Споделена история от На работното място

На работа с татуировки
Здравейте, много ще се радвам, ако обърнете внимание на историята ми, защото искам да чуя вашите мнения. На 22 години съм и съм момиче, винаги страст са ми били цветните коси, пиърсингите и татусите, като цяло слушам музика, която до голяма степен има влияние върху външния ми вид, работя в парфюмерия от 2 години и още на интервюто самите интервюиращи не направиха проблем за външния ми вид, даже доста ми се израдваха - косата ми е синя, имам два ръкава татуировки + надписи на пръстите, имам рози на врата, пиърсинг на долната устна и на веждата. Проблемът ми е, че откакто работя има клиенти, които се отнасят отвратително с мен само, защото изглеждам по-различно. Да, има хора, които идват и страшно много ми се кефят, правят ми комплименти и т. н., но съм получавала и много нападки, скоро даже ми се случи да получа писмено оплакване от клиентка, че не желае да бъде обслужена от човек като мен, тъй като не смятала за редно такива хора да работят пряко с клиенти и аз се почувствах много зле, това стигна и до мениджърите, до всички, те не го приеха насериозно и казаха да не обръщам внимание, но се притеснявам, ако и занапред продължи това, защото не знам как ще се приеме от работодателите. Още един случай - веднъж една жена на видима възраст около 50 поиска да и бъде дадена консултация за едно червило, пак казвам работя в парфюмерия, но предлагаме и кремове, някои марки грим и т. н., нещо като Sephora, но няма да издам име на фирмата, тъй като не го смятам за нужно, та въпросната жена поиска консултация за някакво червило, аз отидох, тъй като тя извика дали може някой да и даде съвет и казах "Здравейте, с какво мога да помогна" и реакцията и беше "Вие не можете да ми помогнете, аз извиках някой от персонала", обясних и, че съм от персонала и тя беше като, вие какво пък разбирате, вижте се на какво приличате, не желая такъв човек да ме обслужи, а смея да твърдя, че гримовете са ми силна страна, тъй като не веднъж съм правила грим за бал на мои приятелки и познати и са били изключително доволни, въпросната клиентка не пожела аз да я обслужа и като и казах любезно, че в момента другата колежка е излезнала в почивка и ще се върне след около половин час, тя ми отвърна, че иска нея да изчака, а не цитирам "такъв човек с вашия външен вид". Друга ситуация, седя на каса, маркирам продукти на една жена и тя ме гледа с отвръщение към татуировките и лицето, дава ми парите, когато плаща, но не в ръка, а на самата каса, аз и връщам ресто в ръката и тя "Оставете го на касата, не искам да ви пипам", просто е изключително грубо, пожелах и лек ден, а тя ме изгледа по много гаден начин. И още една случка отново, за да не стане много дълга историята - идва една жена от вратата и пита дали може някой да и помогне за един парфюм, естествено аз отивам и реакцията и е "Ауу, ама вие тук ли работите", отговарям с да и тя с възмущение "Леле, какви хора наемат вече, това е днешната младеж", попитах я какъв е проблема и защо така се държи, а в отговор получих "Не ви ли е срам, че може някое дете да влезе и после да поиска да изглежда като вас, за такива като вас има клубове и нощни заведения, не си натяквайте външния вид на обществото" и дори не пожела консултация и си тръгна. Има и много готини хора, които ми правят комплименти - косата ти е уникална, имаш уникален стил, адски много ми харесва грима ти, може ли да ти видя татусите, много смело решение за външния ви вид, браво, адски благодаря за консултацията, много сте любезна, пак ще дойда и т. н., но повечето ме гледат с презрителен поглед. Като цяло винаги се старая да съм любезна с всички, тъй като знам, че клиента винаги има право, държа се мило, какво да направя, че не искам да се вписвам в някакви критерии на който и да било и да спазвам стериотипи, така се харесвам, така искам да изглеждам и не смятам да се променям, а в същото време ме е страх да не ме изгонят, тъй като адски много си харесвам работата, колежките, заплащането не е никак зле, а и ми доставя огромно удоволствие, просто някой път има доста консервативни хора, които ми сриват самочувствието до нула, буквално. Защо трябва да има такива хора? Защо всички са толкова повъхрностни, не е ли най-важно човек да си върши добре работата и да се държи мило с клиентите, или е по-важно с какъв цвят коса е, колко се е надупчил и къде си е направил татуировка. Вие какво мислите? Аз съм на мнение, че щом има лекари и супер добри специалисти нашарени до пети с татуировки и са обичани от пациентите си, не виждам проблем един консултант да изглежда малко по-необичайно и да си върши добре работата.

Коментари

1.   На такива дръпнати клиенти не трябва да им се обиждаш, а да ги съжаляваш. Ти знаеш, че външният ти вид е прекрачване на определена граница (което не е лошо) и трябва да се примириш, че ще срещаш и занапред много тесногръди хора. Важното е, че на мениджърите ти не им пука и те харесват. Няма да бъдеш уволнена, ако се държиш професионално. Аз съм била на лекар с много татуировки и не ми е било проблем. Важното е да е добър специалист. Работата с клиенти винаги е трудна. Ще се намират такива, които да те дискриминират по пол, по възраст и какво ли още не. Клиентът не е цар, с гост, който трябва да се съобразява с домакина. На такива невъзпитани им давай да разберат, че не си там, за са оценяват външния ти вид. Бъди винаги спокойна и дружелюбна, но им казвай, че имаш право да изглеждаш както си искаш и това не пречи на професионализма ти. Бъди себе си и не се променяй заради идиоти.

2.   Хем се правиш на маймуна, хем да те уважават. Как да стане? Ще си търпиш и последиците. И аз искам да си ходя гол по улиците, ама си има определени обществени норми. Не може всеки хахо да си прави, каквото му душа сака. Виж, ако живееш в гората, можеш да си ходиш и с пера, забити в гъза.

3.   Номер 2 личи какво комплексарче си още от коментара. Така де до авторката в България всичко бие на очи, дори и най-малкото тук за жалост хората са злобни, и се присмиват на друг как изглежда, но всъщност не виждат себе си. Щом си решила и си си направила татуировки това си е твоя стил, твойто тяло. Не трябва да ти пука. Бъди смела и не се поддавай на хорските приказки, не се разстройвай, със сигурност си момиче с добро сърчице, винаги с усмивка и гордо вдигната глава. УСПЕХ! :)

4.   Ами има всякакви хора, не можеш да очакваш от всички да те харесат. Едни ще кажат, че имаш уникален стил, за други ще е пълен кич. Просто щом държиш да изглеждаш по начина, по който изглеждаш, трябва да се научиш да не обръщаш внимание на негативни коментари, това е. Радвай се, че работодателите те оценяват по работата, а не по външния вид.

5.   Миличка, имаш право да се татуираш и прочие, но пък всеки друг човек има правото и да не харесва тези неща. И съответно, да не иска да разговаря и да върши работа с човек с подобен външен вид. Това не означава, че човек с татуировки е задължително кофти човек, но пък по дрехите посрещат. Външният вид има голямо значение. Лично на мен никак не ми харесват момичета с татуировки и въобще не ги имам предвид за потенциално запознанство. Не бих отказал да купя нещо от теб, но пак ще повторя: всеки има право на своето мнение, и ти, и другите.