Споделена история от На работното място

Страх от работа
На 20 съм и се страхувам дори, когато си търся работа. Дори по телефона не мога да говоря както трябва за интервю. Страх ме е да звъня и да питам, а какво остава да работя. Истината е, че не ми се работи не защото съм мързелива, а защото съм страхлива и от притеснение забравям да общувам, да се държа нормално и заставам като дърво. Чувствам се много гадно, като някоя некадърница, когато си търся работа. Иначе мога да бъда много наблюдателна и отговорна. Само ме е обзело едно притеснение и чувство за малоценност. Дори се чувствам жалка, когато си търся работа - та кой ще иска да вземе човек, който трепери, звучи/изглежда уплашено. Знам, че много хора сега ще ме критикуват, знам, че съм жалка, но моля ви кажете ми как да се справя с този огромен проблем?

Коментари

1.   Ами мисли нещо друго не дали ще се справиш, щом търсят хора защо да не си ти. Представи си, че си актриса и трябва да си уверена, на хората не им пука за другите, гледат себе си предимно.

2.   И аз бях така. Даже ми звучеше неестествено как точно аз ще работя. Та аз не мога да правя нищо... Всичко е само в главата ти. Намери си работа с много хора. Първата седмица ще е ужасно, но после всичко ще изчезне. В момента работя с деца, в голям колектив, и се чувствам чудесно.

3.   Все едно съм го писал аз, знам как се чувстваш много е гадно. Опитай се да не се бориш със срама и притеснението, а ги остави просто да преминат.

М20

4.   И аз съм така...

5.   Бъди уверена във себе си!

6.   Не знам какво да те посъветвам защото и аз съм същата...

7.   Не се притеснявай няма нищо страшно!

8.   Отпусни се и всичко ще бъде наред!

9.   Работила ли сте преди? Всяко начало е трудно и никой не се е родил научен. Когато започнеш работа по принцип винаги има обучение, тъй като не се очаква да си много навътре в нещта като започнеш, особено ако нямаш опит. Първите няколко седмици са по трудни докато понаучиш работата и опознаеш хората и после вече става ежедневие.

10.   Единият вариант е да отидеш на психолог. Другият е да започнеш да четеш книги за преодоляване на ниското самочувствие и подценяване, което имаш и да придобиеш увереност в себе си. Литература за самоусъвършенстване. Третият вариант е да започнеш работа при твои познати.

11.   И аз бях така преди години. Абсолютно същите психически състояния минаваха и в моята глава.
Постепенно след първата и втората работа се поотворих и видях, че няма нищо страшно.
Явно си младо 18-20 годишно момиче и е нормално да се притесняваш. Човек се страхува от непознатото и не обича да излиза от комфортната си зона.
Като започнеш да работиш и видиш, че успяваш и не си "глупава" ще се оправят нещата.

12.   Знам какво е чувството и никак не е приятно. Но ще те съветвам, да се престрашиш и да опиташ, човек не е роден научен и всичко се учи с времето. Винаги е трудно първите седмици, но се свиква. Просто не трябва да те е страх от мнението на другите. Винаги има по някой кофити колеги, които се опитват да ти убият желанието и мотивацията, но не трябва да слушаш това което ти казват останалите. Аз например на предната си работа, първия път като ме обучаваха, ми трепереха ръцете и беше ужасно просто. Не трябва да те е страх, че ще сбъркаш нещо, всеки прави грешки, ще се научиш с малко усилие!

13.   И аз съм на принципа - работа ли е не ми го хвали.

14.   Здравей аз съм същата в момента работя и на мен ме е страх, като теб защото понеже съм и доста срамежлива, а ми е 2 работа и още не съм свикнала.

15.   То си е за страх, чорбаджийте така се отнасят с работниците, че още от вратата и по телефона даже ще те набият. Пак добре докато си млада, това ти е плюс, после те гледат лошо и за това, че не си на 20

16.   Пробвай да се занимаваш с неща, свързани с изява - пеене, актьорско майсторство, танци, индивидуални спортове и пр. Също търси неплатени стажове - ще натрупаш социален опит без да се притесняваш, че няма да се справиш.

17.   Започни, дори в началото да знаеш, че си зле с комуникацията и/или уменията, но с опита идва и увереността, която ти липсва. На 20 си, нормално е да изпитваш неувереност, особено ако си от бедно семейство или такова с консервативно възпитание, поне така звучиш.
Започни някъде само и само да се разчупиш в общуването с хора, тъй като то е ключово за почти всеки вид работа, дори най-интровертната дейност.