Споделена история от На работното място

Искам да си променя фамилията
Здравейте! На 18 години съм, скоро ще имам собствен бизнес и проблемът ми е фамилията. Цял живот се срамувам от нея, а когато имам бизнес всички ще я знаят, най-вече заради документите. Името ми е много рядко и изключително усмиващо, рони ми авторитета. Не мога да го крия вечно. Имам нужда от двама свидетели в съда, за да го променя, а единствените хора от семейството ми на които мога да разчитам не искат да ми съдействат и са против това. Отделно, аз изповядвам ислям, имам право да го променя. Също и в обществото всички ме знаят с друго име, искам това име да ми бъде.

Коментари

1.   Като чуя, че някой 18-годишен ще прави бизнес, ме напушва на смях.

2.   Нужно ли е да са хора от семейството? Мисля, че са достатъчни просто двама (приятели например), които те знаят с желаното от теб име.

3.   Намери двама приятели...

4.   Бря, и какво е това осмиващо име.
Предлагам ти да се представяш с второто си име. Така няма да си в конфликт с родителите, няма да водиш дело, няма да сменяш документи.

5.   Ха-ха, имаше един виц през социализма:
Един отива в Съда с молба да си промени името (тогава това беше забранено):
- Моля ви, искам да си променя името!
- Не може! Забранено е!
- Ама много ви моля! Много ми е гадно!
- Е какво ти е името?
- Георги Лайнаров...
- Брей, наистина много гадно име... Ами ще попитаме Отговорните другари дали на истина не можем да го променим! А как искате да се казвате?
- Ами... Петър Лайнаров...

6.   Ако фамилията ти е от сорта Манафов, Мазников, Кокошков сменяй веднага.

7.   И аз съм като теб!

8.   Възможно ли е да си направиш фирма с имената, които поискаш и така да се представяш? Напр. (съвсем произволно) Зорница Андерсен (ЕТ, ООД може да пропуснеш). Актьорите/актрисите/писателите имат такива имена (stage/pen name). На документи са с истинските, но ние ги познаваме под друго име.

11.   Здравей

Аз също в даден момент ще си сменя фамилията. Искам да е западна. Източно европейската ми не ми харесва. По първо име, както и идеологично и културно съм и западняк а не балканджия.

Не е нужно роднини да са свидетели за промяна на името. Може да са приятели, познати. Те също са от публиката която така или иначе трябва да те знае по име.

12.   До 6,
Бих добавил и Курумбашев, Ричард Алибегов, Масларов, Сидеров, Сиромахов, Гълъбов, Дайнов, Костов и подобни.

Напълно съгласен с номер 1.

13.   Възможно е да се сменят имена ако има основателна причина, няма какво да се търсят мнения, ако самият ти го искаш го направи. Този твой пост няма конкретна цел или въпрос. Работата ти е в съда, ако не искаш сам да се оправяш със съдебните процедури, ти трябва адвокат. Ако имаш добра причина не трябва да е сложен процес. Може би зависи дали искаш да си сложиш стари фамилни имена. За това трябват документи и може да е по-лесно отколкото иначе. Възможно е и сам да подхванеш процедурата, но чрез адвокат е най-добре. Съдът взима решение, и ако решението е положително, административно се променят имената на даденият човек в данните на институциите. Трябва да вземеш после нов акт за раждане и в определен срок да си смениш необходимите лични документи и други правни документи ако има такива.
Това за свиделите, бих казал че това не е някакъв проблем, и да се наложи все можеш да хванеш двама души да ти свидетелстват. Най-добре е при всички положения да се консултира с адвокат.
Ако си решен, започни да го правиш възможно най-скоро. И нова диплома с променени имена не може да се вземе, ако ходиш на училище, говори по твоят въпрос с училището ти (дипломи с предишни имена са валидни, не могат да се вземат нови с променени имена ако има смяна).

14.   Номер 13, не заблуждавай човека. Смених си името през 2015, а през 2013 завърших. Отидох с дипломата до училището, написах молба за смяна и смениха само първата страница от дипломата.