Споделена история от На работното място

Да започнеш работа без трудов договор?
2ра година съм в университета и си намерих работа като програмист в една международна компания и съм много радостен. Интервюто мина успешно, реших си задачите всичко точно. Проблемът е, че заради COVID19 работим от вкъщи и директно ме натовариха със задачи и до там. Интервюто беше online и всичко е Online. Няма сключване на договр, няма нищо? Как така?
Казаха ми, че първите 6 месеца съм на изпитателен срок без предупреждение, а след това ще мина на безсрочен с едномесечно предизвестие. Ок, обаче как изобщо мога да бъда сигурен, че нещо от това ще се случи? Вече работя при тях а нямам никаква сигурност. Така ли е в софтуерните фирми?

Коментари

1.   Не се хващай на подобна въдица. Спокойно могат и да не ти платят и нищо не можеш да направиш.

2.   Не. Само ако везе си на ръба на оцеляването и нямаш друг ичбор, иначе не се хващай.

3.   Може да си програмист, но няваш никакви социални умения. Просто питаш, кога ще подпиша договор? На кое число поредица ще си получа заплатата. Има ли аванс? Всичко това според българското законодателство го има. Много елементарно.

4.   Ами не питай нас, а тях. На грешно място си задал въпроса. Как ще работиш така? Има вероятност да им свършиш работа и да не ти платят. Плюс това е незаконно.

5.   Между другото ако ти си мълчиш и си работиш така без договор, също подлежиш на санкция. Така че да не стане на края да не ти платят, а за сметка на това да дължиш огромна глоба.

6.   Ако не те повикат на място за подпис на трудов договор, трябва поне онлайн да ти пратят такъв, да ти поискат трудовата книжка най-малкото и т.н. Питай ги, нормални неща са това.

8.   Повечето български работодатели са големи измамници, да знаеш. Това ти е първата работа най-вероятно, но ще имаш още много. Ще работиш за по 12 часа и ще те осигуряват на 4. Ще закъсняват с плащанията, ще има много неплатен извънреден труд. Ще те скъсват от работа за мизерни пари. Общо взето повечето българи се сблъскваме с тези работни проблеми, малко са тези, които са честни работодатели и ти изплащат всички осигуровки, осигуряват те на поне 8ч. и т. н. А пък, колко има такива, които ги назначават отначало и си работят така без трудов договор, шанса да ти платят е много малък, ако си попаднал на такъв тип работодатели! Да, има ги и тези, които назначават така 1-2 месеца на изпитателен срок и после чао, ще дойде нов и така компанията няма нужда да плаща заплати, осигуровки и т. н.

9.   Не се стягай, работи си. У нас почти на всякъде е така. Трябва ти да добиеш поне някакъв първоначален опит. Почти е изключено, че някой ще ти сервира договор веднага. Вярно е, че са тотални измамници българските работодатели, но ... свиквай. Аз самият в момента работя без подписан договор. Последният отказах да го подпиша. Тихомълком ми пробутват на минимална заплата. То било само заради данъците, иначе щяло да е (много) повече, плюс бонуси. Усещам, че се опитват да ме пързалят, но алтернативата е ... да си стоя в къщи. Това за законните права дето го пишат някои тук е, щото си нямат руга работа, а не че те самите са си ги отстоявали. Тръгнеш ли да си търсиш правата още "от първия" ден, просто ще си безработен ... за дълго.

10.   Човек не трябва да гледа толкова първоначално какво ще получава като здравни осигоровки и размер на заплата, макар че това също са важни неща, както и работното време, ами това какво ще извлече като опит и знания. Приемаме, че в България има такива и всякакви други работодатели. Има значение дали какво човек ще постигне, в противен случай си остава в графа ''работници'' и такива хора освен цял живот да чакат на заплати и да се оплакват къде било по-лошо и по-добро, друго нищо не постигат. Пък с вашите здравни осигуровки като че ли ще имате идеална пенсия.

11.   Не е така в софтуерните фирми. На повечето места те взимат на обучение за по-малко пари, но с трудов договор и след като станеш специалист започват да ти дават крупна сума пари, а ако си добър може да им извиваш ръцете за още пари, защото конкуренцията само чака подготвен кадър. И още нещо. Надомната работа е уредена чрез кодекса на труда. Когато интервюто е онлайн, пращат договор и често служебна техника по куриер. Тази твоя работа е менте, търси друга, не им се връзвай. В този бранш има много работа и специалистите не достигат, но не губи време с мошенници.