Споделена история от На работното място

За успелите юристи
Здравейте, обръщам се именно към тези колеги юристи, които се считат за вече успели и реализирани в България. Молбата ми е съвсем простичка, но касае най-сложното за мен- именно това, което вие сте постигнали. От сърце ви моля да споделите как започнахте и напреднахте.
Аз съм жена на 27 години и чувствам, че наближава момент, в който бих предпочела да се откажа от специалността, заради която направих много жертви от всякакъв тип, но най-вече компромиси със здравето си. Личният ми опит досега е горчив. Може би въпреки добрия си успех от университета не ставам за това, а може би просто ми липсват връзки.
Както и да е, тази тема е за вас! Надявам се да получа обратна връзка и предварително благодаря от сърце на отделилите време.

Коментари

1.   Здравей,

Аз вече писах по друга такава тема обвързана със образование по Право.

Това човек да учи Право във Най-корумпираната страна във ЕС (статистически, а и ние сме наясно как стоят нещата), е парадоксално. Парадоксалното е че 1/3 от хората записват да учат това. За съжаление обаче това е защото не се познават, не знаят какво искат да правят, не си знаят интересите, силните страни, както и не познават пазара. Няма кой да ги научи на това. Нито в училище, нито обикновено семействата които са 2/3 във страната работническа необразована класа. Това не е обида, това е реалността и рефлектира във пазарно отношение на производство на продукти и услуги (под продукти не визирам нивите а иновациите), които рефлектират по икономическа линия върху вътрешния пазар (работните места включително и възможностите за разновидни видове работа) и търговията за на вън.

Университетите бълват специалности които Не дават перспектива. Или са такива от 'обща култура', или са такива в много отношения за които пазар да съществуват почти няма. Трябва да се фокусират върху бизнес образование, а държавата трябваше да промотира точно това от падането на комунизма. Цели 2 поколения, тези от 1989 и 2000 се изгубиха като национален потенциал за напредък. Сега болшинството са деградирали (не в обиден смисъл а във такъв на това че са недоразвити както НЕ не трябваше да се случва).

За правото писах вече че трябват контакти, стажантство. Хиляди прависти се бълват всяка година, като въпроса е за къде толкова адвокати? Няма къде да идат. Човек ако ще учи право трябва да си търси доброволстване, стажантство, да се обажда, да ходи, да пита за практика още докато учи. Познати на познати ли ще е, непознати ли ще са. Платено-неплатено ли ще е. Така стават нещата. Сега след като си завършила единствените ти опции са или чрез контакти да започнеш, или доброволстване (което вероятно пак чрез контакти) за да може да добиеш опит.

Специалностите ако си заслужават, трябва да предлагат точно както зъболекарството или като цяло медицината - практика докато се учи. Не се ли предлага практика и предлага ли се само суха теория, значи идват после въпроси относно възможностите за реализация в пазарна обстановка.

Обикновено критично мислене трябва да води точно до това - кое, къде, кой, как, защо, дали, може ли трябва да водят до доста нова информация. За съжаление пак обаче, населението не е програмирано да е такова, необразованите са твърде много а и университетите не учат на критично мислене достатъчно.

Търси практика. Иначе търси (евентуално преквалификация).

Говоря от личен опит гореспоменатото всичкото, защото аз минах по твои стъпки от към трудности с Човешки Ресурси (които нямат също реализация силна особено днешно време). Трябваше да доброволствам и да работя. Алтернатива ти е чужбина евентуално но и за там ще трябва практика, доброволстване, преквалификация *най-вероятно*, както и приравняване на дипломата ако изобщо я приемат тъй като не знам какви закони учите в правото и дали са само за нашата страна конкретно (като оставим законите на ЕС които са за всички страни). Варианта ти е другия пак и конкретно от ЕС по някакви програми да кандидатстваш. Свържи се с университета където си завършила. Директно питай преподаватели ако можеш дали могат да подадат рака. Аз така направих за да си уредя доброволстване след маса време търсене. Не винаги хората дават помощ. Понякога трябва да питаш. Може й да откажат но е хубаво да питаш. Обясни им ситуацията си в детайли и какво си правила. Включително ако трябва портфолио приготви (това е още по-добре защото портфолио за каквато и да е професия (не работа, а професия), е хубаво да се има. Ако трябва мини допълнителен кратък курс от интернет от някой английски уебсайт. Креденцията е че е на английски език просто и се приема от всякъде защото всички говорят английски почти.

Ето за пример https://www.reed.co.uk/courses/gdpr-training

Уебсайта на Reed предлага евтини курсове за по 5-10 паунда и със сертификат някакъв. Те напуснаха британците ЕС но курса пък е от към GDPR (General Data Protection Act). Това трябва да си го учила, това е и задължително за всички да го следват и бизнеси и институции и във България и във целия ЕС. Хем ти е важен, хем е всеобхватен та в случая би ти бил от полза на 100%. Не казвам да го минаваш, давам пример просто.

Можеш да вземеш за пример семеен албум за снимки формат A4:

https://cdn3.evostore.io/productimages/acco/l/2101189_1.jpg

Мека корица (плътнена, не от кожа), където да си сложиш сертификати, дипломи, проекти някакви ако ще, полици ако си писала (ако ще полици можеш да предложиш на някой бизнес да напишеш ако смяташ че можеш; може да питаш някой познат евентуално или познат на познат). Трябва ти практика, трябва ти портфолио, трябва да показваш и на хората около теб като си търсиш работа че си активна във действията си. Ти искаш да се продаваш. Искаш да излъчваш професионализъм. В случая най-дребни детайли насъбрани на едно оказват влияние. Също не винаги се получава както искаме но трябва да опитваме.

Свържи се с университета, ако има отдел кариерно развитие да ги питаш тях. Писане на СВ включително ако ще да помогнат и с него. Сама реши на място ли ще си търсиш практиките, по телефон ли ще звъниш, имейли ли ще пращаш (заслужава ли си имейли изобщо?).

LinkedIn си направи. Това пак е професионален уебсайт където може да си въведеш потеклото и какво си правила, можеш да качваш проекти (ако си заслужава само и не са срещу GDPR или пък потенциално да може да се плагиатстват); имаш възможност за 'testimonials' да напишат хора коментари за теб от опита си със теб по проекти, ако ще хора от университета да са. Те също се зачитат защото изразяват мнение за теб. Поставят собствената си Марка (на личност), когато пишат за теб.

Направи си лист със всички институции и провери предлагат ли стажантства някъде във държавна или европейска институция;

Направи си лист със всички колегии и кантори във региона, замисли се и склонна ли си ако ще даже да се преместиш и в друг град. Провери канторията във интернет, идентифицирай адвокатите. Ако ще звъниш имаш само един шанс за продажба на себе си. Трябва да знаеш кого търсиш. Циганите колко са лъгали хора по телефона за съжаление и са си уреждали срещи и пари са крали от хората, ти пък можеш да използваш това като възможност за себе си за да остановиш връзка за да извършваш добро. Агенти за персонал когато търсят кадри извършват така наречения 'head hunt' за да правят бизнес с точния човек. Само един изстрел имаш или ще стане или няма да стане.

Провери из интернет организират ли се някакви бизнес евенти във региона където си. Networking events се наричат. Ако има нещо което да ти е от полза евентуално, това би ти било плюс да се запознаеш със професионалисти. Може и ти самата да организираш такъв. Целта на тези networking събития са имено цел... е.. снобство е като цяло, но е точно със цел запознанство. Може да помогне това за намиране на работа; може и да не е по специалноста а във друга сфера. Бизнесите правят точно това също когато искат да правят бизнес едни с други. Даже магазин да има човек, пак нали точно връзка осъществява със производител или с доставчик. Не си пият кафето заедно, а правят бизнес.

Не се предавай. Много неща ти казах сега но няма кой да те научи на тях.. населението ни е предимно от гетото в развитие. Ще ми се да може да са хората като теб в случая да са мотивирани.

2.   От Коментар 1,

Забравих да спомена;

Следвай си мечтите...!!!! Нищо не е лесно и няма да е лесно. Ако човек взема друга посока, това е само защото има нужда от промяна и разнообразие за себе си. Ясно е че човек и работи за да се издържа. Компромиси много.

Увери се че следваш на Маслоу пирамидата на човешките нужди:

https://frud.elven.bg/wp-content/uploads/Maslou.jpg

Анализирай се и сега и с след време. Не забравяй за нея.

Приоритизирай нуждите си. Което според пирамидата вече го имаш - чудесно; което го нямаш анализирай можеш ли да направиш така че да внедриш промяна и да добиеш това чувство; за други пак анализирай и приеми / зачети че трябва инвестиция във време и енергия и че може да отнеме време за да получиш това чувство което липсва.

Анализирай се и приоритизирай нуждите си. Когато се чувстваш в задънена улица със себе си, осъзнай това и си отвори пак пирамидата за да си помогнеш.

3.   От гледна точка на клиент ще ви кажа следното: обстановката с адвокатите в БГ е пълен кенеф! Какво от това че завършват хиляди адвокати, след като когато на човек му се наложи да търси адвокат, не може да намери.И няма никакви ревюта в гугъл за нито един БГ адвокат, или са фалшиви с 5 звезди.Няма и бял/черен списък с адвокати за да видят хората.Въобще пълен батак.
5 месеца не можах да намеря адвокат в Пловдив за популярен трудов казус, накрая с 300 зора намерих една в София. Писах голям брой имейли: не ми отговарят изобщо или казват че не им се занимава-какви са тези претенции?!
Правих консултации на живо: без да са проучили казуса, отказват да го поемат и си избират само най-сигурните защото ги мързи в червата да работят. Други казват че имат опит с трудово право, но като ги питам за опит с моят вид казус се оказва че нямат никакъв опит.Една по-млада ми опъна 50лв. и се оказа много некомпетентна, даде ми грешен съвет. Един друг нафръцкан не ми отговори, но само след като написах в Гугъл на английски (защото работи и с чужди клиенти) ревю за мизериите му, ми отговори че бил зает. Предложи ми да работя с негов асистент, но отказа да ми даде името му. Други двама нагло пушеха вътре в офиса, единия започна да спори с мен за трудовия договор, като че ли аз съм го писала и се държа като абсолютен простак. Няма качество и морал при 99% от българските адвокати, това е положението.

4.   Тоя първия... Завалията дори и студент не е по право, не знае и какво учат дори, ама дава акъл за бранша... Ганьо, ганьо велики... От всичко разбира ганя.

5.   В България с каквото и да се захванеш трябват връзки. Не, че няма изключения, но са малко, а с тази слаба икономика нещата са съвсем зле. Виждал съм безброй потресващи примери за некадърници, заемащи постове от най-ниските до най-високите нива. Като казвам некадърници нямам предвид по-слабо подготвени хора, а наистина некадърници - без образование, опит, квалификация и т.н. Единственото, което мога да те посъветвам е да потърсиш работа в някоя от фирмите на голямата четворка - KPMG, Deloitte, PWC, Earnst and Yong, както и по-малки, които правни отдели. Ще те спукат от работа за никакви пари, но пък ще научиш доста и впоследствие можеш да помислиш за собствена практика. Не, че тогава ще е лесно, но друг изход просто няма. Аз съм финансист и 5 години работих за никакви пари в български и чужди компании, където бях един от най-ниско платените. После още 7 години все едно се бях оженил за работата си, за да се развия професионално. Въпреки това и макар, че отдавна имам богато CV и доказани резултати, добра работа се намира изключително трудно без да бъдеш "правилния човек". Не мога да се оплача обаче, защото с Божията помощ постигнах много повече, отколкото някога съм си мечтал!

6.   Благодаря Коментар 1 това отвори очите в много отношения. Повечето българи са завистливи и пишат глупости

7.   Професиите на настоящето и бъдещето са в сферата на ИТ и медицина. Ако искаш реализация, но мразиш математика и логика, мисли за нещо в сферата на медицината и нямам предвид лекар. Всяка една професия от медицинската сфера ще ти даде близо 100 процента реализация. Номер 1, личи си че си юрист, но тези фермани лично аз не бих прочела.

8.   От авторката:
Н1- Благодаря за насоките и подкрепата! Коментарът ми подейства мотивиращо, защото много добре преценявате реалната ситуация, въпреки че не сте юрист. Записах специалността, защото не виждах у себе си някакви особени таланти, освен да уча сериозно... В същото време ми се искаше щом ще се старая да бъде за нещо по-престижно, да си заслужава. Не съм си въобразявала никога, че ще бъда от онези юристи, които вадят големи пари. Просто мечтаех за възможност да се започне прилична работа с възможност за развитие скоро след завършването. Ще опитам някои от вариантите, които предложихте и се надявам да се похваля някой ден, че се е получило. Желая ви всичко най-добро!
Н3- Много е тъжно да прочета, че сте попаднали на такива колеги. От ЕС са открили процедура против България във връзка със забраната за реклама на адвокатите. Надявам се в близко бъдеще тя да отпадне, може би тогава ще се откриват лесно и по-свестни. Аз съм от Пловдив и мога да ви успокоя, че все пак има проблясъци на професионализъм там, защото по време на стажа си се запознах с няколко адвокати, които често работеха на минимална тарифа, но винаги отговорно и доколкото може бързо. За жалост мнозинството е описано от вас.
Н5- Да, нещо подобно планирам да предприема и междувременно да видя мога ли след това да напредна или там някъде ще се приключи... Браво на вас за търпението, давате надежда, че се възнаграждава!
Н7- Благодаря и на вас за мнението, просто това би било сериозно начинание, а чувствам, че сега нямам сили за друго такова...

9.   От Коментар 1 до Коментар 4,

Определено съвета ми е по-добър от твоя, оп твоя всъщност го нямаше. Както обикновено такива като теб са безполезни

10.   От коментар 1 към Авторката,

Радвам се ако по някакъв начин мога да помогна. Не ми трябва да съм юрист за да дам насока за развитие.

В много случаи някои професии са 'наследствени'. Има родител или друг семеен член който дава насоки на детето си още от малко. Това дете после се внедрява чрез един вид контакти (семейните си), или поема бизнеса 'частната кантора' в следствие.

Същото е със лекарите. Едно е да имаш ментор от малък, друго е да се запишеш да учиш медицина като възрастен, да минеш теория и практика като възрастен. Тези със членове на семейството които са вече във дадена професия, ако бъдат наставлявани съзнателно от този семеен член докато са малки - ами, тези хора със сигурност имат преимущества. Образованието е просто по-качествено. Иначе, на българина в главата е че образованието е равно на документа. Не, той е формалност потвърждаваща вид положен труд за развитие. Не е критирий за знание. Още повече че страната е пре-прославена със продажба на дипломи което е още един пример че човек има нужда от знания и практика за да може да се сравни със това което определя като 'образование'.

Средвай си мечтите. Обкръжавай си със интелектуалци. Прави така че ако някой може да се издигне - да се издигне. Да се издигне ако може и повече от теб по своя си път. Какво по-хубаво от това да сме сред успели хора? И помощ за ти трябва, пак по-добре е от това да се свалят хората на дъното както е манталитета на хората във България. Стой на страна от хора които не са благонадеждни за теб. Бъди им пример. Те ако искат да са в контакт със теб сами ще се постаят. Накрая така или иначе те са тези които обикновено нямат нищо а ти може да си им от полза.

11.   Няма реализация! Аз напуснах по собствено желание, въпреки отличния си успех и по-правилно решение не съм вземала през живота си. Състудентите ми, които завършиха, масово още ги издържат техните или работят за 600-700 лв, а са на по 27-30 години. И в крайна сметка аз съм по-напред в живота от тях в момента.

13.   И без връзки става, но се искат страшно много качества. Коментарът на #1 е съвършено неадекватен.

Истината е, че има глад за качествени юристи (не "прависти"), но не всеки става за това. Освен да научиш всичко от учебника, иска се много допълнителна квалификация, четене на съдебна практика, поне 1-2 езика на достатъчно високо ниво, както и желание да жертваш комфорта си за известно време и да работиш за малко пари, докато научиш занаята.

Юристите не са 1/3 от всички студенти, това е нелепо изказване. Нелепо е и мнението, че някой е длъжен да се заеме с трудов казус за 50 лв. Качествените адвокатски услуги струват скъпо. Друг е въпросът, че един неграмотен човек няма как да прецени адекватно действията на адвоката си. Всеки има право да избира с какви клиенти да работи. Като ми влезе в кантората някой, който е чел-недочел от Интернет, предпочитам да го загубя като клиент, вместо да се боря с вътрешното му убеждение, че знае по-добре от човек учил 5 г. и с 10-ина години адвокатски стаж.

Ако нямате желание да се развивате или не умеете да се пласирате на пазара на труда, недейте да обвинявате някой друг освен себе си.
От моите колеги в университета, с които си търсихме работа точно по време на предишната криза, всички кадърни си намерихме такава. Сега повечето от нас са адвокати със самостоятелна практика, за разлика от завършилите с неправилна мотивация.

Действително, конкуренцията е голяма, но тя отсява плявата. Необходимо е много повече от една гола диплома. Щом авторката има желание да се отказва, нека го направи. Преживяла съм много трудни моменти, едва съм свързвала двата края, но никога, абсолютно никога не съм си помисляла да се откажа. Ако колегата няма хъс и амбиция още от самото начало, не очаквам успехи и развитие. Може да има обидени от това ми мнение, но нали затова е този сайт - да споделяме мислите си по различни теми. А може би коментарът ми ще подейства градивно на авторката и тя ще се амбицира да докаже на себе си и на света, че не е изгубила 5 години от живота си напразно.

14.   До номер 5 - финансистът.
Какво е развитието за финансист в БГ?
Ти до къде го докара?

15.   Само като прочетох това за компромисите със здравето и ми стана ясна картинката. Е такива шарани като теб ги изнасилват от работа по канторите за жълти стотинки и мътят водата за всички останали с безгръбначието и сервилността си. Като завършвате право, научете се да си отстоявате правата. Не е въобще лесна специалност, а заплатите са мизерни почти навсякъде и те счупват от работа за тоя дето клати гората. Здравето няма как да си го върнеш, нито изгубените години от живота, разбирай ме както си искаш.