Споделена история от На работното място

Обидни предложения за ниски заплати
И аз като повечето останах без работа. По професия съм икономист, но не работя по специалността си. И все пак преди кризата бях доволен. Бях служител в магазин в Мол, но след настъпване на кризата ме съкратиха и вече известно време съм без работа или ако ходя на интервюта, ми предлагат 600лв, което е два пъти и половина по-малко от това, което взимах преди кризата. Няма как да се съглася, защото тези пари няма да стигат за абсолютно нищо... А и при факта, че става въпрос за супер успешни онлайн бизнеси, в които сега се наемат доста хора. За сега карам на спестявания и нещата са наред, но какво ще правя след това.. Това е обидно заплащане.

Коментари

1.   Като човек няма избор, се принуждава. Ти просто не си на зор и си държиш на измислена гордост. Хвани се някъде, колкото да закърпиш положението и търси нещо по-подходящо.

2.   1, докато има такива като теб, няма да се вдигнат заплатите, защото винаги ще има някой не ценящ себе си тип "по-добре 600 лв от нищо" да подбива пазара. Ами то и 100 > 0. Дай да работим за 100 лв, защото иначе и 100 няма.

3.   Ами и аз работя за ниска, с висше, но са ниски заплатите, както виждаш и работа няма. Дори и да си цениш труда, както казва вторият, няма да предложат повече..

4.   Балъци бол. Не за 600, а за 450лв ще се намерят на опашка да чакат.

България е привлекателна за чужди инвестиции, заради балъците работещи за жълти стотинки, т.е. ниската цена на труда е атрактивна за чуждите работодатели в България.

5.   Като ти свършат спестяванията, ще си доволен и на 600 лв. Тогава всичките ти теории ще се изпарят, защото с 0 лв не се живее.
И 100 лв заплата не може да се получава, затова има минимална.

6.   Леле, колко познато!
Останах без работа заради Covid 19, сега ходя на интервюта и като ме питат каква заплата искам, им казвам, че искам поне колкото на първата си работа, преди 15 години. Имах щастието да започна в голяма международна компания и там плащането беше супер. И сега ме гледат като отровени! Защото о, ужас им искам толкова много пари! Че и искам и да ме осигурят на реалните пари, а не минимума. Не ме е срам! Те тия хора ще вземат да фалират заради моите 1000 лв. А аз да не им вляза в положението. Как може!!!

7.   Много фирма ги удари кризата. В момента не става въпрос дали е обидно заплащането, а да оцелеем. Като гледам накъде вървят нещата, скоро и такива предложения няма да има. А спестяванията ще се топят. Явно си млад и не си търсил работа през 90-те години, когато положението беше дори по-зле. Един съвет - преглътни гордостта си и започни работа. Когато нещата се стабилизират, ще си намериш по-високо платена.

8.   Мисли как да използваш силните си черти и да предлагаш услуга на хората срещу заплащане, само това е вариант или да инвестираш в нещо което бързо цената му може да скочи

9.   Номер 7 и понеже теб те удари кризата (за нас останалите сигурно криза няма), дай сега да си оставим работниците и служите да умрат от глад. Нали се сещаш, че тази криза не е само за теб и цените не ги вдигат само в магазина от който ти пазаруваш. Така, че или намали личните си разходи (ама как може, ние сме свикнали на лукс) или фалирай, но поне не се подигравай с труда на хората. Май не схващаш, че заплатите, които масово предлагате вече не стигат дори за физическо оцеляване. Е, когато и тъй и тъй си пропускам обеда, за да пестя и да има пари за детето ми, кажи ми защо да искам да работя с желание за някой като теб, който си спира отпред чисто новата кола и ми реве колко бил закъсал.

10.   Изпаднала в същото положение - без работа, заради пандемията ми е ясно за какво говориш. Масово, масово обявите са за заплати под 1000лв., а изискванията са до небесата. Аз също като теб за момента имам спестявания и не бързам, търся нещо по-добро с надеждата да намеря, но ще видим...

11.   Аз работя като сестра на 4ч работен ден, айде познай колко взимам чисто 350лв, но съм в майчинство все още, как ти се вижда..
Да, сега е трудно с работата, криза е..
И кво като искам по - висока заплата да не мисли, че веднага ще ми извадят да ми дадат... Имаме една болница само...

12.   Много оплаквания под тая тема, малко действия. То затова държавата ни е на тоя хал. Ми не работете за 600лв, бе, кой ви кара? Инвестирайте в курсове, обучения, сертификати, изучавайте онлайн търговията, мислете практично, предприемачески. Почнете някой онлайн бизнес и си играйте с парички, иначе ще си мизерствате цял животец. Аз така имам онлайн бизнес в момента, играя си с парички и си карам леко, нищо, че е криза. Търсене има доста на това което предлагам, а и аз го пробутвам навън. Ходих даже на почивка това лято до Мароко, въпреки кризата и КОВИДА.

13.   Намери си работа като шофьор на богаташко семейство.

14.   Според Киро Брейка си го заслужаваме, защото си купуваме Айфони. Или нещо такова му беше логиката.

15.   2 от 1
Ами явно не си стоял гладен и нямаш семейство, което да издържаш. Както се назландисвате за 600 лв, защото са под нивото ви, така ще има да търсете месеци мечтаната заплата от 2000-3000 лв. Просто започваш някъде, за да имаш някакви средства и си търсиш нещо по великата специалност, която не ти дава нищо. Едно висше без покритие, ако нямаш стаж. Можеш да се пренасочиш към друга сфера, да изкараш курс, нещо. Но да чакате на едно висше и очаквания за заплата от 2000 лв, и да отсвирвате всичко друго, защото сте горделиви, си е глупаво. Всеки търсещ дълго време работа няма опцията да избира. Просто авторът не е на зор и явно няма семейство.

16.   Изводът е , че винаги има повод да ти плащат по-малка заплата.
Ковид, криза, природни катаклизми, лични драми и трагедии - винаги ще се намерят хора, които да са на зор, хора, които не могат да управляват себе си и са затънали в проблеми и са готови да започнат за без пари на "чорбаджията"...

Наемни работници/служители, т.нар. "заплатаджии" - те избягват да поемат отговорност и си търсят "сигурна" работа, на заплата, с която заплата след това да си купят бързо обезценяващи се дрънкулки и парцалки, айфони и прочее...

Не е изгодно да търсиш работа в БГ - винаги разни затънали ще подбият цената на труда и ще трябва да стоиш за жълти стотинки.
По-добре работете за себе си или станете предприемачи и вие наемете заплатаджии да ви вършат черната работа и им подхвърляйте подеяния...

За това България ще бъде винаги с африканските заплати, при стабилни европейски цени. Причината е в обществото, не в комшията.

17.   До 12

Ем да, ама не е ли по-лесно да ритма топка пред блока, да стана футболист и да се оженя за манекенка?

18.   И според мен 600 лева са майтап.. това си е работа само за залъка.. базовите нужди и до там. Ами ако нямаш собствено жилище или плащаш кредит?? Не е нормално.
И на всички коментиращи, че няма семейство.. не е нужно да опре ножа до кокала, че да приемаш всичко.. Една порция храна средно на мен ми струва 3 лева.. сама готвя често, не купувам най-скъпото. Ако се стремя към по евтино и сготвя леща например хайде тя е 2 лева пакета, ама и подправки и ток.. най-евтиното дори не излиза под 2 лева на хранене. И винаги излизат непредвидени разходи, нещо може да се счупи.. със 600 лева колко можеш да си отделиш ако останеш без бойлер (например) или трябва да искаш на заем и да спестяваш после като луд.
Хора, не е до образование. Ако работиш дори и чистач да си, трябва да ти стигат парите. В Германия и чистачите добре живеят.
Само при нас допълнителни образования, знания на езици, умения и накрая и труда не ти уважават и те правят на идиот.
Не се примирявай щом имаш заделени пари. Продължавай да търсиш, с малко повече търсене може да се намери нещо по-добро.

19.   Това е подигравка, преди много години като студент това беше причината поради която след две работни места, които бяха пълна гавра за жълти стотинки, реших да не работя за никого. Успях да си направя свой бизнес и да го развия до степен, в която в момента никой във фирмата не взима под 2000 лв., защото тъпите шефове не оценяват, че хората са най-големия капитал, ако са доволни, работят с желание и повече. Понеже заплатите са добри и сме сплотен екип, без изразен шеф в мое и на съдружника ми лице, никой за 7-8 г. не е имал против да дойде на работа събота или неделя или да остане до късно, защото както аз им влизам в положение, така в момента на всички е ясно, че е трудно и ми влизат на мен в положение, защото ако фалираме, ще трябва да търсят работа при някой друг, който няма да е толкова добър шеф. В момента сме свили всички възможни разходи, без заплатите на хората, но съм намалил своята до 800 и на партньора ми, защото всички имат деца, кредити, ясно ми е, че им е трудно, а пък аз съм намалил своята, защото когато всичко е било наред и много над 10 хиляди съм взимал, сега 1-2 г. не ми пречи да се свия. Но има и скапани шефове, които ще намалят заплатите, ще изгонят някой и ще прехвърлят работата му на другите, защото вноската на мерцедеса е по-важна. Аз лично карам кола достатъчно евтина да не дразня хората си, някои имат доста по-хубави коли от моята, макар да съм им шеф. Мисля, че това е правилния начин за правене на бизнес

20.   Ниските заплати и като цяло ниският стандарт у нас ще си останат такива още много години. Както всички виждаме 30 години след падането на комунизма все още сме едни от най-бедните и изостанали в Европа и дори изоставаме все повече и повече. Причината е много проста и тя е, че страната ни винаги се е управлявала от комунистите и техните наследници. Всички партии са техни креатури и просто разиграват циркове за пред населението. Икономиката до колкото я има у нас, е също в техни ръце. Реален свободен пазар няма, нито пък такъв на труда. В болшинството си мениджърският състав навсякъде е съставен от ченгета и доносници без всякаква реална квалификация и експертиза, което не пречи те да обират лъвския пай, а за останалите остават огризките. Дори в повечето международни компании у нас положението не е по-различно. Виждал съм как "управител" на такава кърши ръце, че не можел да вдигне заплатите, понеже първо били "нормални", второ нямало възможност. Под "нормални" да се разбира 800 лева и то преко сили. В същото време той получаваше 12 000 лева месечно чисто и си сменяше чисто новата кола на всеки 4 години, без да има каквато и да било причина за това. Това е положението у нас и както изглежда ще става и по-зле.

21.   Щом 1000 лв са ви толкова много, че да застрашат великия ви бизнес, явно не ставате за бизнесмени, но да ми разправяте колко сте успешни, как сте лидери на пазаря, как от 20 години правите милиони и накрая да ми излизате с номера, че е криза и за това давате 600 лв заплати... Ами явно или сте напълно некадърни и лъжете за "големите си успехи" или сте толкова алчни, че дори не се усещате, че накрая сами ще се фалирате. Защото за да получиш, първо трябва да вложиш. А на вас не ви се влагат пари, нито в обучението на хората, нито в закупуването на нови машини, нито в каквото и да е свързано с развитието на бизнеса ви. Обаче след това рев, няма печалба, няма клиенти, оборотът спадна. Е, как да има? Като искаш двойно и тройно за лошо качество на стоката/услугата? Клиентите не са глупави и няма да дадат 100 лв за твоя боклук, като за 50 ще получат нещо много по-добро от някой, който освен в луксозни коли, любовници и екзотични почивки влага и в бизнеса си. За това като чуя на интервю как са лидери, как имат бизнес в цяла Европа, как сключват сделки за милиони и въобще са най-най-най и накрая ми предложат 800 лв, просто ми става смешно и направо ми иде да извадя 20 лв и да му дам на горския човек да иде да си купи нещо за ядене, че явно от глад вече му се привиждат разни неща.

22.   Н 21 "Щом 1000 лв са ви толкова много, че да застрашат великия ви бизнес" ... това което ми харесва в ковид- плана е че, такива хитреци (и много други) отпадат вече...

23.   Не е майтап ниската заплата, защото хората идват на Софията с пари от продадени имоти в прованса и започват на символична заплата, колкото да се каже:
– Работи ли вашият/-шата на Софията?
- Ооо, дааа, работи, работи!!

Напълно реални са обявите с ниски заплати.

24.   Автора

Докато не се научите да си искате една сносна заплата, която ще ви осигури нормално плащане на сметките, храната и гледане на жена и дете, ще квичите по форумите.

Същите тия, дето "преглътни си гордостта" - и като я преглътна какво ще стане бе, умник такъв? Ей го оня с онлайн бизнеса си играе с парички дори в кризата.. значи пари има. Тоест и на мен ще даваш!

Ще ми дават 600лв, от които само пътните и храната са ми толкова на месец. Оня нагоре с онлайн бизнеса си играел с парички - хахахах. И ако започне една масова глобална рецесия и обезценяване на валутите, с какво ще си играеш? Кой ше ти пазарува услугите и стоките.

Заради смчаканите хора като тия горе, дето са съгласни на 600, шефовете всяка година си купуват нови коли. Щото все "няма работа" и фирмата е в "трудно положение". Айде стига. Позволи ли си някой да се гаври с хората, както беше в предишната криза, изнасянето на качествени кадри ще е още по-брутално. Само гледайте!

25.   Авторе, по принцип си прав, човек трябва да си знае цената и да изисква. Това обаче важи и в двете посоки, т.е. работодателят също има правото да изисква и да си знае цената.
Проблемът е, че в България много хора нямат реална представа за цената си (тук не визирам теб, пиша по принцип). Чували били за високи заплати някъде и искат, ама защо, за какво точно ги дават, какво точно се изисква за тях, не е важно. Участвала съм в комисии за подбор на персонал, ами явяват се понякога хора, които са на светлинни години от изискванията, а те са точно написани.
И извинявай, но човекът с онлайн бизнеса и оня, дето ти предлага 600 лв едва ли са 1 и същ човек :-) Ти като търсиш майстор да ти направи банята вкъщи, най-скъпия ли викаш? Или търсиш някой със средна цена и прилично качество? Ами същото е и със служителите, работодателят гледа да си свърши прилично работата с минимум средства. Не знам за какво точно кандидатстваш и какви умения имаш, щото продавач в мола не е от най-специфичните занаяти, но ако човекът си намира хора за 600 лв да му вършат работа, що да не наеме за толкова? Аз лично бих увеличила поне на 800, за да е сигурно, че няма да хукне при първа възможност, но всеки си прави сметката.

27.   Започнах на ново място точно в пика на короната. На вторият ден собственикът ми увеличи заплата с 30%. Още с постъпването засякох и разреших някои миналогодишни проблеми...
Не обичам шеф или колеги да ми висят на главата. Не работя в екип, не ми харесва да съм обградена от хора. И си го казвам съвсем в началото. Без задръжки и излишна скромност си казвам както плюсовете, така и минусите които отчитам аз. Ако му допада на шефа- ок, ако не- това е положението, да си търси друг човек, аз продавам моя труд такъв, какъвто мога, знам и се чувствам ок.. Няма да дам повече от договореното, нито ще искам повече от което знам че, ако не на едно място, то на друго ще получа. Уважавам себе си и не допускам гаври. Шефа е само човекът който купува труда ми, нищо повече.
Преди тази работа отказах три оферти. Добри заплати, но някакви изисквания свързани с характера ми (да работя в екип, няма да стане) личното ми време (да оставам допълни часове при "нужда" оо, такива договорки значат: ще работиш повече за същите пари. Няма да стане).
Но (!) тъй- като знам че, ако изпадна в икономическа дупка ще бъда принудена да хвана какъвто и да е проект за "хляба" (случвало ми се е) си направих и малък мой си бизнес, няма нищо общо с работата ми. Купувам на едро и препродавам неща. Не печеля много, но достатъчно да не ми се налага да "клякам" от нужда на използвачи.

28.   Преди години в работата ми имах колежка - съвсем семпла служителка със заплата около средната за длъжността. Случайно я засякох тук, във форума. Раздаваше го много богата и постоянно и само пазаруваща....
Всякакви ги има в анонимен форум.

29.   Е, в Интернет всеки може да пише каквото си иска. Вчера чак ми стана смешно, в известен новинарски сайт, имаше новина, че на новозавършилите давали по-високи заплати отколкото на хора с опит. И като се почнаха едни коментари, ми то в тяхната фирма даже чистачката взимала много пари, пък рецепционистите взимали по 3000 лв... И на моя, явно доста наивен въпрос, къде дават такива пари започнаха да ми развиват разни теории, че щом не работя за 5000 поне, явно нямам образование, не владея езици и изобщо съм не достойна. Ти да видиш! В началото малко се обидих, признавам си, но после като си го представих тоя анономник, как си стои у тях и си фантазира и ми стана смешно. Та, ако искате да се посмеете... Все пак, "Светът е оцелял, защото се е смял!"
А сега ме извинете, отивам да пусна коментар, че работя за НАСА.
И на следващото интервю ще искам 10 000, щото нали рецепционистите взимат по 3, пък аз кандидатствам за по-отговорни позиции.

30.   Ниски са заплатите, но не може без пари, защото трябва да се живее, да се яде и плащат сметки. Един продавач в мола не е нещо престижно, даже и ученици наемат там. Важното е какви умения имаш и колко реална преценка имаш за това, което можеш. Не става само с искания за заплата от 1500-2000-3000 лв и наличието на някаква специалност. Като имаш специалност, стажувай по нея някъде, дори и да не е за 2000 лв. Та ти примерно нямаш опит по нея, какво очакваш? Че някой ще ти даде тия пари заради един лист хартия? Дипломата е основата, останалото трябва да го надградиш ти. Защо като студент не си стажувал в някоя фирма, много така правят, за да натрупат опит?
Високите заплати идват със стажа и доказването в дадената фирма. Както и какво пише в СВ-то ви като умения, предишни работи и длъжности.
Гордостта е хубаво нещо, но трябва и малко реализъм. Започваш някъде, пък може да надградиш и да се издигнеш във фирмата и така. Или започваш някъде, за да имаш доходи и междувременно се оглеждаш и за друго. Но да си седиш и да чакаш да падне от небето идеалната работа с яката заплата и всичко да е на 6, си е безотговорно. Рискуваш да загубиш месеци и повече в чакане, особено в сегашната ситуация. Спестяванията ще са до време. Рискуваш да попаднеш в омагьосан кръг, в който вечно си мислиш, че следващото ще е по-добро. Личен опит с щастлив край, но с много нерви и отчаяние. Гордостта е до време.

31.   Съпругата ми остана без работа още през Март. Ходи по интервюта и навсякъде получава куци трицифрени оферти, както повечето коментирали. Или трябва всички да се изнесем от държавата, или да се изнесат хората, докарали нея и мнозинството от нас до това положение.

33.   Тук сме си още на принципа, "Те ме лъжат, че ми плащат, аз пък ще ги лъжа, че работя!" И после защо хората симулирали, че работят и при първа възможност бягали в друга фирма за повече пари? Или, о, чудо, в чужбина ставали работливи? :) Ако имам стимул, ще работя, ако нямам, за какво да се утрепвам от работа? По-добре да се размотавам и да имам сили да си търся нещо допълнително, вместо да се съсипвам и физически и емоционално за без пари. Защото стараеш се или не, все пари няма.

34.   И моят опит е такъв, като наскоро завършил с 2 години опит и бакалавър взимах 1600 нето, като с бонуси, часове отгоре и премии отивах на 2000. Е, освободиха ме като намаля работата и сега даже не ми звънят, като видят, че на последните 3 работи са ми плащали изключително добре за младеж. Започвам да се чудя дали да смъкна сумите в СВ-то, които са ми давали..

35.   Знам си цената, добра съм в това, което правя, но виждам реалната ситуация в бранша, в който работя. За себе си избрах следния вариант. Няколко твърди ангажимента за по-малко пари, отколкото тези, на които преди бих се съгласила. Т. е. минах на свободна практика. И оттук 300 лв., оттам 400 лв., от трето място еди колко си, и за 50 лв. съм поемала еднократен ангажимент, заложени дългосрочни проекти, парите от които ще видя чак може би лятото, но пък работата трябва да се свърши днес. Наскоро броих на колко места работя. Оказа се, че засега са 6, но с тенденция, ако целият сектор не фалира, дори да се увеличат. Лошото е, че чисто като време не мога да поема толкова много неща. Искам да кажа, че успявам да си намирам задачи, но те трябва и да се свършат, а денонощието е 24 часа. Налага се съвсем нов вид организация на работата, защото понякога нещата, които върша в рамките на деня, са коренно различни. Например в 10 сутринта давам урок по руски език, после в 12 часа - урок по писане на есе, после започвам да пиша материал за списание, след това отчет за университета и за капак приключвам с редактирането на книга, като отделям малко време да си подготвя и радиорубриката, като отделно ми виси ненаписана дисертация, за която просто нямам представа кога ще намеря време. Човек може да се побърка така! Честно ви казвам, така не се живее! Но нищо друго не може да се направи. В момента е пълен мрак в сектори като образование, медии, издателства. Съпругът ми има стабилна работа в голяма строителна компания, но и той не отказва странични ангажименти, дори да са под опита и квалификацията му. Съгласява се, каквото и да му предложат, и работи допълнително. Т. е. впрегнали сме всичките си усилия да си осигурим поне някаква известна сигурност, защото имайте предвид, че последствията от кризата още не са се усетили и когато това се случи, сегашната ситуация ще ни изглежда като пролетна разходка. Не е време за пазарлъци, казвам ви. Иначе сте прави. Но просто сега не му е времето. Скоро ще се наложи да мислим за чисто биологическото си оцеляване. И да, предпочитам да имам сигурни 1000 лв., отколкото никакви, защото впоследствие може да се окаже, че и толкова вече няма да ми предложат. Не е момента да мислим за неща като подбиване на пазара, обиди, възмущение от фирмите-изедници, а да осигурим поне хляба на семействата си. Разберете, че трудът е стока като всяка друга и за нея важи същият пазарен механизъм: търсенето определя предлагането. Тенденцията е търсенето да е много по-голямо от предлагането. Стотици хиляди души останаха без работа, а фирмите търпят огромни загуби и ако изобщо могат да си позволят да назначат нов служител, естествено искат той да квалифициран, а изборът им е огромен. Никой нищо не печели, ако всички измрем от глад.

36.   Направете си собствен бизнес.