Споделена история от На работното място

Заплата по време на извънредно положение ?
Здравейте

Моля за съвет

Работя в магазин и се чудя ако затворят отново след петък как е най добре да постъпя ?

Когато затвориха всичко през март ме накараха да изляза в неплатен отпуск ( от март до май не съм взимала заплата )

Бяха ми казали че или излизам в неплатен или да напусна.

Дали нямам право да бъда съкратена в този случай?
(За да мога да взема някакво обезщетение и да мога да се запиша в борсата по труда (работила съм 6 години без прекъсване ) )

Също в интернет има информация че ако е затворен обекта със заповед трябва да се плаща на служителите поне 50% от заплатата .

Харесвам работата си и не искам да я сменям , но имам сметки и Няма да издържа без заплата до март 2021

Коментари

1.   Излизаш в неплатена отпуска на първата работа, почваш да търсиш втора работа. Като те наемат на втората си траеш и не казваш на никой че си почнала втора работа. Така си продължаваш няколко месеца и като те викнат на първата си преценяш дали да се върнеш. Разбирасе като ти поискат трудовата книжка на втората казваш че човека който трябва да ти попълне внижката на старата работа е болен и трябва да се изчака.

2.   Работодателят ти е задник (като 90% от българските работодатели), сигурно и на минимална заплата те осигурява, а може и да му работиш за такава вече шест (!!! ) години... Според мен е по-добре да потърсиш друга работа.

3.   Според мен трябва да натиснем работодателите. Те са адски гадни същества без морал. Когато всичко работи те си карат скъпите коли и ходят по почивки. Плащат на любовниците си и обират каймака. А ние получаваме мизерни заплати. А сега, се крият и не поемат отговорност. Отвратена съм!

4.   Не могат да те накарат насила да подадеш неплатен отпуск! Те просто са хитри и използват незнанието ти за да се облекчат и да вземат от държавата онова, което ти се полага. Защото държавата ще им даде пари за това, които трябва да стигнат до теб, но уви няма... Не подписвай нищо!!! Нека издадат заповед някаква, даже попитай онлайн форуми има адвокати, но наистина има нещо гнило тук! Дано другите помогнат повече от мен!

5.   Ако искат да напуснеш, им кажи да си те съкратят те. Не си длъжна да напускаш по твое желание. И не подписвай нищо! По този начин, ако стажът ти е 6 години без прекъсване, и ако си работила на 8 часа по договор, значи ще вземаш 9 месеца обезщетение и то на 60 или 80 процента. А вероятно и към настоящия момент си на постоянен договор. При което ако работодателя те съкрати ти дължи една заплата обезщетение, което ти се полага от негова страна и няма връзка с бюрото по труда.

Но виж, в никакъв случай не подписвай нищо. Или ако те съкратят, вземи листа със съкращение и се прибери и го провери по кой член те освобождават. Дори можеш и към адвокат да се обърнеш или питай тук и ще ти кажем.

Щом са ти казали "напусни", значи са наясно, че не могат да те махнат просто така.

Поздрави,
Ако имаш още нещо, питай

6.   Само едно ще ти кжа - НИЩО НЕ ПОДПИСВАЙ!
Нека те съкратят.

7.   Ако те осигуряват на действителното ти възнаграждение е най-добре да те освободят по члена от Кодекса по труда поради намаляване на работата или да се съкратят. Така от Бюрото по труда ще ти се полага 60% от среднодневното брутно възнаграждение , като то не може да надвишава максимума на обезщетението за безработица, което доколкото знам в момента е 74,29 лв. на работен ден. Другият вариант е да получаваш 24 лв. на работен ден, ако си в неплатена отпуска до 60 дни ( затова скоро правителството взе решението).

8.   Магазините не ги затвориха, така че в крайна сметка оставаш на работа. Друг е въпросът колко оборот ще има.