Споделена история от На работното място

Ес Ди Ай струва ли си ?
Здравейте тази тема е продължение на темата „ Нещастна на работното място ”. За тези, които не са чели преди работех в ресторант, но го напуснах заради лошите условия на труд , мърлявия ми колега след когото оправях и истеричната ми шефка. В момента съм все още на обучение в SDI, в началото ми беше казано, че си има учене, но ме увериха, че до първия изпит имам спокойно един месец. Оказа се, че няма такова нещо още в първия ден на обучение ни се сервира, че изпитът ни е следващата седмица а материала по него много. Побеснях като разбрах. След като минахме първия изпит още не бяхме отдъхнали и се започна тормозът по втория, всеки Божи ден правене на тестове и натякване от страна на обучаващата ни защо резултатите. На някои от нас стресът и напрежението идваше в повече. Излиза, че два месеца трябва да лягаш и ставаш с SDI и да нямаш лично време. Станах адски изнервена откакто съм там, всяка вечер се прибирам с главоболие. Други недостатъци са, че дори клиент да не е прав и да ти крещи и да те обижда нямаш право да се защитиш, защото виновен излизаш ти и отнасяш глоба. Една служителка е отнесла 100 лв. за такова нещо. Друга си е платила 320 лв. за объркано каско , а това си е половин заплата. Уж стабилна фирма а в същото време всеки месец пускат обява в джобс, че си търсят хора. Към момента нямам друга опция лошото, е че ако човек реши да си ходи преди да е направил 8 месеца дължи 500 лв. неустойка по договор. В една от предните групи от 10 човека са останали да работят 4, останалите са напуснали и са прежалили парите. Въпросът ми е струва ли си цялото това напрежение и нерви?

Коментари

1.   Не искам да те отчайвам, но на много места положението е така, защото у нас няма истински профсъюзи, които да защитават работещите. Щом често търсят хора, значи може би много работещи често напускат. Но яко нямаш друг избор в момента и си започнала обучение, то го довърши и се пробвай. Все ще издържиш 5 месеца. Поне ще си го пишеш в си ви-то.

2.   Като видиш условие за напускане с тая "неустойка" - веднага теглиш една майна на тоя измислен работодател. Нагли и по-нагли. Но като има овце да се подчиняват ще е така.

3.   Не си струва да си съсипваш здравето заради работа. Махай се от там и търси нещо нормално без експлоататори.

4.   Здравей, в много големи фирми, когато се започва работа, това е началото. И аз също съм била на такова обучение. Важното е да се научиш да им покриваш изискванията и да учиш нещата с желание и като част от компанията. Ако заплатата ти е сравнително добра и сигурна и нямаш много по-приятна перспектива, това е добро начало, защото работата в голяма фирма отваря много врати при следващо кандидатстване. И ще имаш опит, когато пак попаднеш в такава обстановка. А тези обучения, доколкото показва моят опит, не са нещо рядко срещано.

5.   Ако една фирма е опряла да иска пари от служителите си в случай че напуснат, сматяй за каква гадория става въпрос. А и щом повечето ги прежалват, само и само да е махнат, просто нямам думи. Не знаех, че са чак такива гадове тия.

Според мен си търси друга работа и ги прежали тия 500 лв, защото за 8 мес. ще ги дадеш за антидепресанти така или иначе. Проблемът е, че в България повечето работи са такива. Съветът ми е да заминеш за чужбина.

6.   Имам желание да чета, но просто вечер се чувствам уморена след работата пак да се захващам за работа. Отделно като се прирурят домакинските задължения. Вечер започнах да сънувам застрахователни полици, някой път се въртя и не мога да заспя. Имам чувството, че дори по време на следването не съм била под такъв стрес. На няколко пъти бях на ръба на нервна криза с тия тестове всеки ден и с натякването на обучаващата ни защо грешките ни на тестовете си остават същите. По - възрастните жени в групата стигнаха до рев. Те са една на по 40 г. останалите сме на по 20 20 и няколко аз съм на 27.

7.   Посъветвах се с две мои приятелки и състудентки едната каза опитай все ще ти е от полза, другата каза, че е прекалено и не си струва.

8.   Момиче, не се занимавай с глупости. Прочетох ти коментара. Това са 8 мес., в които трябва да търпиш ежедневно крещене, унижения, стрес, умствени натоварвания и натяквания колко си тъпа. От толкова стрес можеш да получиш паник атаки, депресия, тревожност, диабет, хипертония и какви ли не, които после не се лекуват. После не те, а ти ще се разнасяш цял живот по болници, хемодиализи и ще пиеш лекарства и ще си биеш инжекции. Цени си здравето. За какво в крайна сметка го правиш? Милиони ли ти дават, че да си заслужава такова нещо? Заеби ги тия 500 лв и си намери нормална работа. С тези 500 лв няма да си платиш нито нервите, нито времето, нито здравето, нито лекарствата. Тази работа е само за пълни мазохисти.

Няма нормален човек, на който 8 мес. ежедневно да му крещят, унижават, натоварват и той да не психяса. След 8 мес. ти няма да имаш капка самочувствие и ще бъдеш срината психически. Ще ти трябват може би опне 8 мес. да се възстановиш психически. А ако си докараш някоя болест, ще си я носиш до живот. И за какво в крайна сметка?

9.   Цялото това удоволствие, за 700 лева! В периода на обучение получаваш невероятните 650 лева..

10.   Към номер 9, явно по твое време е било така сега са вдигнали със 100 лева отгоре на обучение дават 750.

11.   Към номер 9, вече са 750.

12.   Не, за Казанлък си е 650, информацията е актуална към днешна дата, знам го защото бях на интервю на 30.07 и ме избраха в крайна сметка.

13.   Освободиха ме след 4 смени същинска дейност ми казаха "Не ставаш" и без това не ми понасяше.

14.   Не ме е яд, че ме изгониха яд ме е, че мерят с двоен аршин. Кажете ми как може друга колежка, която се дъни в продължение на 4 месеца и докарва до лудост клиентите да я държат и пак да и дадат последен шанс преди да я изгонят а аз където имах една 4 смени същинска дейност да не заслужавам такъв?

15.   Може ли мнение за SDI офисите в Шумен?

16.   Ще кажа само, че тази работа не е за хора със слаби нерви и такива, които не могат да работят под напрежение! Относно парите, които се искат за сгрешена застраховка, кой да ги плати? Като бъркаш си плащаш и следващия път внимаваш! При все че има толкова много информация относно застраховките, има централа на която да се обадиш при нужда. А щом още на обученията ревете, че не схващате значи просто се откажете. 1вото което трябва да знаете е какво е застраховането като цяло и какво е ГО. А ако още на ГО не схващате и се стига до нервни кризи не ви виждам на доброволните застраховки, камо ли като останете сами в офис. Относно неустойките... Ами 2 месеца ви плащат за да учите, реално не им изкарвате пари, а те влагат в обучението.
Че си има минуси има, но къде ги няма? Има хора на които им се отдава работата и такива на които не им се, това е положението!

17.   А как ще коментирате това, че когато един се е издънил от стрес и го гонят още на втория ден същинска дейност, друг който греши много повече и за 4 месеца една доброволна застраховка не е издал, го държат и пак ми се дава шанс преди окончателно да бъде изгонен? Какво мислите за това, че някои хора с връзки и привилегии веднага се уреждат в централатабез да имат 2 ниво, за сметка на знаещи и можещи хора, които наистина заслужават да бъдат там? А това, че повечето прежалват наустойката като видят какво е голямото текучество във фирмата. За да има голямо текучество това не говори добре за дадена фирма. А тяхната обява, че търсят служители целогодишно е актуална за сметка на други големи брокери като Ай енд Джи. Както и да е отдавна приключих с тази фирма.

18.   Как точно глобяват предвид, че глобяването е незаконно?

19.   Здравейте, има ли скорошни мнения относно фирмата SDI? Прочетох (в друга платформа ) много мнения, но масово са негативни. Повечето от тях бяха от 2012 до към 2019г. Има ли хора които работят при тях към днешна дата или са работили скоро. Интересува ме как протича интервюто, обучението след това, заплащане, работно време, работна среда и т. н. Също така прочетох, че нямало санитарен възел в някой от офисите им. Работата ми трябва, имам желание да се уча и да работя, дори и заплатата да не е много висока. От малък град съм и работните места са ограничени. А в повечето фирми текучеството е огромно.