Споделена история от На работното място

Разлока в кариерното развитие между България и Чужбина.
Ще се представя с псевдонима Коко, тъй като смятам да отговоря на постовете.

Искам да попитам, дали има хора, които да пробвали да се развият тук, но не им се получило, а са успели в чужбина? На какво се дължи това?

И обратното, има ли хора които са се пробвали в чужбина, са успели тук? Причина?

ЗНам, че всичко е много относително, за успеха освен талант, амбиция и средата играе роля

Благодаря

Коментари

1.   Aз предимно познавам хора, които тук са се развили до една степен и след това са надградили в чужбина.

А иначе сто процента има много хора, които отиват скъсани в чужбина и там се реализират. Според мен защото там виждаш за какво работиш и за какво си късаш задника. А у БеГе-то работиш като вол и после я вземеш някоя хиледарка, я не.

Сигурно има и от другия вид, които не им понася чужбина-та и затова не издържат, а вкъщи се развиват успешно, защото са кадърни.

Има от всичко по малко.

Братан.

2.   Зависи от това каква ти е специализацията и опита. Говоря за практически опит а не хартия която имат повечето хора и се водят квалифицирани.

Медиците лесно пробиват във развитите страни при владеене на изик - навсякъде се търсят. IT също се търсят.

Счетоводители ако имат опит обикновено си отварят свои фирми на вън.

Човешки Ресурси - трудно става при тях освен ако дипломата не е местна.

Инженер - относително понятие и пак зависи езика но със такава практика разновидни проекти се работят.

Имаш други фактори като пазар на труда, динамика, разнообразие от бизнеси. Различни градове имат различни фокусирани индустрии също. Конкуренцията за работа по специалността също зависи колко е. Е на, Правист завършил не може и във България да се класира. Тях ги бълват много. С тази специалност пък навън няма как да се реализира.

Реално допълнително в динамичните / западни пазари хората не спират да изкарват курсове (не говоря за мигранти). Начина на мислене се различава. Местните квалификации са най-признати. Те отварят най-много врати. Като казвам 'признати' имам в предвид че хората познават институциите които са ги издали, защото са местни и също така това им говори че човек е обучен точно по процеса с който са запознати и те.

Ако си с българска диплома трябва да търсиш местна институция за страната която приравнява квалификацията ти с местна. Често квалифшкациите които са на почит и биват търсени са също и такива които са допълнителни и различни от типа више или спедно специално и прочие.

Отделно ако в България някой е Мениджър - то в чужбина би бил една-две позиции надолу. Имя вид йерархия.

Нищо не каза за дисциплината си така че ти говоря извъртяно.

Ако човек няма грам опит по специалността и иска в чужбина да добие опит със българска квалификация - това ще рече приравняване на квалификацията с местна чрез институция на държавата занимаваща се със приравняване, както и допълнителни курсове, търсене на компании за доброволстване за добиване на опит от местния пазар (защото той се различава, а тук включваме и етикет). Според това каква е дадената локация / държава / град и какви бизнеси има от там зависи и потенциала ти за работа по специалността, стажантства или доброволстване. Би отнело време докато се изгради СВ / Портфолио ако нямаш опит.

Пак много зависи какъв ти е опита, имаш ли го и вида услуги които искаш да предлагаш, защото ти ще искаш да се продаваш дали като първа работа там, дали и ако мениш позиции - там. От това какво предлагаш зависи и дали ще е добре да си отвориш LinkedIn да речем, или друга местна платформа популярна за бизнесите.

В заключение, майната ти, защо не даде повече информация а ме накара да размишлявам след като искам да помогна.

Иначе успех

3.   Само ще кажа, за две неща, които не съм чувал, да ги има в България:
- Бонсуи при подписването в размер на 1 до 3 заплти.
- Разходи за релокация 1 наем, на сравнително добро място.

Ако ги има - БРАВО! Но когато аз се преместих, не можех да повярвам, че такива работи съществуват. Старитя ми шеф в България ни плашеш с глоби, ако някой говорил по служебния телефон, с други номера, които не били на компаията, но изискваше, да го носим навсякъде, в извънработно време, даже и да били празници. Веджъж ми падна батерията, затова позлвах служебния, да презвъня на такси и то там, да ми се обадят. Правил съм го 1-2 пъти преди. Ама тоя път, какво се объркаха, вдигнаха ми и имаше КОЛОСАЛНИТЕ 12 стотинки набутвация за фирмата. За това нарушение, бях "глобен", демек не ми платиха, 20 лева ... 12 стотинки.

МАМА ТИ, ПРАСЕ ДРЕБАНВАНО!

Сега ми дават чисто нов iPhone и сигурно другия месец, ще ни дадът 12-ката, а там е елементарно - не го чупи, защото ще ти дадем за служебен iPhone 8.

Има ли смисъл, да обяснявам, къде и как е лесно и възможно, ако човек има желанието, времето и силата, да се учи, да работи и да се развива?

4.   За да успееш в чужбина трябва да знаеш местния език и да имаш местна диплома.

5.   3, супер е всичко, което казваш. Може ли да споделиш за коя фирма работиш или поне какво точно правиш.

6.   До 5

Ако попиташ учтиво.

7.   №3 Поясни моля какво е
- Бонсуи при подписването в размер на 1 до 3 заплти.
- Разходи за релокация 1 наем, на сравнително добро място.
Второто май ми е ясно ако те местят в друг град ти плащат 1 наем, обаче първото не мога да разбера.
Иначе за телефона правилата са си правила, щом има правило да не се ползва единствения начин да накараш неразбралите да го разберът е глобата, след като плати 20лв глоба никой от фирмата не си позволи да говори по служебен телефон лични разговори нали. Кофти е работодател да иска да си му на разположение 24/7, но то си зависи от длъжността и заплащането.
Вероятно и тези които ти дават iPhone, няма да са доволни да си поговорим два три часа извъндържавен личен разговор с Китай примерно.

8.   До 7

"- Бонсуи при подписването в размер на 1 до 3 заплти."

Това е сума, която получаваш при подписване на договор с дадена компания. "Sign up bonus". Дали ще е с първата заплата, дали ще е директно при подписването на договра или след преминаване на тестови/обучителен период, това зависи от самата компания. Най-често е сумата, която ще получиш след данъците, диретно преведена по банковата ти сметка, което е много добра мотивация, да смениш работното място.

За релокацитя:

Не е само един наем. На мен ми предлагаха, да се преместя в друг град, от сегашната ми работа. Условията бяха следните:
- Разходи за агенцията за имоти.
- Депозит (при нас масово е три наема). Остава собственост на фирмата, така че ако изпотрошиш апартамента, ще им дължиш пари, но е може би най-гормната помощ.
- Първи наем.
- Плащат за транспорта на мебжелите, поне тея, дето ще се съберат в един малък камион. Стигало за една къща. Останалото, трбява да си го платиш сам, но ще ти възстановят някакви пари от таксите.
- Транспорт за теб, децата и партньора ти.

Това са разходите по релокацията. Казаха, че попринцип се старят, да намерят жилище, с размерите на предишното ти.

А за телефона:

- Онези, които ми дават iPhone имат ясни и точни изисквания, като никога досега не е имало условието, че дължа "глоба". Ако преченя щета, дължа размера на щетата и то, ако съм бил правилн инструктиран преди това. А примерът с Китай е малко пресилен, ако не и неадекватен. Сценарият в който имам нужда от транспорт до дома си не е нещо извуънредно и определено не е прищявка, но личен разговор с часове до Китай е. По мое време, беше 2.5 лева, да се говори с Китай. За три часа, ще станат 450 лева. Това са само 3750 пъти повече от 12 стотини. Отделно, че имам някакъв лимит, който мога да ползвам за разговори.
След това, получвам mail, че трябва да потвърдя, ако желая да надскоча някакви разходи.

"правилата са си правила, щом има правило да не се ползва единствения начин да накараш неразбралите да го разберът е глобата"

А щом има правило, че трябва да имам обедна почивка, но не я получа, за неразбралият шеф, колко глоба, може да му кажа, че ми дължи и директно, да му я взема от касата?

А факта, че телефоните ни бяха дадени, един ден, ей така, с команди, без договори, означава ли, че изобщо има някакви правила?

"Кофти е работодател да иска да си му на разположение 24/7, но то си зависи от длъжността и заплащането."
Кофти е винаги, независимо от длъжността и заплащането. Не съм нито президент, нито премиер, нито военнен. Онзи дойде с една купчина телефони втора ръка, извади ги от кашон, раздаде ги, каза, че не знае кой с какъв ноемр е, сами да разберем и да му напишем на лист.
След месец и половина, където още не се знаеш кой с какъв мномер е, имахме рядкото щастие, да имаме пълна обедна почивка, при това в точното време. Един от шофьорите се обади на пицарията, за да поръчаме храна за персонала, която персонала си плати, а после доброволно отиде с НЕГОВАТА СИ КОЛА, в НЕГОВАТА ПОЧИВКА, да ги вземе.
Разбира се, това беше голям проблем, защото "набутал фирмата" и вече имахме глоби, за "лични разговори". Да не казвам, че това изобщо не попада в графа "лични", защото е регламентиран процес по време на работа.
"24/7" беше само teem leader-a, ама получаваше по 300 000 лева заплата на година, както и още толкова, под формата на бонуси.
Аз съм длъжен, всяка сутрин след 7:30, да си проверя телефона и платформите за комуникация, които ползваме, да отговоря, ако е критично, а после трябва да си гледам телефона до 19:30. В останалото време, не може да се очаква, че аз ще отговарям. Сега, покрай Covid-19, трябва да следим телефоните си и през уйкенда. Не, няма условие, но на никой не му се пътува 30 минти до работа, за да се озове пред затворени врати.
А за мен не е проблем, защото си го позлвам за личен, но ми се е случвало, да игнорирам глупави въпроси от колега, пратени в 21:30 в петък, докато вечерям с приятелката си. Не е от злоба или причеи, а от факта, че съм човек и има право на личен живот.

Извинявам се за дългият и гневен коментар. Просто ми е много ъчно, като знам на какъв тормоз са подлагани милиони българи, без дори да го осъзнавамат, както и аз не го осъзнавах, когато бях на 18 и работих в онази дупка. Но съм най-ядосан, защото много бавно се събуждаме и не правим нищо по-въпроса.

9.   Ха, на вас поне служебни телефони са ви дали. На мен шефът ми звънеше на личния телефон когато му хрумне, включително и през уикенда, късно вечер, примерно в 23 ч. и то само за да ме пита някаква глупост (примерно как да изключи касовия апарат) или за да му преведа спешно някакъв личен е-майл. А забележете аз дори не се водех личен асистент! И когато поисках да ме направи такъв, след като и без това в 90% от времето се занимавах с това (дори личните му сметки съм ходила да плащам) ми отказа с мотива, че това означава да ми вдигне заплатата!
А покрай началото на пандемията ме накара да работя без договор, т. е. да напусна по взаимно съгласие, но в същото време да продължавам да ходя на работа и той да ми плаща някакви жалки пари на ръка. И когато отказах, настъпи драма!
И после още се чудете защо хората бягат в чужбина и не искат да работят за огромната заплата от 800 лв в София (какъвто беше моят случай).