Споделена история от На работното място

Бригадирите и началниците
Здравейте хора мъж на 29 г. съм, искам да споделя моето мнение относно бригадирите и началниците. Работил съм във фабрики и цехове почти всеки път имам чувството, че нарочно не обясняват някои неща умишлено как да се свърши дадена работа ( как да се направи и кое точна да се свърши ). Примерно виждат
някой нов работник и нарочно да не обяснят всичко. Така те после ще има за какво да му викат. Да му кажат, че него е свършил правилно ( да му намират маана за всичко както се казва ). И всички тези неща да ги правят от злоба за да тормозят. Ще дам пример защо мисля така. Когато преди работих във една фабрика бях направил грешка не умишлено разбира се понеже не ми беше обяснено. След това бригадирката беше почнала да ми крещи после след това се оказа, че тя е трябвало да ми обясни първо. После аз и бях направил забелешка и тя ме беше заплашила да не си отварям много устата защото щяла да ме прати на още по – гадна и трудна работа. Повечето от колешките бяха отвратителни, стари злобни говореха ми лоши неща зад гърба как нищо не ставало от мене и т. н. И като ги питаш да ти обяснят нещо те го правят с викане, а не като нормалните хора. Един колега беше тръгнал да ми обяснява как се прави една работа свързана с опаковане и друга пред мен му казва “ Защо го лъжеш не се прави така “. И добре, че онзи го каза иначе щях да го направя грешно и да имам после проблем. Някои от тях бяха долни подмазвачки постоянно топеха даже и се мазнеха на бригадирката, а пък други говореха зад гърба и лоши неща. Даже бях разбрал, че бригадирката била със средно образование. Как така са я назначили със средно не знам. По самото нейно поведение си личеше, че е проста. Във цеха имах подобна случка началничката ми казва какво да правя, но с 30 мин. закъснение, защото сутринта при започването на работа тя си пиеше кафенцето, а аз я питам какво трябва да правя, а тя ми вика “ Не знам после ще ти кажа “. И след като ми каза със закъснение друг колега ми мрънкаше “ няма ли да стане готово вече”, защото работата беше колективна и аз трябваше да свърша задачата по – рано за да може и другите да са готови. Друг път се е случвало да се сети да каже в последния момент, че има нещо спешно. После другите се ядосват, а тя излиза с една ехидна усмивка. И в цеха също имаше подмазвачи като във фабриката. Някои като чели бяха в по - близки отношения с началничката и всеки път пиеха кафе с нея и си говореха клюкарски работи. Разбира се трябва да си призная, че понякога се е случвало да не разбирам точно какво ми се казва. Да съм недоразбрал. И си признавам, че някои ситуации не се замислям много и бавно се сещам може и да от стрес. Не казвам, че съм глупав, но просто загрявам бавно. Но понякога имам чувството, че нарочно не обясняват всичко. Въпросът ми към вас е дали и на вас се случвало бригадири или началници нарочно да не ви обяснят нещо, когато сте били нови на работа? Попадали ли сте на некомпетентни началници? Сега съм безработен, но не се отчайвам. Искам и да успокоя другите, които са безработни да не се отчайват. Защото по – добре да са безработни отколкото да са на работа в отровна среда и да си тровят здравето и психиката. Струва ли си за някакви пари цял ден да се тровите с нерви. И имам усещането, че навсякъде в България са така. Ама изобщо защо трябва да се тормози някой, който е нов на работа? То така всеки ще напусне, а като всеки напусне това е зле за фирмата. Тия злобните и гадни хора си остават там разбира се не искат някой нов да се развие там. Не мога да разбера защо ще назначават некомпетентни бригадири или под началници като се отразява зле на фирмата явно просто са връзкари. И не стига, че тия бригадири не си вършат задълженията, а пък и взимат 3 – пъти по – големи заплати от нас. Те не вършат почти нищо ние вършиме гадната част те само дават наставления.

Коментари

1.   България е колективистична държава, т.е. групата е над индивида. Затова тук успавят само тези, които са хора на някого, хора с гръб.

2.   Здравей авторе. Не прочетох всичко, но добих представа какво искаш да кажеш.
Всичко това съм го преживял в чужбина, но с български началници, бригадири и QC- quality control/контрол на качеството.
Много хора ще ми слагат минусите, но все тая.
Нашият манталитет си е такъв, дори и когато сме в чужбина.
Първите ми работи в Англия бяха в пакхаусове-цехове за пакетаж на продукти.
Всички българи началници бяха отвратителни. Дали им малко власт и започват да се самозабравят.
Нещата описани от теб се случваха и на мен.
Нарочно не ни обясняваха, за да грешим и после да ни крещят, и да се правят на "разбирачи", че да не случайно да им вземем работата.
Имаше някои от контрол на качеството, които правиха грешки и после обвиняваха обикновените работници.
От мен, бг началниците вечно бяха недоволни, въпреки че работих едновременно на 2 машини и обучавах хора дори.
За сметка на това, поляците и англичаните бяха доста доволни от мен и постоянно ме поздравяваха за добрата ми работа. Никога не ми казаха нещо на въпреки, никога не ме обиждаха.

3.   Обикновено е така на нискоквалифицираните позиции. Решението е да се специализираш и да бъдеш уважаван в областта си.

4.   Според мен това си зависи изцяло от фирмата.Работя в чужда фирма и при най-малкото отклонение от стандартната норма се почва да се мрънка на началника и никога на работниците,в крайна сметка това му е работата,а разликите в заплатите са около 100лв.

5.   Не е само при нискоквалифицираните позиции. Скоро работих в една фирма, нова, току що отворила с няколко души служители. Работата ни е в сферата на ИТ... В хубав офис, на добра заплата, но началника ми беше много комплексиран и с много много болно его. Да, беше добър в работата си от към умения, но от към общуване - според мен имаше някакви психически отклонения, с поведение на малко дете. И разбира се когато той беше виновен и не знаеше как да движи проектите, все аз го отнасях. Пред големия шеф, който му се води шеф на него винаги аз излизах виновен. И ме махнаха и сега съм без работа.

6.   5 и аз така, само че в кол център. В аутсорсинга се издигат предимно лизачи и връзкари.