Споделена история от На работното място

Не мога да си намеря работа
Март месец ме съкратиха заради Covid-19. От тогава не мога да си намеря никаква работа. Кандидатсвам всеки ден за офис длъжности, но нищо. С английски език съм (B2), компютърна грамотност, шофьорска книжка, завършено Висше образование. Дори за рецепционист не ме взимат, а покривам всички условия. Има ли хора като мен? Нямам почти никакъв стаж, но съм млада и завърших тази година.

П. С. Млади хора НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО С УЧЕНЕ! В България няма да ви гарантира НИЩО!

Коментари

1.   Не търси само в обявите? От къде си? Ако си от София изпращаш до всички фирми в Бизнес парка примерно, дори и да нямат обяви. Така се търси успешно работа. Свързващ се с фирми ниво Адеко, не някакви посредствени и работа ще намериш скоро.

2.   Да, има.... Търсят се простовати и глуповати, типични средностатистически ганьовци. Това е. Когато пляснах малоумно СВ, имах по 2-3 интервюта на ден. В момента, в който написах сложното и завъртяно СВ, защото се борех за място в адвокатско дружество, познай- позвъняванията рязко секнаха.
Но логично, плиткоумите работодатели търсят себеподобни муньовци, които да малтретират и използват за роби.

3.   Да, и аз съм така, но е понеже вероятно не правя нещо, както трябва. Явно CV—то трябва да се пипне, тъй като са ме викали за интервю, когато съм си правил креативни мотивационни писма.
Не знам кое натежава, ще е хубаво някой от човешки ресурси да сподели. Честно казано, ако бях работодател, нямаше да се взема.
По принцип си мисля, че при работодателите не е хубаво да сесме пише ниво B1 — B2 , едва ли правят разлика. За тях или знаеш или не знаеш езика. Сега тия дето са написали „работно ниво”, да, по могат да вземат под внимание тия нива. Иначе към 30те с половин година стаж трудно биха наели.

4.   Аз съм като теб. Момиче на 23 г, работя като копирайтър на свободна практика. Трудно ми е, не изкарвам достатъчно, а се издържам сама. Предлагам отлична компютърна грамотност, работа с офис пакет, пощи, соц мрежи, качване на продукти в сайтове, отделно имам шофьорска книжка, личен автомобил и съм активен шофьор. Непрофесионално съм коректна, лоялна, интуитивна, енергична, умея да върша работа самостоятелно, както и в екип, общителна съм. Работа обаче за жалост не мога да си намеря!

5.   Не знам, аз съм млада и учих и съм магистър филолог. Още не си бях взела дипломата и ме назначиха като организатор на поръчки в преводаческа агенция, където работих с документи и институции и слагах печати на преводи. Беше чудесна работа и супер много навлязох в нещата, повишиха ме на главен секретар и бях над всички други обработващи поръчки. Правих и преводи, ходих в съда да превеждам на хора, които съдят други хора. Това образованието ми го осигури. После напуснах, обаче защото в частните фирми много се работи, заплащането не е много високо, намерих си за малко повече пари спокойна и лека работа. За мен и в двата случая образованието ми помогна, но не казвам че леко получих всичко....

6.   И при мен е така, само че имам 16 години трудов стаж, отделно, че докато трябваше да си стоим вкъщи, изкарах допълнителна специализация дистанционно и пак никой не ми се обажда за интервю. Колко още образования трябва да изкарам и умения да придобия, за да бъда подходяща, не знам. Мисля си, че ако бях необразована, щях веднага да си намеря работа, а така вече започвам да се отчайвам. Заплатите, които предлагат за безбройните си изисквания, въобще няма да ги коментирам. Невъзможно е човек да се издържа сам, а аз нямам друг източник на доходи. Наистина не знам какво да правя.

7.   Аз това, че няма никаква полза от ученето в университета го осъзнах на 31 г. - след години без работа, а после си намерих такава, но НЕ по специалността !
Ех, да можеше някой да ми каже същото преди да запиша висшето си образование.....

8.   Ад съм работила в "Подбор.на персонал"и според.мен доста хора не осъзнават, че св-то им не е написано добре, снимката е също неподходящи. Моя позната доста време беше без работа. Помоли ми за помощ. Първо и коригирах св-то, беше пропуснала да напише много важни неща. Не пишете само длъжността и периода, опишете в няколко изречения какво сте провили точно. Направете си снимка във фото, нека ви консултират кой цвят е най-подходяш. Моята позната беше със сива безлична блуза, бледа въобще ужасна снимка. Във фото беше със стилна светла риза и лек грим, огромна разлика. Тя имаше опит в специфичен бранш и насочихме усилията си в тази посока, взеха я на работа именно заради това, независимо, че нивото й тв на чужд език беше В1, а имаше кандидати с филология дори.

9.   То няма никакви обяви дори. Предстои голяма безработица, заминавай докато си млада

10.   Много тъжно ми става като чета коментарите колко трудно си намират образованите хора в България, а ако започнат работа по специалността си, получават по-малко от сервитьорка.
Аз съм филолог с английски език - първата ми работа беше като учител, като същевременно с това работех като преводач на свободна практика. Видях случайно обява за преподавател във ВУЗ, явих се на конкурс и започнах като преподавател, но продължих да правя преводи, за да мога сама да се издържам, давах и частни уроци. Сега, петнадесет години по-късно пак работя няколко неща, заплатите във ВУЗовете са по-ниски от у-ще. Създадох контакти и ме търсят, но цената за страница превод е 7-8 лв - колкото беше и преди 10 год. Често съжалявам, че не завърших друго или че не емигрирах.

Единствено в София може би има повече възможности и заплащането е по-високо.
Успех на всички с намирането на работа!

11.   Просто запишете висше образование, което се търси. Запишете за мед сестра и пишете после в тази тема имате ли проблем да ис намерите работа където искате по света!

12.   На 29 съм, завърших "Финанси". Английският ми е на ниво C1, останах без работа в началото на Март месец, като преди това бях организатор производство във малка фирма. Бях добре заплатен, но и работата си беше отговорна, във момента със в родния си град при родителите ми, тъй като не успях да намеря прилична работа и бях на път да остана без пари. Следващата ми стъпка, колкото и да не ми се иска е да пробвам в чужбина. За 5 месеца успях да взема позиция единствено във SDi, но парите бяха меко казано смешни. Преди това получвах 1600 и да слезна на 670 стартово някак... И аз съм на мнение, че нямаше особено голяма ползва от ученето ми в Университет.

13.   Има полза от образованието само ако учиш за доктор.

14.   8, сподели още неща от кухнята. Ако снимката не е от студио как е най-добре да се направи. Тук ти си експерта, дай някакви техники и похвати.

15.   "Млади хора НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО С УЧЕНЕ! В България няма да ви гарантира НИЩО!" - Това е най-лошият съвет, който някой може да послуша.

МЛАДИ ХОРА, УЧЕТЕ И СЕ РЕАЛИЗИРАЙТЕ!

Авторке, какво сте завършила?

16.   Аз, като завърших висшето си образование, почти 2 години, бях безработен, докато си намеря работа по трудово правоотношение държавната администрация, видях, че работата при частници е "шменти-капели", експлоатация и произвол, затова избрах държавното, по-малко пари, но има отпуски, болнични, навреме плащане, точно фиксирано работно време, тоест сигурност и законност.

17.   15, де да ми беше някой този съвет преди 20 г. да не уча.

19.   Има фирми за подбор на персонал. Дават платени консултации за CV или го написват. Мотивационното писмо също има съществено значение.
Ако си пишете сами CV спзвайте Евроформата, тегли се от интернет. Къде бяхте в час по ИТ, там в 8 и 10 клас се пишат тези документи и се разглеждат образци на успешни и неуспешни.
Висшето образование се учи след като знаеш какво искаш, тази работа ти харесва т. е. имаш мотивация, заплащането те удовлетворява и има перспективи.
Не става вдички да са офиссътрудници, преводачи и продавачи. Има и производителни професии. В момента от 20 години се търсят електроинженери, машинни инженери, ВиК, пътни инженери, детски учителки. Строителни найстори, електротехници, за ИТ да не говорим. От година стои обявата за българин специалист робоинженер за промишлени роботи над 5000 стартова заплата, в момента работи временно македонка.

20.   И какво всъщност излиза - че ако не си програмист или тираджия в нашата мила държавица, си обречен на глад и мизерия... :(

21.   Добре дошла в клуба! В същото положение съм! Обаче аз имам и стаж.
Работих в туризма, съкратиха ме и от април месец нищо. А съм с висше образование, английски на високо ниво, книжка и 10 години стаж, ама какво от това? Много ми харесваше да работя в туристическа агенция, но май ще се наложи да се преквалифицирам. Така, че много те разбирам и ти съчувствам. Ако от това ще ти стане по-леко, много сме като теб.

22.   20, забрави ясновидец или астролог, някои цели къщи построиха.

23.   Образованието е много хубаво нещо, но не и у нас. Тук няма нито свободен пазар, нито реална конкуренция. Цялата икономика е в ръцете на бивши ДС кадри, които са си разпределили пазара и единственото, което ги интересува е евтината, робска работна ръка. Квалифицирани кадри не им трябват. Те дори не ги искат в държавата, понеже само пречат на мутренската пропаганда от типа на колко е хубаво да работиш за 800 лева у нас, как всички са в Гърция, не излизат от заведенията и други подобни тъпотии. Истината е, че в 95% от случаите няма никакво значение какво знаете и можете. Важно е какви връзки имате и дори е много по-добре да сте тъпи и нагли, защото шефът ви също ще е такъв и ако сте умни, няма да се впишете в обстановката. Има и изключения разбира се, но са много малко. Преди няколко години например, ръководех отдел в международна компания, за която бях работил в последните 7 години и имах много добри резултати. Освен, че с екипа ми носехме половината фирма на гърба си, лично аз се занимавах с доста странични неща, защото просто нямаше кой, без да получавам и стотинка. На всичкото отгоре за споменатия период им донесох грубо малко под 2 милиона лева, от които половината бяха от дейности, които също ми бяха извън задълженията, с другата половина си беше от проект по моя инициатива, който ако не бях реализирал, никой нямаше и да разбере. За награда не получих дори и едно браво. Точно обратното, обърнаха се и ми казаха, че тези пари не били толкова важни и не ги интересували. Обвиниха ме директно, че не съм уведомил никого за действията си и че едва ли не съм съботирал фирмата. Всичкото това на фона на огромни финансови загуби, които дружеството реализираше. На всичкото отгоре колега, който не идваше почти на работа, беше тотално неподготвен и дори малкото, което вършеше беше грешно, получи повишение и четворна на моята заплата. Мога да пиша още много по темата, но не смятам, че е необходимо.

24.   До номер 19
Да търсят се изброените специалисти, които сте посочили, но какви са заплатите
С 300ста зора 2000лв нето :) аз съм ел. инженер
Баща ми е ВиК

Моля, ако нещо не сам казал както трябва отворете ми очите

25.   До номер 11, аз като съм завършила стоматология и имам 0 стаж и съм пратила св на 15 обяви, знаеш ли колко време чакам поне до интервю да стигна??? Имам чувството, че колкото по-малоумен е човек и изглежда тъ, по-добър и лек му е живота.