвън пипаш. Следиш ги да са чисти, понеже заради фрешовете, когато се миеха чашите в съдомиялната и понякога оставяха люспички от цитрусите и трябваше да търкаме допълнително чашите. И внимаваш с парите. Не си ги държиш на общо място, ако не ти дадат си вземи чантичка за кръста, иначе вероятността някоя колежка да ти гепне от парите е голяма. При мен така стана, даже се знае коя е колежката, ама така и никой нищо не направи и после си държах парите в мен в чантичка. Не знам дали ще имате кухня, аз като пусках поръчка за кухнята и тя беше на горния етаж и аз често я забравях и се случи да сервирам студени или просто да си ги таксувам за мен и да пускам нова поръчка.
За другото няма кой знае какви особености. Трябва да си винаги усмихната, клиента е винаги прав.
Трябва да си концентрирана, ако имаш проблеми, те остават извън работата. Случвало ми се е да съм ядосана, разстроена и да не ми е било до усмивки и един клиент ми направи забележка рано сутринта, та от тогава, фалшивата усмивка и айде. Имай впредвид, че трябвя да си с много удобни обувки, колкото се може по-леки, защото краката ще те заболят от търчене, а и не изключвам възможността да се скъсат обувките. На мен 2 чифта кецове ми се скъсаха за 2 месеца ;д. Да ти кажа липсва ми тази работа, ама сега имах възможността да започна пак като сервитьорка, ама нещо ме хвана притеснението, не знам защо.
Гледай да си създаваш добри отношения с колегите, не прави интриги, не обръщай внимание на тези по твой адрес, защото колежките може да са големи змии и да не ти се работи заради тях.
Дълго стана, съжалявам. Дано да съм помогнала. Ако има нещо друго, за което да се сетя, ще пиша.

5.   Бъди спокойна ще се справиш!

6.   До н3, не разбира се.
Една позната ме препоръча, защото имам нужда от пари, а все още уча... И живота ми е бил много тежък до сега.

Благодаря Ви, ще имам на предвид нещата, които ми казвате.
Лека вечер