Споделена история от На работното място

Доста грешки направих в работата ми, колегите са разочаровани от мен. Сега какво?
Имам гадни преживявания в работата ми заради елементарни грешки, които допускам поради страх от скарване с колега/мениджър/шеф и доста съм я объркал вече. От 1 година работя и още не знам някои неща които всеки друг знае на втората седмица. Борбен съм, имам голям хъс и воля да се справям, но нещо все ми пречи и вече не знам какво да правя. Коментарите по мой адрес е ясно че са негативни, бера огромен срам. Оправен съм, позитивен и амбициран, но като че ли някакви буболечки все влизат в мен да ми пречат да си постигам целите. Объркан съм, все нещо ми пречи да си постигам целите... Помагайте. Хейт не приемам под каквато и да е форма, по-добре кажете нещо смислено. Благодаря!

Коментари

1.   Първо - започни да търсиш нова работа. Ако има токсични елементи на работното място, говори с тях. Ако продължават да правят проблеми, говори с HR, за ситуацията си. Ако не се подбри ситуацията - смени работата. Ако имаш ръководители, които се държат все едно те са Левски, а ти си поп Кръстьо, започнат с това какъв предател и алчен нещастник си ... то да ти кажа, отървал си се. Работа, която не ти харесва, не ти плаща особено дорбе и те стресира, общо взето е кофти работа и освен, ако нямаш НИКАКВИ други опции, по-добре си търси нова.
Ако ще напускаш, важното е, да уважиш срока за предизвестие. По закон са 30 дена, ако няма друго посочено в договора, но не може, да е повече от 3 месеца. Знай, че работодателят в този случай има правото, да прекрати трудовите ви взаимоотношения на момента, НО ще е длъжен да ти изплати брутното възнаграждение за периода, на предизвестие (30 дена до 3 месеца, в зависимост от ситуацияа).
АКО работодателят ти обаче реши, просто да ти пусне предизвестието, трябва да знаеш, че имаш правото, да работиш с час по-малко от обичайното си работно време, стига то да не е под 7 часа. Ако имаш някаква друга работа, и желаеш да напуснеш, ще трябва да изплатиш на работодателя си обезщетение в размер на брутната заплата за дадения период, до изтичането на предизвестието, НО нещо много важно:
- Работодателят НЕ МОЖЕ, да вземе тези пари от последното ти възнаграждение, освен ако ТИ НЕ СЕ СЪГЛАСИШ, да му ги дадеш. Реално погледнато, няма как да вземе парите на един път. Нйа-добре ще е, да се консултираш с адвокат, как точно и в какви срокове, ще трябва да изплатиш обезщетението. Повярвай ми, ако си намериш добре платеана работа, която ти казва, че те иска след седмица, по-добре е, да преглътнеш щетата за 3 седмици и да започнеш директно при тях. А другото е, че давността е 3 години. Тоест, ако сумата е прекалено малка, работодателят едва ли ще я търси по съдебен път.

2.   Най-вероятно това просто не е твоето работно място! Потърси друго и на новото място се постарай да се впишеш в колектива. Да знам, малко е смущаващо да помолиш по-опитен колега за помощ и съвет, но по-добре така отколкото да правиш елементарни грешки и да изглеждаш некомпетентен и не на мястото си и всички колеги да злословят зад гърба ти. Да не говорим, че част от грешките ти могат да доведат и да финансови загуби за фирмата и тогава както казваше една бивша моя шефка буквално "си подритваш трудовата книжка", т.е. е въпрос на време да те уволнят. А това е гадно, особено ако са толкова ядосани, че те уволнят дисциплинарно. За това съветът ми е, смени работа, бъди борбен и нахъсан, но преглътни малко егото си и не се срамувай да търсиш помощ и съвети от колегите. В крайна сметка за това сте екип!