Споделена история от На работното място

Само момиче на морето?
Здравейте!
Пише ви момиче на 19 години което иска да отиде на морето да работи. Нямам много приятели и за това смятам да отида сама и то си търся работа от обяви в интернет т.е нямам познати там и така нататък. Като цяло се притеснявам малко да отида сама, но обстоятелствата го налагат.
Пиша ви за да ви питам има ли някое момиче което е отишло да работи и какво му е мнението? А и като цяло се притеснявам и заради факта, че съм от провинцията и не съм свикнала с много хора.

Коментари

1.   Маце бившата ми работеше там имаха да и дават пари, Абе незнам според мен си намери свястна работа и си стой в града, лятото на море зимата на балкан, никога няма да отида сезонно да работя че ще има 400лв разлика в заплатата ми от града или морето, дискотечки ала бала, ммого зависи какво искаш.
Идвай фа те взимам при мен на камиона да ми готвиш :Д на 25 съм хихи

2.   Звучи ми като: "само сърненце в гората"...
Ми ако дойде кум Вълчан с дебелия врат, златния синджир, и за когото няма "Не!" ?

3.   Човек никога не трябва да спира да се издига нагоре! Хубаво е че искаш да отидеш в големия град, и да почнеш работа лошото в случая е че няма да имаш познати но това се гради с времето и ще видиш с колко много хора ще се запознаеш и ще се забавляваш. Аз живея във Варна и мога да ти кажа че този град в летния сезон гъмжи от хора къде добри къде лоши но важното е че ще имаш много контакти с хора а това винаги е от полза! Хич не го мисли ами стягай багажа и тръгвай към морето нищо няма да изгубиш а само ще спечелиш! Упех ти желая.

4.   От 16 до 23 годишна работих на морето, иначе съм от Пловдив. Това са най-хубавите ми преживявания. Намирах си работа по обява, проверявах работодателите за отзиви, питах ги какви документи изискват, сериозните искат здравна книжка и свидетелство за съдимост и осигуряват спане. Тези, които смятат да те използват по 2 седмици, да те разкарат и да вземат друг не ти искат нищо, защото нямат намерение да подписвате договор.
Има много такива работодатели, които на две седмици си сменят персонала и цяло лято не плащат нито заплати, нито осигуровки. Но те обикновено са известни в района.
Свестните си търсят хора от рано, обучават ги, плащат си от май месец, въпреки, че почти няма туристи. През май месец по курортите има само персонал- на плажа, по заведенията,
има т.нар стаф партита. За две седмици вече знаеш, кой, къде работи, при какви условия, а има и много хора, които всяко лято работят на едно и също място- те са най в час кои работодатели са коректни и са най-добронамерени, понеже нямат намерение да сменят работата си и не си премълчават за добри свободни позиции.
Да останеш без работа в сезона, дори да те изгонят от някъде е много трудно, трябва да си супер зле. Така че, спокойно. Паричките си дръж в карта и не тръгвай с цялата покъщнина. Малко багаж, да си мобилна, когато се убедиш, че си на правилното място вашите, или приятели да ти пратят останалия багаж по куриер. Аз и на прибиране си пращах багажите, правих си седмица почивка и се връщах за лекции.

5.   Аз ходих сама на морето преди около 3 години, защото исках да припечеля повече пари преди да се преместя в друг град. Бях на 25 г. Кандидатствах на много обяви в джобс-а, накрая се спрях на едно от предложенията за рецепционист в хотел, уговорихме се за дата и тръгнах. Беше ми осигурено спането и хранене 2 пъти на ден, на повечето места предлагат 3 пъти. Избягвай професии като камериерки и сервитьори на блок маса, защото натоварването е голямо и се става много от рано. Работих всеки ден, на смени. Ти търси да имаш поне един почивен ден. Там, където бях аз, беше пълно с пропаднали млади и стари хора, които явно не могат да се задържат на работа за дълго. Бъди подготвена и за това. Управителят се наложи да махне някои от тях и да търси персонал от Украйна. Работата ми беше доста отговорна, имаше много стресови ситуации, но ми даде опит и изкарах едно незабравимо лято на морето. Успех!

6.   Аз ходих сама преди 2 години. Исках да пробвам . Работата си намерих по обява. Тъй като хотелът се падаше извън дадения град на около 3 км, а аз нямах кола и нямаше свободни хора тогава да ме закарат, отидох с автобус. Предварително се бях разбрала за това с управителката и тя прати една от камериерките да ме вземе от гарата. Имах и телефона, име и с каква кола ще е. Дойде, запознахме се. Жената имаше своя кола и взимаше и други от персонала от гарата.Иначе си имахме осигурен транспорт до града и обратно. Бяхме и настанени в хотела известно време, после в града на квартира.
Там ще се запознаеш с хора от цяла България и на различни възрасти. Даже и с чужденци - при нас имаше украинки и молдовци на по 20-30 години. От целият персонал на хотела, не се разбирах с около 4-5 човека, но и други не ги долюбваха. Много се заяждаха, караха, правеха номера , плетяха интриги, отсъстваха без причина . Махнаха ги бързо. Останалите бяха по-земни и се посплотихме. Не всичко е било идеално, но като се махнаха интригантите и скатаващите се, нещата се оправиха.
С туристите не съм имала проблеми, различни от свързаните с работата. Нямало е пияни, дрогирани и други такива. Хотелът беше семеен тип , с 100 стаи, и идваха предимно семейства с деца, поне 95 % бяха само семейства. Бяха си почти само българи, но имаше чехи, поляци.Това бяха гостите-семейства с деца. Имаше и двойки, но бяха рядкост. Идваха и по-известни личности, приятели на шефовете. Настанявали сме и гости за сватба.
В самият град беше спокойно. Много зависи и къде ходиш. Бях се посприятелила с момичетата от персонала и ходихме на кафе ,заведения и на плаж заедно. Сама съм се разхождала през деня, когато имам още време до смяната и не ми се стои в квартирата.
Сама не съм се навивала на плаж да ходя, защото е скучно и няма кой да пази багажа ми. Пък и има много свалячи. Някои се отдръпват като им кажеш Не, други са по-нахални. До неприятни ситуации не се е стигало, поне при мен. Няма как да избегнеш свалячите, просто не се оставяй да ти завъртят главата. Може да срещнеш момче, с което да имате някаква връзка.
Важно е главата ти да е на раменете, адски важно.Също и да успееш да се сприятелиш с някоя колежка, за да имаш поне някой на който да разчиташ поне малко. Да имаш някакъв контакт. Хубаво е да има някой от персонала да те посрещне когато отиваш. Все пак си в непознат град. Дори и да няма посрещане, задължително трябва да имаш телефон на управител или шеф, адрес на самия обект.
Много мога да пиша, ако искаш питай нещо .

7.   Имаш ли някакъв трудов опит? Защото проблемът не е, че си момиче, а че ако не си свикнала да работиш на морето направо ще ти стане черен живота! Там се работи до изтощение и то за мизерни пари. Така, че ако това ще ти е първата работа, по-добре недей!
Иначе си права, че на 19 трябва да станеш независима от семейството си, но едва ли Слънчев бряг е най-доброто място да се учиш на независимост. По-добре потърси работа в родното си градче или в близък по-голям град и едва след това скачай в "месомелачката" наречена работа на българското море. А и като те видят работодателите както си без ясна представа за нещата, направо не ми се мисли на каква експлоатация ще си подложена и то за смешни пари. За това не те съветвам това да ти е точно първата работа.

8.   Здравей. Пише ти момиче на 17 години. Миналото лято работих за първа година, този сезон също не мисля да пропускам. Само ще ти кажа: много зависи какво, къде и с кого работиш. Например: аз бях аниматор миналата година и познай: точно преди да замина си мислих да се откажа и да края на сезона.... не ми се прибираше. Но разбира се, зависи къде работиш, какво и прочие. Аз бях по Южното Черноморие в успешна фирма с едни страхотни колеги. И не съжалявам. Мога да се посъветвам да опиташ просто. Няма значение къде, как, с кого... добре е да имаш опит. А и много зависи от характера ти. Но там вече е дълга и широка. Просто е добре да опиташ нещо ново, нещо различно, нещо извън зоната ти на комфорт. Ще те помоля да запомниш следното: Great things never come from comfort zone. Едва ли се налага в абсолютно всички случаи, но смея да твърдя, че до една голяма степен е истина. И го установих чрез личен опит, именно лятото.
Justneshtosi

9.   Номер 7, май не знаеш за какво става въпрос, изобщо. Един бар на плажа в Лозенец прави оборот по около 7000-10 000 на смяна през делничен ден, а през уикенда над 20 000лв. на смяна. Барманите на 200лв бакшиш на ден се цупим, а заплата изобщо не си я пипаме. Когато е имало големи партита, или участия на Михаела Филева, Графа, Белослава и компания всички си тръгваме с четирицифрени суми на вечер. Два пъти ми се случвало само един човек да ми оставя по 500лв. Единият път само дадох бележка и питие на мадама. А другият път, просто пуснах песен. Песента беше arrivano dei gli uomini на Адриано Челентано, на баща ми любимата песен, пуснах си я ей така сутринта, докато си зареждам и един човек толкова се изкефи, че извика "Кой го пусна тва парче", викам "Аз, любимо ми е", остави 5 стотака на бара и ми вика, " 10 дена съм в България, искам като ме видиш да пускаш любимото ти". Момчетата, дето свързват с мадами и екстри, вадят пари за жилище за един сезон.
Аз се издържах цялото следване със сезонна работа преспокойно. Да, чупила съм се от работа, ама не е като да не е имало за какво.

10.   Здрасти, същата работа бях миналата година. Бях на 19, за първи път отидох да бачкам на Слънчака сама, нямах приятели да заминат с мене. ДАВАЙ!!! На много неща се научих и много узрях, няма какво да се притесняваш, стига да не се забъркваш в неприятности и съмнителни схеми. Пък и тая година ще е супер чил, то няма туристи, човек..
Върви, единственият начин да израснеш е да излезеш от зоната си на комфорт.

13.   Не е проблем, че си само момиче. Времената сега са такива, че жените трябва да могат да се оправят сами. Там лесно ще завържеш нови контакти, тъй като хората са усмихнати и отворени към нови неща, а и времето и обстановката там оказват влияние.

14.   Давай. Досега съм работил само на морето, много зависи къде ще попаднеш. На първата ми работа не издържах дълго, бях пиколо, взимах минималната за тогава заплата 440 лв и то не винаги, водех се по документи на 8 часа, а изкарвах по 12 часови смени, сложи го с транспорта и отиваха към 13 часа и половина!

На следващата ми работа нещата бяха съвсем различни и си бях много доволен, макар и колегите ми, от които по-голямата част бяха по-възрастни и бяха работили и преди в този хотел, казваха, че годината е много слаба откъм бакшиши. Разбирахме се, имало е изцепки, но това си е неизбежно :) Иначе си получавах всичко както си му беше реда.

Може да не ти се вярва какво е писала номер 9, но си е напълно възможно и достоверно, не се и учудвам, след като е имало участия. Успех и дано си доволна! :)