Споделена история от На работното място

Как да намери човек работа в тая София?!
В сайтовете за работа има само обяви от кол центрове, програмисти, счетоводство, администрация, банки. Търсят се също работници в индустрията, готвачи, касиери и пр. А как и къде намирате работа в рекламни агенции и студия, директно към тях ли кандидатствате?

Коментари

1.   Например искам да ме снимат на билборд на Андрюс фешън, към кого да се обърна?

2.   Нали и за медицината се чудиш. Ако още се чудиш, запиши да учиш за мед лаборант и още в колежа ще дойдат да ти предложат работа.

3.   Пробвай през LinkedIn и групи на тези общности във фейс-а.

4.   Виж дали има обяви за работа от рекламни агенции. Виж какви са изискванията и направи така, че да отговаряш на тези изисквания. Направи си CV(кратка автобиография на български). В сайта на jobs.bg има приложение, с което да си направиш CV. Представи в твоето CV телефонен номер и електронна поща за контакт. В обявите за работа има бутон за изпращане на CV.

Бъди малко търпелив/а, първите резултати не винаги са сполучливи! Подавай заявления на няколко места и все някой ще ти се обади за интервю. Подготви се добре за интервюто за работа. Бъди прилично облечен/а; подготви се да отговаряш на най-различни въпроси. Ако имаш някакви проекти - покажи ги. Работадателите се интересуват най-вече какво знаеш, какво можеш да направиш и най-вече дали имаш мотивация за работа и развитие.

Друг начин да си намериш работа е чрез връзки(за съжаление в БГ). Помоли някой/и приятел/и за помощ.

Това мога да ти кажа. Успех!

7.   2, да, обаче като ми куца химията...вече се двуомя между медицина и актьорско майсторство.

8.   Хм! Аз пък имам работа, ама тя е от тези, дето ти не ги харесваш. Пък аз, не знам защо, ама си я харесвам. Даже и шефа ми ми харесва работата и затова, още по ми харесва. Ама ако научиш как да намеря някаква друга работа, от която не разбирам, обаче ми харесва, искам да я напишеш тук, та и аз да се кандидатирам... Може пък някой да се подлъже да ме вземе...

9.   Номер 2 съм, според мен актьорското майсторство го запази за хоби. Реализация в тази сфера без връзки трудно мога да си го представя. Ти под медицина имаш предвид медицина - лекар или някаква медицинска специалност? В медицината няма много химия, във фармацията е само химия. Но нито в следването за лекар, нито мед сестра, акушерка и т.н. се учи кой знае колко химия. Все ще я избуташ. И да ти напиша, че във Файултета по Здравни грижи - София все още се приемат документи, обявиха допълнителен прием. Така, че имаш възможност още от този септември да смениш посоката на движение.:)

10.   Аз пък се чудя как е възможно човек да не си намери работа в София. През декември миналата година ме съкратиха след 14 години работа във фирмата. Изобщо не бързах да тъся нещо ново, защото имам още два ангажимента, а и исках да си взема полагаемите ми се обезщетения от НОИ. Но ето че вече наближава есента и онзи ден реших, че е време да си актуализирам CV-то. Висяха ми някакви предложения, но не бяха това, което искам. И така. В 7, 30 сутринта започнах да преглеждам обяви. Попаднах на една, която предлага работа, за която винаги съм мечтала. Изпратих си СV-то, приложих и мотивационно писмо, описах там всичко, което съм учила, работила и т. н., но за всеки случай се обадих и по телефона да се представя (междувременно бях проучила фирмата, с интернет сега това е лесно). Поисках да ме свържат директно с шефа и започнах с това, което конкретно бих могла да му предложа, ако решим да работим заедно: какви контакти, какви стратегии, какви възможности. За себе си не говорих изобщо, само му казах, че съм си изпратила бумагите, да ги погледне. След този разговор българският съдружник във фирмата каза, че срещата ни е задължителна и че дори и да не ме предпочетат за конкретната позиция, могат да ми предложат сътрудничество. Да, обаче буквално след един час ми се обади и руският му партньор, на който CV-то ми е било препратено незабавно. Той пък беше категоричен, че аз съм човекът за поста. Така че целият конкурс, който предполагаше да събират кандидатури и да дадат отговор след две седмици, приключи някъде по обяд и то без да сме се виждали лично. Днес вече започнах да си работя по първите задачи, от новите колеги някои ми се обаждат да ме поздравят и на 15 август подписваме договор и си пренасям писалките и снимката на любимия в новия кабинет. Заплатата не е космическа - 1500 лв. през 3-те начални месеца, а след това ще я предоговориме, но и при други два ангажимента, които си ми вървят от години, мисля, че е приемлива колкото за старт в новото поприще.
Т. е. аз си намерих работа за 4 часа и то в изключително свития бранш на издателския бизнес в деня, в който реших, че ваканцията вече свършва и е време да се връщам в джаза. Тук чета истории от хора, които с месеци, че и с години не могат да намерят ангажимент. Не зная каква е причината. Може би образованието ви не съответства или пък опитът, или пък комуникативните умения. Трябва по-агресивно да предлагате себе си. Както вече казах, аз изобщо не изчаках моята кандидатура да потъне в коша с останалите, захвърлени там от секретарката, а вдигнах телефона и говорих с биг бос директно. Като изтъкнах ползите за неговата фирма, а не ползите за мен.
Не мога да дам генерален съвет, защото досега винаги са ме канили да работя някъде, това ми е първият случай, в който аз се предлагам. Но когато аз съм назначавала хора в екипа, действително критерият ми често е бил фактът, че са успели да се свържат с мен, а не са си хвърлили CV-то в Личен състав и не висят до телефона, белким ги потърсят, а действат, дават идеи, мислят.

11.   10, хубаво е че имаш свой кабинет, аз досега все за съжаление съм работил като пчеличка в огромни офиси. Аз бях на 1600 в кол центъра биз бонусите, но зимата поради повече дни и работа на празници взех 2000.

Но да ти кажа - трудно се намира хубава работа в Софи. Иначе работа тип каторга или кол център е по-лесно. Искам да се прекфалифицирам към нещо хубаво, които ми харесва да върша, но въобще няма и обяви в сайтовете за кинезитерапевти или хора на изкуството. Посочи ми сайт където да има обява за кинезитерапевти или за хореографи! няма такива.

12.   Хора пак отварям джобса и всичко е customer support и подобни. Какво става с тая София? ! Нито една обява от рекламна агенция.

13.   "Заплатата не е космическа - 1500 лв. през 3-те начални месеца, а след това ще я предоговориме, "

Не била космическа? Ти имаш ли си представа колко много хора работят за по 500-600-700 лв и се чудят как да изкарат месеца...

14.   До 13

Пак не я прави космическа... Ако ти кажа, че последният ми фиш преди короната беше за 6041 лева след таксите, моята каква е? Тесераткриално-измерна ли? Сега е по 2500 на месец... И пак не е нищо особено.

15.   До 14: Да, космическа е. Никъде в Европа няма да взимаш такава. Едва ли си виновен баш ти, но твоите пари си откраднати от хората с минимална. Какви "такси" те гонят? Отиди в Европа да видиш на 3 хил. евро какви са ДАНЪЦИТЕ.

16.   14 ИТ ли си? Вие си живеете в собствен свят.

17.   Радвайте се, че сте в София... В Бургас е истински кошмар, хората полудяват, бум на безработицата, абе отвсякъде тотал щета.

18.   След 4 м кандидастване в джобс едва сега започнаха да ми се ибаждат за интервюта.
Последното беше юли.
Или напускат ,или от УЧР са ударили една много дълга почивка ..
Добре,че засега удържам фронта на сегашната работа, но с идиоти трудно се търпи.
Дано получа скоро предложение за работа, едва издържам на заплахите и истериите на сегашната ра ота.

19.   Ами аз просто започнах да пиша имейли до всеки театър и рекламна агенция в София, може пък да изпадне нещо. Някак не се виждам да работя отново в кол център или аутсорсинг, ще ми писне и пак ще напусна след месец-два. Нали човек трябва да работи нещо, което поне може да търпи! Аз не мога да търпя безсмислеността на работата в кол центровете, няма никаква креативност.

Автора

20.   Здравейте,
На мен пък ми се струва, че пазарът на труда в София предлага страшно много възможности. Моята специалност е много рядка и за нея има поне 6-7страници с подходящи предложения. А, може би, ми се струва така, защото съм от Варна. Ако мислите, че в София няма, погледнете за Варна - само кол центрове, хигиенисти и заварчици, а другите да мрем. От 2 години съм без работа, чисто и просто, защото няма обяви без връзки по специалността ми.

21.   Слушайки моите приятели от по - малки градове като Шумен, Търговище и др. Всички те бързо си намериха работа, а сме със сходна квалификация. Гледам при мен какво става и започвам да мисля, че явно в малките градове просто има малко конкуренция и затова така става.