Споделена история от На работното място

Нова работа
Ще почвам работа като касиер. Много се притеснявам да не върна повече или по малко. Какъв съвет ще ми дадете

Коментари

1.   Трябва да внимаваш, когато връщаш пари.
Не мога да ти дам друг съвет понеже нямам опит, като касиер.
Най-добре е клиентите да си плащат с карти и няма да имаш проблеми.

2.   Да тренираш на сухо. Сметката е 22.45, дават ти 50.... смяташ от 22.45 до 50

3.   Няма страшно. Работил съм като касиер и почти винаги ми е излизала касата. Ако има в магазина устройство, което показва колко е рестото, ще е още по-лесно. Възможно е в много редки случаи да не ти излезе касата, ако си върнал с 10 лв. повече например, защото две банкноти са били залепнали една за друга или по невнимание си върнал 20 вместо 10. Но не се коси - такива случаи се случват веднъж на месец, ако не и по-рядко.

4.   Обикновено касовите апарати изписват рестото. Ако не - N2 го е казал. Взимаш 50-тачката и си я оставяш настрани. При сметка 22, 45 първо взимаш 5 стотинки и си казваш наум "22, 50". След това - взимаш 50ст и си казваш "23". След това 2лв и съответно - "25". После - 5лв и съответно -"30". Накрая прибавяш и 20-тачка, казва "50" и поглеждаш банкнотата на клиента. Ако имаш време правиш бърза проверка рестото в ръката ти плюс сметката му дали е 50. Трябва само да внимаваш докато го приготвяш. Не разговаряй с клиентите, по-скоро не ги слушай, докато приготвяш рестото. Някои са психолози и ти говорят умишлено.
Кофти ситуация е, когато ти се налага да поискаш дребни. Тогава си налагай повече концентрация и контрол над действията си.
Ще има случаи, когато по невнимание касата ти ще излиза на плюс. Бих те посъветвал да си ги заделяш точно само за "когато се набуташ".
Горе главата, ще се справиш! Лесно няма! В никоя сфера на труда.

5.   Не съм работила на каса, а на рецепция в хотел. Там е още по-сложно, защото сметките са големи и освен за стаята хора плащат допълните неща (рум сървиз, кафета и т. н. ), да не говорим, че можеш да платиш в Евро или в долари и тогава пада едно смятане... 158 лв по курса на деня прави еди си колко Евро...
Та мисълта ми е да не се притесняваш и ако имаш възможност да ползваш калкулатор. По-добре да забравиш клиент с 1 мин, отколкото да стане грешка.
А и още нещо, винаги когато започваш работа и когато приключваш работа си засичай касата. Така ще знаеш с какви пари започваш и с какви пари завършваш смяната. Много е важно, особено ако имаш и друг колега, който работи на касата. Може той да е направил грешка и после теб да накажат. За това смятай, ако може и записки си води (е, ако си на каса в супермаркет няма да стане, но ако имаш малко клиенти както беше при мен, записвай си).
Свиква се, просто трябва малко внимание, а и спокойно на всеки се случва да сгреши, за 10 лв няма да те уволнят, а като се наложи да ги платиш от джоба си се научава да внимаваш.