Споделена история от На работното място

Треперене на работното място
Предстои ми да кандидатствам за първата си работа, но цял живот страдам от един проблем: когато съм в нова обстановка и сред нови хора, ръцете ми треперят и се чувствам неловко докато не свикна с обстановката. Дори когато се чувствам спокойно, често са ми казвали че треперя, ако не целия - то поне в ръцете. Понякога дори заеквам или говоря твърде бързо. Като малък ходих на психолог за заекването и сякаш изчезна, но когато съм много притеснен се връща.

Следните ситуации ми се навъртат в главата: стоя на бар, идва ми клиент, и докато му сипвам напитката ръцете ми треперят все едно имам артрит. опитвам се да кажа цената, но едвам измогвам да извадя думите. Или подавам чаша кафе, но треперя толкова много, че кафето се излива. Дори когато говоря по телефона с непознати трябва да вложа много старание в това да звуча "нормално".

Има ли смисъл въобще да се пробвам в обслужване на клиенти когато най вероятно ще ми отнеме известно време да се аклиматизирам към обстановката, а през цялото това врeме ще излагам себе си и компанията? Въобще има ли работодател, който ще търпи треперещ служител?

Коментари

1.   В момента има възможност да поискаш да работиш от вкъщи. Така, че ако работата ти може да се работи от вкъщи, няма от какво да се притесняваш.

3.   Да ти кажа имала съм същия проблем. Интересното е, че аз на 17 години лятната ваканция са пръв път се хванах на работа сервитьорка. И никакъв проблем нямах, цяло лято мъкнех препълнени табли с напитки без проблем. Само че в последствие в живота ми се случиха някои неща и когато след две години лятото пак се хванах сервитьорка ме изритаха на втория ден. Просто цялата треперех. Същото, което описваш. Повече не съм се пробвала да работя това, работя на бюро с документи и ми е ок така. Предполагам, че и заекването ти и треперенето са следствие на някаква психическа травма. Не се обвинявай за това. По-чувствителен си и по-затворен предполагам. Вариантите са - опитваш, ако видиш, че не става значи не е твоето. Но поне си опитал и не си го слагаш присърце. Ако пък ти се получи ще добиеш увереност и ще изчезне треперенето предполагам. Другия вариант си го знаеш - друг тип работа, в която ще си с по-малък досег до клиенти и съответно по-спокоен. Замисляла съм се аз да ходя на психолог ама някак... За момента нищо не съм предприела. И така ще се справиш, ще видиш. Единствено недей да се обвиняваш, не си само ти така. Горе главата!

4.   Може би си много суетен, не вярвам да имаш проблеми с алкохола..Пиеш ли вечер??

5.   Всичко е от нередовен полов живот.

6.   Може да отидеш на невролог и потърсиш отговори. Ако е от стрес само, нещо като мента глог и валерян би трябвало да те успокоява.

7.   Номер 6 е напълно прав. Аз съм млада и от пребързана амбиция се хванах да работя много сложна административна работа, на която се отговаряше за много пари. Работната среда беше агресивна и от там толкова се травмирах, че започнах да треперя , да заеквам, излязох от строя и за година и половина изпаднах в дълбока депресия. Като чуех за работа и започвах да рева. Преди броени дни бях на невролог, обясних му проблема и ми изписа лекарства, пих ги дестина дни и отидох на интервю, за да тествам положението - не треперих, не заеквах. Само не ходи на психиатър, защото от лекарствата, които изписват те, ще се тропясаш. Също така подбери невролог с голяма репутация, защото аз първо ходих при един невролог, който ми каза, че личният ми лекар трябва да си скъса дипломата, за това, че ме е пратил при него. Но упорито намерих друг невролог, който ме вдигна отново на крака.