Споделена история от На работното място

Напускане и 60/40
Здравейте,

Засега нямам пари за адвокат, затова ви моля, ако някой е запознат, да ми отговори.
Казусът е следният: преди 8 месеца започнах работа като продавач-консултант в бензиностанция (няма да спомена името), защото съм студент и ми трябваха пари. Дотук добре, но получавах минималната заплата + бонус, който дефакто ми отиваше за осигурителните вноски. Казвам "но" защото ми беше обещано друго, но както и да е.
Дойде т. н. извънредно положение и с него една заповед, че ни отрязват бонусите за три месеца. Мислех още тогава да напусна, но си казах... нека поработя, за да видя какво ще взема. Е, то се падна точно да взема и парите за извънредните часове, та не усетих много разликата. И ето, че месец май вече без извънредни получих заплата чисто 450лв и то, защото работих по Великден. На фиша ми пишете под основнанзаплата 487лв.... тоест вместо договорените "610лв". Веднага си подадох молбата за напускане с предизвестие. Стана ясно обаче, че компанията е кандидатствала за 60/40 и другите неизплатени пари ще се получат, след като бъде одобрена.
Днес ми е последният работен ден от предизвестието и получих фиш за 426лв. Обадих се на колега и установих, че другите са взели парите от държавната помощ... с мое изключение. Обадих се веднага на управителя, за да разбера причината. Избръщолеви, че нямам право на тази помощ, след като съм в предизвестие. Да де, ама това са 30дни... , а те си получават парите за април. Аз си работих напълно нормално тогава....
Мисля, да ги подведа под съдебна отговорност, но не знам дали имам това право. Дефакто съм си спазил всички условия за напускане.

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Не съм адвокат, но потърси консултация на телефона на МТСП. Има го в нета.

2.   Тая мярка е при условие, че работникът няма да бъде освободен /напусне в следващите няколко месеца... така че работодателят дори и да е взел пари за теб, то после трябва да ги върне.
Заплатите се договарят с брутни суми, а това, което виждаш на фиша е нетната сума след удръжки за осигуровки и данъци от брутната сума.
На адвоката средно две минимални брутни заплати в най-добрия случай трябва да се платят да заведе делото. После може и да не си ги получиш обратно, защото съдебната практика е такава, че присъждат и по-нисък от реалния платен хонорар на адвоката. И това при условие, че спечелиш делото. В твоя случай, надали.