Споделена история от На работното място

Пенсия от ТЕЛК-моля за съвети
Не знам дали някой е компетентен от читателите тук да отговори на въпроса ми,защото няма как да знаем всичко,но все пак ще опитам.От 2011г съм с рак на гърдата,минала съм ТЕЛК,получавам малка инвалидна пенсия и работя.С тая инвалидна пенсия си покривам разходите за лекарства,ходене по доктори и т.н.През юни ми предстои да се пенсионирам вече по възраст.Знам,че не мога да получавам и редовна,и инвалидна пенсия.Но не знам реда,по който трябва да уредя нещата.Ако някой е имал подобен проблем моля да ме посъветва къде трябва да ида и какво да направя.Благодаря предварително на отзовалите се по моя проблем.

Коментари

2.   Трябва някой счетоводител да ти изчисли коя ще е по-голямата от двете пенсии и да взимаш нея. Обърни се към НОЙ, те ще са запознати, има много такива случаи. Имат и юрист към НОЙ, с него също може да говориш.

3.   отиваш уреждаш си пенсията по възраст и там в НОИ те карат да избереш коя от пенсиите си да получаваш, логично избираш по голямата, а към нея социалните ще ти превеждат добавката за % инвалидност, ако си от 50-71% съответно 25лв и ст и т. н.

4.   Обърни се към НОИ.

5.   НОИ ще се самоинициират да почнат да плащат по-високата пенсия /инвалидна или по възраст/, и може би не е нужно да подавате молба или друго. Но все пак проверете, и ако е необходимо, заявете се пред НОИ коя от двете искате. Ако получаваната досега инвалидна пенсия е срочна, и с нея сте получавала и соц. придобивки, сигурно ще продължите да ги получавате до срока, в който инвалидната пенсия изтече /дори вместо нея да почнете да получавате пенсия по възраст/. Ако инвалидната е пожизнена, соц. придобивки ще си ги получавате. Ако, обаче, е срочна, ще трябва да подадете документи за соц. придобивки наново, и да ви преосвидетелстват за да си ги взимате, нищо, че няма да взимате инвалидна пенсия. Объркано е леко, но питайте най-добре в НОИ. Успех!