Споделена история от На работното място

Какво става с малкия бизнес?
Някога ни лъжеха, че малкия бизнес е гръбнака на демокрацията. А се оказа, че големите поглъщат или избутват малките. През 90-те беше пълно с малки хранителни магазини, а сега повечето хора пазаруват от големите вериги. Малките фирми в които съм работил фалираха 2015-2017. Много фалират сега. Държавите дават помощи само на големите. Има ли система, при която малкия бизнес да е предпочитан? У нас само фризьорските салони изглежда никнат като гъби и преди това положение заведения и ресторанти. Неща каро големите вериги, моловете и атсорсингът унищожи българските малки фирми избутвайки ги от пазара.

Коментари

1.   Винаги ще има малки магазини. Бъди сигурен. И по един на няколко града да останат винаги ше ги има. Винаги хората ше ходят и там, защото няма големи опашки, нещата лесно се намират, а и просукцията като че ли е по-качествена. Винаги ще се намира някой, който да пробва да създаде свой собствен бизнес с малък магазин. Има още много да фалират, но и много още да са отворят. А за много хора тва е прехрана и няма да я дадат толкова лесно на големите. Можеш да бъдеш спокоен.

2.   Глобализация и едно от многото и измерения. Но рано или късно нещата ще се обърнат. Жалко само, че преди това хората доста ще я изстрадат.

3.   Хора,престанете с тези клишета,изчезнали му малките хранителни магазини-съответно микробизнесът е умрял.46% от фирмите в България са с 1 служител-собственикът.Иначе естествено,че малкият бизнес не може да се конкурира с голям бизнес,те си търсят пазарни ниши,които по някаква причина са вакантни,не са атрактивни и тн. и са адаптивни.Малкият бизнес е двигателят на икономиката,не на демокрацията.

4.   А забрави ли бездомника Горанов, който с безумната си наредба Н 18 иска съвсем да досъсипе където каквото още мърда? Януари излязохме 10 000 човека с искане за оставка на Шибаняка, следващия път трябва да сме поне 5 пъти по толкова. Хора, ако си седите и се свивате, ще ви смачкат. Нали не щете да работите като продавачи в Била или Кауфланд за 800лв. ?

5.   Някои фалират защото са големи измекяри и го заслужават.
В квартала има и малки хранителни магазини, които са доста посещавани, все пак не е удобно да ходиш непрекъснато в хипермаркета за 1 хляб. Но ако хората предпочитат да идат във веригата дето е през 3 квартала вместо в магазинчето до тях, то магазинера трябва сам да се запита защо е така. Наблюденията ми са че непрекъснато се правят опити за отваряне на какви ли не услуги, но явно се оказва, че пазара в дадения район е наситен и излишните бързо фалират. Друга причина е, че съвременните услуги и продукти с висока добавена стойност стават все по-комплексни и високо технологични и е невъзможно малки фирмички да ги произвеждат/предоставят. Гошо може да произвежда мотики и лопати в гаража или да хоства някой сайт от домашния сървър, обаче няма как да произведе трактор с GPS навигация и да предоставя клауд услуги от ранга на Амазон и Майкрософт.

6.   Няма да изчезнат никога , тея магизинчета са легендарни !!!!