Споделена история от На работното място

Има ли смисъл да се регистрирам в бюрото по труда?
Здравейте на всички!
Пиши ви човек, които е тотално дезориентиран относно работа, бюро по труда и така нататък.
Моля да ме поемете с разбиране, а не с нападки
Студентка съм в университет, които е в друг град и това лято много исках да почна първата си работа на договор на постоянният ми адрес. Още през май месец почнах да разглеждам обяви в най-различни сайтове - jobs. bg, zaplata. bg, фейсбук групи. Кандидатствах на най-различни обяви, но уви никой не пожела да ми се обади. Родителите ми викат, че няма кой да ме наеме за два месеца и знам, че са прави. Студентски стажове тази година няма, а това нещо, което уча в момента никак не е търсено по трудовите борси. За разкош и трудов опит нямам. Една моя колежка е била принудена да излъже, че е прекъснала университет, за да я наемат на работа. Майка ми ме съветва да се регистрирам в бюрото по труда. На вас намирали са ви работа бързо, могат ли да ми намерят работа само през почивните дни, за да мога да комбинирам пътуването с работа и университет и въобще има ли смисъл да се регистрирам и да изчакам за следващото лято? Благодаря много за отделеното внимание и коментарите, които ще ми предложите!
Нека да имате красив ден!

Коментари

1.   От бюро по труда смисъл няма!
Единствено ще се редиш на опашка, за да ти сложат поредния месечен подпис от някоя накипрена сърдита и злобна какичка, дето вероятно е любовница на главния началник...
Търси си работа от обяви!!!

2.   Мило момиче,

В бюрото по труда работа предлагат най-най-изпадналите от всякаква класация фирми, които търсят примерно учители с 25годишен стаж, езици, компютърна грамотност и пр. за 640лв бруто.

Обявите по разните сайтове са лъжа и измама от гледана точка на търсещите работа. Въртят се едни и същи обяви, без да се търсят хора и без да е посочено работното време и заплащането. Това е част от т. нар. маркетингов микс - с други думи, фирмите имат нужда от много реклама, а с постоянно висящите им обяви се рекламират 24часа, 7 дни в седмицата, почти за без пари.

В тази държава всичко става с връзки, това е истината... не е само клише. Колкото по-контактна си, толкова на по-хубава работа ще те уредят приятелите ти.

Веднага ти давам нагледен пример: Виж кой управлява държавата в момента - мутра със средно образование, без да знае никакви езици, освен български. Пък ти с две висши и два езика върви в някой кол-център за 1000лв да те правят на маймуна...

3.   Регистрирай се, нищо няма да загубиш.

4.   Извинявай, номер 2, но какво послание смяташ, че изпращаш на един млад човек с думите "всичко става с връзки"? Какво по-точно да направи момичето? Да си стои безработна и гладна? Да емигрира?
Не съм съгласна, че без връзки не може. Не че няма такова практика, но човек може да успее и без тях.
Аз нямам връзки, започнах първата си работа за супер малко пари (300 лв). След 6 месеца си намерих работа за тройно повече, след това друга за още повече. В момента взимам много добра заплата за нуждите си. Само на база на упорит труд и търпение.
По темата, авторке, бих те посъветвала да не се занимаваш с бюрото по труда на този етап. Ако ти е нужен стаж по специалността, ТИ се свързвай с фирмите, питай за стаж и се обоснови какво те е впечатлило в тях (за да им привлечеш вниманието). Във фирмата, в която работя така си взехме стажантка преди време.
Поради обстановката с вируса ще е по-трудно, но този, който не е опитал 100% не е успял.
Ако пък просто искаш да си изкараш парички, потърси някаква сезонна работа.