Споделена история от На работното място

Когато е написано да кандидатстваш за работа онлайн, уместно ли е да ходиш и на място?
Здравейте,

Имах страхотен скандал с майка си във връзка с това, че в момента си търся работа през джобс-а, а тя смята, че ако видя нещо, което ме интересува, непременно трябва да отида и да питам на място. Стана следното:

Споделих ѝ, че съм намерила позиция, която е пряко свързана с интересите ми и много се надявам да ми се обадят. Става въпрос за натоварена работа в клиника с много пациенти, където доста бегло познавам някои от докторите, тъй като съм ходила аз и един мой познат. В последната година бях там през няколко месеца, в никакъв случай не сме си близки, дори познати... просто хората се държат мило, пуснем някоя шега, но абсолютно нищо повече. Говорим си на Вие, плащам си и така. Та доста се обнадеждих и зарадвах, че имат отворено място, тъй като все удрях на камък последния месец, а за въпросната клиника и служителите, имам много високо мнение и винаги съм била страшно доволна от услугите и отношението. Ще се съгласите, че е по-добре да отидеш на място, което ти е поне малко познато, отколкото там, където нито познаваш персонала, нито ги знаеш какви са. А и самата обява беше написана много човешки и с отношение, нямаше ги тези заучени, помпозни фразички, с които не знам кого си мислят, че будалкат. Казах ѝ аз и тя изпадна в нещо като истерия, започна да крещи как трябвало непременно да отида при докторката, да ѝ кажа, че искам да работя там, да ѝ оставя СиВи-то си, да ми обясни каква точно била работата и прочее глупости. Отвърнах, че това е тъпо, жената работи по 12 часа дневно, как ще ходя да я занимавам с нещо, към което тя няма никакво отношение, тъй като се съмнявам освен всичко друго да висят и обяви да пишат. Просто ми е много подлизурско и слагаческо, но майка ми винаги е смятала, че това е начинът да се случи нещо - още в училище се мъкнеше нон-стоп да прави дарения и да се "интересува", да досажда на учителите. Даже преди време имах доста проблеми със зъбите и лечението излезе скъпо, затова тя реши да отиде при зъболекарката с идеята, че като я видела и онази разбере, че имало човек, който се интересува от мен, а не съм самотен балък, от който да скубят пари, щяла да свали цените. Нищо такова не се случи, само дето зъболекарката изпадна в недоумение защо майка ми се мъкне при нея... предложих ѝ тогава, като си купува сирене, да се пазари с касиерката, защото 15 лева са много за едно кило, ама нещо не смее. Но върхът беше, когато не ме приеха желаната специалност в СУ и по някакъв начин уреди среща с ректора (!!), защото неин колега го познавал, да ходя да му се обяснявам и да се моля, а просто балът ми не беше достатъчно висок. Не знам какво се очакваше да стане, освен че преживях пълно унижение и ме изгони като мръсно коте. Естествено бях обвинена, че съм баламурник и ме е видял каква съм, а и по-изрязана блузка е трябвало да си сложа. Имам и още, но ясно... Та тя смята, че всичко става с тикане, досаждане, бутане, слагане и нахалство. Обвини ме, че съм тъпа и не искала да ме вижда повече, всички така правели, щяла съм да си умра и никой да не ме вземе, никога да не си намеря работа, защото в България ставало само по този начин. Представяте ли си как 300 души, примерно, които са кандидатствали за тази позиция, се довлачат в претрупана клиника да се пробутват и да разпитват надълго?
Най ми е криво, че започва да ме обижда и да ми крещи колко съм глупава и как не иска да ме вижда... Изкарва, че ме мързи и нищо не искам да върша, само се лигавя и т.н. Цял живот ми е набивано как ме гаврят, каква съм подметка, колко били нахални другите, а аз някакъв заспал кретен, как всеки ще ме мачка и какво ли не. И после: ама ти защо нямаш самочувствие и се подценяваш, защо нищо не ми казваш и споделяш, сигурно ме мразиш, нали? Отбягвам да общувам с нея всячески ясно защо, въпреки че се изкарва много загрижена и то от добро било, ама нали си толкова тъпа, как да разбереш?
А за мен просто не е редно, хората са си написали как се кандидатства, други пък си казват, че искат да им се обадиш или да дойдеш на място. Просто ми се струва много неудобно и на повечето места, мисля си, само ще ти покажат вратата. Правила съм го няколко пъти и никакъв ефект не е имало освен да ми кажат да си пусна документите през сайта. Началото на миналия век си е било съвсем в реда на нещата директно да се изтърсиш някъде и да кажеш, че знаеш еди-какъв-си занаят, може ли да те вземат. Но нещата вече стоят по друг начин, работодателите си преглеждат и си избират. Толкова по-удобно и лесно е. Да, биографията ти може и никога да не бъде отворена, но пак ми се вижда адски неловко така да ходиш. Глупаво ли разсъждавам?

Коментари

1.   Майка ти е права. Така се прави в България. Иначе има адски много хора, които кандидатстват по каналния ред и след 200-300 кандидатствания не стигат до никъде. Всичко е ръчкания, бутания и контакти.

2.   Трябваше да изрежа няколко параграфа от мнението си, коментиращи ПРОСТАШКОТО отношение на майката на авторката спрямо собствената си дъщеря (например "(...) а и по-изрязана блузка е трябвало да си сложа." МОЛЯ???).

Ако изключим обидите й, скандалджийското й и даже комплексарско поведение, има логика в казаното от майка ти... но само ДОНЯКЪДЕ.

Защото сама пишеш, че обявата е написана човешки и с отношение, което предполага сплотен колектив, от хора които взаимно се уважават и в същото време съвестно изпълняват професионалните си задължения (пак както пишеш, доволна си от визитите ти там като пациент). Тоест, дори ако направиш както нарежда майка ти, би можела да очакваш същото.

Но не я слушай изцяло. Според мен ще е огромна грешка да се изсипеш там без предупреждение. Първо им се обади по телефона и им кажи например: "Здравейте, аз съм Х, видях в джобса обява за позиция У и много се зарадвах, защото интересите ми са точно такива, а и съм идвала при вас като пациент преди и съм оставала доволна. Вече изпратих CV, но исках да попитам дали ще е възможно също да дойда на място и да попитам няколко допълнителни въпроса за работата? Имате ли такава практика въобще, и знам че сте заети, просто не искам да ви губя времето." И само ако ти кажат че няма никакъв проблем и да заповядаш еди си кога, тогава да отидеш.

Напълно съм съгласен с теб за подмазвачестото и подлизурстването, но горното не смятам за такова. Не и когато искрено искаш да работиш там, харесва ти клиниката като качество на предлаганите от тях услуги и искаш да си част от екипа. С други думи, това не е просто работа за теб, ами нещо което ще ти харесва и ще работиш с желание и хъс. Важни качества са, които надали можеш да се изразят чрез текст в CV, но може да се остави впечатление за тях на живо. И ако работещите там са наистина свестни хора, да се срещнеш с тях лице в лице и не като поредния пациент, а като потенциален колега, според мен би направило добро впечатление.

3.   Авторке, въобще не трябва да държиш тази особа в течение на нещата си. Действай си сама и не споделяй с майка си нищо, докато не е свършено. Защо си го причиняваш целия този филм не разбирам? Жената е тотално неадекватна - а ти явно си научена да я слушаш и да се съобразяваш с нея. Недей - пречиш си сама така. Тя не те поощрявва, тя само ти срива самочувствието, обяснява ти как нищо не правиш както трябва и те поставя в ситуации, които допълнително да те смачкат. Изнеси се от вас възможно най-скоро, ако не искаш да се чувстваш цял живот непълноценна и неспособна и да поставяш постоянно преценките си под съмнение.
На въпроса ти: естествено, че хората след като са посочили да кандидатстваш онлайн, не очакват да се изтърсиш без уговорка на място. Ако искаха лично да си подадеш документите, щяха да го напишат. Най-много, ако имат телефон за връзка, да се обадиш на HR-ката и да разпиташ за позицията, за да покажеш интерес. Да говориш с докторката ми се вижда абсолютно безмислено - тя не назначава, просто работи също там. Позволяваш прекалено много на майка ти да ти се меси. Изобщо не си обсъждай решенията с нея.

4.   Не! Няма смисъл!
Хората имат график и нямат време за теб, да им се домъкнеш на крака и да им отнемаш от деня. Ако те харесат, ще те викнат на интервю. Ако не те харесат, няма смисъл изибщо да ходиш на интервю.

5.   Наистина не е приятно да се изтърсваш някъде и да прекъсваш на хората работата. Но така пък може да и да изпъкнеш. Малко като нож с две остриета е, защото не се знае какво ще стане.
Можеш да звъннеш по телефона и да попиташ дали е удобно да оставиш лично документите. СВ-тата са доста и рядко ги гледат всичките. На място поне ще се откроиш.

6.   Това с тикането ръчкамето и бутането може да мине пред приятел, демек отиваш да работиш в на приятеля ти фирмата. Е то работа и приятелство не знам как вървят заедно де.

7.   Според мен не грешиш и не разсъждаваш глупаво.Истина е,че се случва нахалството,бутането и досаждането да проработят,но като не си такъв човек и имаш ценности , не позволявай майка ти да те накара да правиш неща,които са против теб. Отношението на родителите спрямо децата е ключово към собственото доизграждане . Не мисля,че с тези думи и заръки, ще постигне ефекта,който според мен цели "да изглежда много добра и загрижена", но всъщност контролира зверски живота ти. Тези нейни обиди не ся приемливи и ми става жал , когато разбера за такава връзка м/у майка и дете. Съветът ми е - намали общуването до минимум ( по служебни неща ) , то се е видяло ,че като споделиш нещо за теб и твое желание, ще си докараш куп нерви. Намали споделянето, следвай собствения си усет за нещата и се бори , за да си добре и да си самостоятелна личност ! Успех и всичко най-хубаво!

Мечтателче

8.   При едно добре написано CV няма значение дали ще отидеш на място или ще го изпратиш по интернет.
А ако отидеш на място е важно да завържеш разговор с шефа и да го обедиш че ставаш за тази работа.