Споделена история от На работното място

Авторски права
Здравейте, искам да попитам запознатите по този въпрос, а именно авторските права. Ако работя за дадена фирма, имам трудов договор и съм направил колекция от снимки и видеоклипове свързанини с работата ми. Имам ли право да ги кача в моя личен блог с подробно описание? Да направя видео уроци? Как стоят нещата, ако искам достъпа до този материал да бъде платен? Няма ли да е неморално спрямо моя работодател? Какви са правата ми върху тези снимки и видеа?

Коментари

1.   НИКАКВИ! Дори не се опитвай да вземеш нещо - ще ти налуят такъв кур, дето не можеш предположи!
Единствено, което можеш да направиш е да сетнеш на няколко компа вирусче, което да се активира след деня на следващата работна заплата или 2-3 дена след това, за да си сигурен, че след като ти платят ще можеш да ги омажеш, но пак казвам, в момента законовата база е такава, че моя съвет е: Ако имаш достъп, направи си копие на ССД - примерно имаш ссд 960 ГБ правиш копие на 800 ГБ и си бетон. НЯМА ДА ТРИЕШ ИЛИ КРИПТИРАШ НИЩО, защото няма да ти платят иначе - имаш още една заплата, иначе трябва да се простиш и с нея.
Ако имаш достъп до бази данни, дори и финансови, дръпни си софт-а и базата. Това е! Оставяш ги и толкоз! Не правИ глупостта на един колега - пича открадна (копира) 6 проекта и започна да прави с тях пари, но го наквасиха и стана интересно. После 10 бона за здравей-здрасти!

2.   Правата са на работодателя, но съм 100% сигурен. Примерно ако е рисунка тогава работодателят има право да я ползва безплатно, но правата са на автора (художника). При фотографиите трябва да се провери на кого се води.

3.   До 1

Говориш за "законовата база", а сред предложанията ти виждам подбуда към неправомерно иземване на данни, изнудване и причиняване на щети, които може да бъдат в особено големи размери. Авторското право, дори няма да се спомене в съдебната зала ...

До автора:

Зависи много от договора ти, но про призумция, всичко, което си направил за работодателя си, остава негово. В зависимост от това, какъв е блогът ти, не би било проблем, да качиш твоя работа, стига да не издава конфиденциална информация, да не злепоставя работно място (дори и бивши колеги), като демонстрация на способностите ти, стига да не изкарваш диренто пари от това. И ето тук е разковничето - ако си правиш реклама, с която привличаш множество клиенти, не би било проблем.
Ако блогът ти е с образователна цел, кажи го на шефа си. ОСвен ако не е някоя селска картуна, би те разбрал.

Сега - ако правиш пари или изнасяш конфеденциална инормация - тогава ще има проблем. Моят съвет е, ако имаш някаква работа, кяото мнго харесваш, опитай се, да саздадеш максимлано близко идейно копие, каот запазиш духа и, но по начин, по който не биха имали претенции в съда.

Разбира се, винаги можеш да попиташ работодателя си. Неща, които са в експлоатация и са разпознаваеми, като такива на компанията, със сигурност няма да ти бъдат разрешени, но някоя картинка, която дори не е стигнала до production-a, защото е сменена от 2 други, вероятно им е все тая. Просто поискай разрешение.

Та на въпросите ти:

"Имам ли право да ги кача в моя личен блог с подробно описание?" - Стига да не издаваш никаква конфеденциална информация и да го правиш с образвателни цели - ДА!

"Да направя видео уроци?"
- Прочети горнията отговор.

"Как стоят нещата, ако искам достъпа до този материал да бъде платен? " - Пчти сигурно, ще е не. Или се разберете за това, да откупиш правата, ако е възможно или ги накарай, да си отворит академия и да правите конференции. Това много помага, за да се набират добри кадри в компанията. А и ти трупаш определено висок рейтинг сред общността.

"Няма ли да е неморално спрямо моя работодател?"
Да, защото не би направил точно тези неща, ако не беше работата, а и реално ти е било платено, да ги направиш.

"Какви са правата ми върху тези снимки и видеа?"
Буквално никакви. Може, да се цитираш като техен автор, но не и като собственик.

4.   Авторските права са на шефа ти. Аз пиша статии за сайтове и те са собственост на този, който си плаща за тях. По същата логика и ти нямаш право да използваш работните ти проекти за лични цели.

5.   Когато работиш на трудов договор, всичко за което са те наели и си им произвел е собственост на работодателя!
Ако в почивните си дни се занимаваш с различна дейност от това с което се занимаваш на работа само продукте от нея са твоя собственост.

6.   Защо те попиташ рацототодаля си. Искащ в писмо на форма отговора за да няма после кой разбрал недоразбрал.

7.   Говори с адвокат.