Споделена история от На работното място

Имате ли кредити?
Здравейте мъж на 32 години съм, след студенството в София направих някои грешки свързани със загуба на пари. Вече 8 години съм в спиралата да изплащам кредити, около 1200 лв на месец. Заминах за чужбина като нискоквалифициран работник за да се справя със ситуацията. Имам още 2 години в тази ситуация и това е! Не е за придобиването на имот.
Та питането ми е.
-Изплащате ли си кредитите или теглите една майна на банките?
-Теглите ли кредити ако не сте подготвени с платена работа, знаейки че няма кой да Ви помогне( най-често родителите)?
-Помогна ли ви кредита да реализирате идеите си, или се набутахте. --Грешка ли беше взимането на кредит/съжалявате ли?

Коментари

1.   Имам ипотечен кредит. Плащам си го редовно и не съжалявам, защото така успях да се възползвам от кризата, когато бяха евтини жилищата. Но си прецених добре дали е лъжица за моята уста. Не бих теглил непосилни кредити, още по-малко за нещо, което няма възвращаемост.

2.   Никога не съм теглила кредит. Мислила съм на два пъти много сериозно, но както и да преценяват рисковете, нямах над 50% сигурност за да опитам.
Успях да си изплатя жилище без кредит, излезе ми много по- евтино ако бях теглила.
И коли имаме без кредит.
За мен робството на века е именно кредита.

3.   -Изплащате ли си кредитите или теглите една майна на банките?

Ето го,ето го типичния българин,видяхте ли го?Яде,пие,пълни тоалетната и после "тегли една майна на банките". Уникално....Те това е масовия българин. Четох до "майната" и не продължих нататък,нямаше и смисъл.

4.   До номер 3

Да, такъв е обикновеният българин, както го описваш.

Ти обаче, ако си българка и не ти изнася, се води че не си се приспособила към хората ( в случая българи) и имаш проблем с адаптацията.

5.   Имам няколко малки кредита, лаптоп на изплащане, кредитна карта... Преди Covid нямах проблем с изплащането, лошото е, че останах без работа и сега направо съм затънала. Плащам някакви минимални вноски когато мога, но с тия трохи, които дават от Бюрото по труда просто е страшно! Дано си намеря работа скоро, че вече не знам какво да правя. Не искам да се разправям с ЧСИ, запори и т. н.

6.   Не. Имал съм няколко лизинга, които са били незначителни суми, които съм можел и кеш да платя, просто не съм искал да ги ръся на един път.

Брат ми цял живот се бори с кредити и глупави финансови решения, които му костват хиляди ежемесечно. Аз когато нямах - просто нямах, а сега трупам чист капитал.

Кредитите не са лошо нещо сами по себе си, но хората имат лоша финансова култура.

Хасан.

7.   Веднъж теглих ипотечен кредит за бизнес имот, който изобщо нямаше търсената възвращаемост. Отдавна го изплатих, но повече няма да повторя, освен ако не е въпрос на живот и смърт. Да съжалявам - донякъде съжалявам, но си научих урока.
Кредит се тегли при стабилни доходи и за жилище, ако е необходимо на семейството. Вместо да плащаш наем, плащаш месечни вноски и накрая си с имот. Потребителски кредит е набутка, означава, че живееш над възможностите си

8.   До №3 Ми приспосиби се към овцете тогава и те пасът трева като тебе.

10.   Да, имам. Ако се изтегли по-рано има шанс да сеизплати по-бързо

11.   Най-смешно и жалко е да си купиш телефон за 1000лв , лаптоп или телевизор с кредит. Трябва да си тотално прост или да подражаваш на глупавите си приятели. Кола с кредит пак е неясна работа, освен ако не е чисто нова или да си пипнал Мис България и спешно да трябва да я задържиш с нещо.