Споделена история от На работното място

Защо работодателите не искат да теглиш кредит?
Тази година ми се наложи да сменя общо 3 работни места. Говоря за работа на трудов договор със заплата над минималната. Не е на черно, няма плащане под масата. Искам да изтегля потребителски кредит в рамките на 2000 лв., като така ставаше, че с работодателя като се заговорим и споделях за моите планове и веднага щом спомена кредит, и те ме прекъсват с думите - "Недей тегли кредит". Първият работодател ми каза, че е много рисковано да се тегли кредит и по-добре да си спестявам от заплатата. Втория ми работодател ми каза - "Недей тегли кредит, да задлъжняваш към банки и т.н., ела при мен ще ти дам колкото ти трябва и после ще ти ги насроча от заплатата". Кредиторите проверяват щателно работодателите ли, какво?

Коментари

1.   Кредит си дава на човек който е на постоянен договор и със сигурна заплата. Когато дават кредит гледат и работните места често ли ги сменя човек, колко време е бил на длъжността на която е когато кандидатства. Гледат се имало ли е предишни кредити (кредитна история обикновено се изисква за получаване на кредит).

Човек като иска да тегли кредит (според зависимо колко голям) е хубаво вече да има кредитна история. За да се развие кредитната история човек си вади кредитна карта. Кредитната карта се ползва от време на време за покупки като целта е харчене на някакви пари и след това връщане на кредитора. Целта е банката да види че ползваш и връщаш. Кредитната история се води 'практически тест'. Чрез нея те си имат един вид вече познание за индивида на който дават кредита и са наясно 'окей този човек ползва кредитната карта и си връща парите които е ползвал', за разлика от 'този иска кредит, ние не знаем нищо за него.. ако му дадем кредит ще го върне ли, какво става тук..?'.

Даже и по филмите като си чувал все как американците ползват кредитна карта, това е все с цел развиване на кредитната история. Имя моменти в които човек наистина няма пари и да речем чака заплата, та ползва кредитната карта но за това си има и условия за това каква лихва се плаща и колко минимум трябва да се плаща на месец ако ще е да се връщя кредита в продължителен период.

Единият ти работодател е бил добър казвайки той да ти даде парите за да не плащаш лихва или евентуално да не стане нещо после да не можеш да го върнеш кредита.

Другият ти работодател пък също е сметнал за не добре.

Каза че си имал 3 работодателя, нямам си и на идея защо си ги сменял всички един след друг и как сте си казвали чао, но съвета който са ти давали е бил с цел твоя защита. Иначе перспективно пак казвам, напускането ти на три работни места повдига доста въпроси, а това как напускаш е важно. Представи си нямаш пари а останеш без работа, може да затънещ с банката. Неплащането на кредит и закъснение със плащанията ти се отразява на кредитната история. Това ще рече че ако имаш лоша кредитна история и се наложи да теглиш друг кредит (особено по-голям), шанса да ти откажат е голям.

Някои банки дават кредити не много лесно, други с по-задълбочен критериум, трети много лесно НО и със лихви каквито за човек са супер неизгодни. Внимавай с лихвите. Да не е да теглиш 2000 и да трябва да връщаш 50% което е 4000, или пък такива измамни фирми дето дават лесен гредит с лихва 150%.

2.   Не кредиторите не проверяват работодателите. Просто си попаднал/а на работодатели които са мислили за теб.
Какво е кредита, това е да вземеш пари напред, пари които не си изкарал/а, и при връщането да плащаш лихви на кредитора. Кредиторите това работят, вземат заплати и печалбата на фирмите им е от лихвите. Ти като нормален работник не може да си позволиш стоки за 2000лв сега, но си готов/а да плащаш лихви от следващия месец и освен да изплащаш стоката да пълниш джоба на кредитори и след време да се окаже че си платила стоката двойно.
Можеш да си представиш че дължиш по 200лв на месец кредит, да си ги отделяш все едно ги плащаш на кредитор и за 10 месеца ще имаш пари за мечтаната стока, а ако теглиш кредита ще ползваш стоката веднага, но ще плащаш поне година, а понякога и година и два месеца по 200лв на месец. тоест ще подариш 400-800лв на кредитора.
Кредитите имат логика само, ако ще инвестираш парите, ако живееш под наем и си купиш жилище чрез ипотека има логика. Ако си купиш машини за развитие на бизнес, разбира се ако пресметнеш добре бизнес плана. За стоки за бита кредитите нямат логика.

3.   Някои нямате "спасение" и това е. Не, работодателите ти се опитват да ти помогнат да не се набутва с кредити. Но прави кво си знаеш. Следващият път не споделяй, а направо си тегли кредита. После друг че, да покриват първия и така докато затънеш.

4.   Просто ти мислят доброто, радвай се че си попаднал на хора. :)

5.   Всеки интелигентен човек знае защо е лошо да се теглят кредити. Наистина най-добре спестявай или намери безлихвен заем, вместо да се заробваш с лихвени кредити към банки. Аз ако дължах пари на такива институции нямаше да мота да спя спокойно. Просто се простирам според чергата си и не си създавам излишни главоболия.

6.   Ти на 13 ли си? Какво се обясняваш на рабогодателя си, получаваш си заплатата и си правиш в ЛИЧНИЯТ живот каквото искаш. Едно е да изтеглиш 2000 лв. другаде от бързите кредити и да затънеш.

7.   защото колкото по далеч седи от банка човек толкова по добре живее и е по богат от лихви и такси за всяко едно нещо започвайки от това че им даваш да боравят с твойте пари през това че ги съхраняват и през това че си позволяваш да теглиш,а имаш ли заем ти става меко казано много спекано защото икономическата обстановка се мени много и всичко поскъпва почвайки от лихвите

8.   Еми прави са, за какво са ти тия 2000 лв. Такава малка сума можеш да си спестиш и сам.

9.   Ако не ги върнеш може да ти наложат запор на заплатата и тогава е допълнителна бумащина за счетоводителките и им е по лесно просто да ти датът два бона, хем си им вързан докато ги върнеш. Аз винаги съм зимал заеми от шефа си и никога от банки.

10.   Дават ти съвет.
2000 лева бих изтеглил, само ако имам "крещяща нужда" от нещо и то на момента. Примерно - зъболекарски услуги, при болка, електрическата инсталация в къщата е заминала и карам на светкавицата на телефона, дето го зареждам на работа или си буквално на едни 1000 лева, от това да станеш бездомен.

11.   "Ако не ги върнеш може да ти наложат запор на заплатата и тогава е допълнителна бумащина за счетоводителките и им е по лесно просто да ти датът два бона, хем си им вързан докато ги върнеш. "

Това звучи като изнудване.

12.   Ако ти трябват парите сега за нещо голямо, действай. Има хора, соитопнепмогат да съберат толкова пари от заплата, защото все излизат разходи. Трябва да си сигурен, че имаш работа и ке можеш дапвърнеш парите.

13.   Просто приятелски са ти дали съвет. Ти осъзнаваш ли колко затормозяващо е да си роб на банка цял живот, 30г. в най-добрия случай? По - добре живей по-скромно, но да ти е спокойно на главата...

14.   До 12

А като "излязат" разходи после, как ще ги покриеш, когато имаш и кредит?

15.   До 6

Хората нямат право да си говорят и да си споделят ли?