Споделена история от На работното място

Работа
Не зная дали това е правилната категория за тази история. За пръв път пиша.

Момче съм на 17, почти на 18. Още съм десети клас в МГ Пловдив. Професия системен програмист. В началото мечтах да съм програмист, но сега като че ли започва да ми се отщява. Бях класиране ш в групата по мобилност на Еразъм плюс до Португалия Брага. Като отида ще видя точно каква е обстановката и напълно ще реша дали да съм програмист. Обмислям като план Бе да бъда учител в началното образование на малките. Винаги ми се е искало и да преподавам на малките.
Та въпроса ми е най вече към хората със същия проблем, които са решили че са записали грешна професия в гимназията какво са направили, към програмисти на С# какво точно работите всеки ден и не е ли еднообразно и скучно. И към останалите хора какво бихте ме посъветвали да направя.
Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Аз самият бях като теб.
В математическата гимназия учих интензивно информатика и математика и, докато завърша, ми се отщя с това да се занимавам, въпреки че правих много качествени проекти (често най-добрите в класа) и определено имах потенциал за добра кариера в сферата.
Впоследствие се ориентирах в друга сфера и сега съм доста добре реализиран.

2.   По-добре не се захващай, ако не ти е интересно. Аз се занимавам от години с ИТ на различни позиции. И честно казано доста съжалявам, изкарват се някакви прилични пари, но не са кой знае колко много на фона на усилията които се хвърлят, на непрекъснатото учене. Технологиите се сменят постоянно и е много неприятно да научиш нещо перфектно и след няколко години да се окаже, че изобщо не се търси. През годините ми се е налагало да програмирам на над 15 езика, да не говорим и за хилядите библиотеки, а в момента 90% от тези неща са безполезни. Бих предпочел професия в която дългогодишния опит се отплаща, например лекар, счетоводител, дори и готвач. Между другото, един търговец, ако е нацелил добра ниша, може да изкарва много повече пари от един системен архитект, без да влага толкова усилия.

3.   В ИТ много почват като технически програмисти, а оттам някои си остават такива завинаги, а други стават и софтуерни архитекти, после тийм лидове и мениджъри. Отделно и програмирането не е само програмиране, а разбиране на бизнес процесите на клиента. Ако работиш дълги години само в един проект, то половината ти знания ще са по спецификата на работния процес на този клиент. И наистина технологиите за програмиране са много динамични, непрекъснато излизат съвсем нови неща и нови версии на старите, където всичко е обърнато с краката нагоре. Навремето аз започнах с голям ентусиазъм към всяко нововъведение, но определено вече ми е писнало. Усещам как губя битката с младите мозъци. Вече пуснаха JDK13, а аз още не съм усвоил JDK8 с шибаните им ламбди и честно казано не виждам никакъв смисъл в тях. Само правят кода труден за дебъгване.

4.   Олее, много си млада още, на 18 тодини. Имаш време и да опиташ, и да се откажеш, и да започнеш нещо друго. Просто направи това, което имаш да правиш в момента, като го направиш, ще прецениш дали ти приляга. Но това е дълъг процес, може да минат 10 години. Професиите също като всичко на този свят много се изменят с десетилетията. Аз съм лекар, работих 36 години, от тях 11 год след като завърших медицина придобивах специалности, преквалифицирах се постоянно, постоянно се учат нови лекарства, болести, като СПИН, Ковид и т. н., а на всичко отгоре и много от компютърната работа, тъй като работим с електронни сайтове, платформи и т. н. Мшсълта ми е, че няма лесни професии, цял живот се работи, цял живот се учи, цял живот си принуден да учиш нови неща. Няма спокойствие, нито "устойчиви" професии.