Споделена история от На работното място

Защо всичката работа в БГ е посредствена?
Като следвах стопанско управление очаквах кръгли маси, бизнес сделки и съвещания. Вместо това след завършването ми на интервю ме викат само за разни посредствени позиции - кол центрове или бек офис за счетоводител и други такива. Да, някои от тези фирми са световно известни, но какво от това като работата е безсмислена и не участвам по никакъв начин в сделките и решенията? Мисля да се насоча към имоти или продажбите, но и там масово търсят само за наеми и обикновени бързооборотни стоки, работа която не носи добри пари (колко процента ще спечеля пт сделка за наем за 500 лева на месец - нищо). Май по-добре да емигрирам и да нося стикове за голф в чужбина от колкото уж в офис, но да ме овикват по-глупави и неуки от мен шефове-парашутисти.

Коментари

1.   Добре дошъл в реалността в България! Тук е така или си парашутист или цял живот се трепеш за обидно малко пари и търпиш всяка приумица на шефа-връзка. И после се чудят защото масово хората избират Терминал 2...

2.   Защото икономиката ни е скапана, а всичко святсно или се отказа или се изнесе.

3.   Защото в България няма истинска пазарна икономика и конкуренция.

4.   К'ва реалност, к'ви пет лева, бе...

Кръгли маси? Директорски борд, C-level meetings... директно от университетчето, а?

По-добре да ходиш да носиш стиковете за голф ти, вярно. За да се стигне до високите нива на компаниите се искат много качества, като мрънкачеството не е сред топ-а.

Братан.

5.   Започни бизнес, ще имаш колкото искаш кръгли маси, бизнес сделки и съвещания. За бачкатори-безделници толкоз.

6.   Нищетни хора нищетно качество.Каквото отвътре такова и отвън.

7.   Защото сме колония и на българите ни е отредено да сме роби по света.

8.   Най-добре емигрирай .Там веднага ще те сложат да правиш сделки ,да вземаш решения и т.н , каквото там си мечтаеш .Освен това , ще те затрупат с пари.

9.   Приятелче, мисля, че гледаш прекалено песимистично и наивно на нещата. Току що си завършил университет заедно с още няколкостотин души в същата специалност в цялата страна и вече очакваш "кръгли маси, бизнес сделки и съвещания" и въобще да въртиш големите пари. Дори някой да ти повери ръководство на бизнес, смяташ ли, че ще успееш да го управляваш и да увеличиш печалбите? Нямаш опит, нито познания, имам предвид такива, които не се учат в университета. Подчинените ти ще те лъжат, другите печени играчи ще те изядат и оттам насетне никой няма да ти повери и щанд на Женския пазар. Всеки е започнал от нещо малко, научил се е сам. Това си е твоя задача и отговорност, колко далеч искаш да стигнеш. Наистина в България няма силна икономика като в други страни, но пък защо не отидеш да развиеш бизнес в западна държава?! Не ми се сърди, но от написаното ми се струва, че имаш пораженческо мислене и липсва на инициатива и идеи. Никъде по света не е лесно да създадеш успешен бизнес и да станеш богат.

10.   Защото на "кръглите маси и бизнес сделките" слагат свои хора!

11.   Харесвам амбициозните хора, но не мислиш ли че нещата стават постепенно, като се започва от по-ниско ниво, доказваш се и вървиш нагоре? Ти искаш веднага след завършването да те поканят старите кучета при тях на масата, където се правят сериозните сделки и се разпределя баницата, и да има парче и за теб. Е, няма как да стане...освен ако не си връзкар и син на татко си, който не е случаен човек.

12.   Понякога има възможност за развитие, т.е. почваш на една хозиция и след година две преминаваш на желаната от теб. Голяма част от университетите предлагат бакалавърски и магистърски програми, за които няма реализация, но те го правят за собственото си благо.
Виж вече не знам какво е заплащането на позициите, които ти се предлагат. Аз докато живеех в Бг съм ходила на такива интервюта за супер работи и накрая заплата под средната.

13.   Защото икономиката е унищожена за 30 години пишман демокрация. Защото България има структура на икономиката на страна от Третия свят, където БВП е главно от сектора на услугите и преработващата промишленост. При такава примитивна структура на икономиката, какви високо-наукоемки работни места очакваш! Това се едно да завършил машинно инженерство или физика и за тръгнеш да търсиш работа, а ми то няма машиностроене, въобще няма технологично производство.

14.   Докато следва колко езика научи, на колко форума отиде за да слушаш, гледаш и завързваш познанства? Беше ли отличен студент, прави ли доклади на студентските научни сесии? Как направи впечатление на преподавателите?
Очаквал бил алабала, защото бил следвал, сега студентите с лопата да ги ринеш, но всчки очакват, а не предлагат нищо.
Три месеца търсих секретар с икономическо образование и интереси в мърчъндайзинга. Познай колко намерих? Двама грък и македонец. Взех македонеца, страшно работлив е и се дообразова. Идва винаги с приличен външен вид, има етика в общуването, направи първоначалния план чудесно.
Където и да отидеш се иска работа, всички започват от ниско стъпало, заплатата расте на работливите, знаещите. Е, ако си наследник на богата фамилия или станеш зет....

16.   8 не, но там са приятелите.

17.   11, завърших преди 5 години. Тези със стъпалата ги разправяй на друг. От 100-200 човека на етаж късмет да те забележат!

18.   Не чакай асансьора, просто тръгни по стълбите.

19.   Ти и стикове за голф няма да носиш. Тръмп, сам ще си носи стиковете, защото вече е безработен. Ти ще береш ягоди под висока норма, и ще ти тече под от жегата в оранжерията. И то ако те вземат, щото и там вече е с връзки. Но някоя поточна линия в месокомбинати ще ре вземат. На студа, влагата и ще вдигаш тежки каси по цял ден. Така започнах аз и то със специалност от престижен университет. Само че аз съм от работлив род и се справих, а ти няма да се справиш.

20.   19 не знам как може на човек да му тече поД, сигурно си от "престижния " УНСС, вие там много ги разбирате работите, но само на думи.

21.   " Само че аз съм от работлив род и се справих, а ти няма да се справиш. "

Само си и пълен задник, това си ти.

22.   "Като следвах стопанско управление очаквах кръгли маси, бизнес сделки и съвещания. " - кой ти създаде това очакване?

23.   До 22 - Филмите, книгите, образованието, срещите и прочие.

Аз няпуснах Бългаия много рано и за яд на тоя, дето ни праща да берем ягоди, видях, че има и такива хора. И не, не са някакви мистични илщминати и масони, а съвсем нормални бизнеси и прочие, които просот търсят отдадени и можеи професионалисти.

Лотшо е, че не очаквах в Бъглария да е ТОЛКОВА ЗЛЕ и разбирам шокът на автора. Някак си я има илщзията, основно сред малдите, че може неата са по-добре.

Надявам се, ако авторът не може да отговори, този отговор да е достатъчно изчерпателен. Нормало е, да очакваш това, защото е логично, ама у нас....