Споделена история от На работното място

Как да му се извиня
Здравейте, сутринта съвсем неволно злепоставих мой колега пред останалите колеги. Беше съвсем неволно, не беше с цел да му се подиграват или нещо друго, но просто така се получи. Не обмислих добре какво казвам и в крайна сметка той го отнесе. Направи грешка с едни документи, а аз, глупачката, вместо да споделя само с него и да му помогна, казах на друг колега да провери нещата и шефа ни разбра какво е станало. Грешката беше поправима, не е кой знае какво, но въпросният колега се чувства предаден, защото държеше на мен. Опитах се да му се извиня, да му обясня че не съм искала да го злепоставя,но той ми е много ядосан и сега не ми говори. Тъпо ми е, защото сме си наистина много близки (не интимно) и много държа на него, ама наистина много. Той се чувства предаден, а аз се чувствам ужасно, че го нараних така. Не съм някаква интригантка, клюкарка, просто не прецених правилно нещата, не беше с лоша цел. Казах му, че с право ми е ядосан, че едно извинение не оправя нещата и че разбирам колко е наранен и обиден. Затова му казах, че няма да го търся, да му пиша и досаждам и когато се успокои да ме потърси, за да поговорим. Дайте съвет, какво да правя, как да си запазя приятелството с него, как да му се извиня? Наистина много държа на него! Как да постъпя?

Коментари

1.   Извини се с действия. Например му направи някаква колегиална услуга, помогни му с работата, похвали го пред шефа. Коледа наближава и можеш да му вземеш някакъв символичен подарък, придръжен с картичка с извинение.

2.   Щом може да се поправи, всички правим грешки все пак. Ще му мине. Носи му едно кафе с няква весела бележчица.

3.   Наистина не си постъпила разумно и се чувстваш ужасно, но вече е сторено.

Този твой колега, дето е казал на шефа ти, ми се струва, че 1. Иска да се направи на по-умен и да се издигне в очите му. 2. Иска да направи интрига между теб и колегата ти, с което ти всъщност, казвайки му информация, без да искаш го поощряваш да се замесва.

Според мен най-добре е да оставиш нещата да се случат от само себе си. 1. Може да подновите отношения; 2. Да не подновите - което е по-добрият вариант и ако спреш да се терзаеш поне за известно време, вече няма да държиш на него. Ще ти е гадно, разбира се, но е по-добре така.

Как да постъпиш - идея си нямам (от собствена гледна точка). Но като страничен наблюдател, мисля, че е по-добре да не си говорите въобще.

4.   Каквото и да направиш ще си помисли, че е от лицемерие. Просто преспи с него.

5.   Знаела си точно какво правиш.

Сега търсиш начин да омекотиш удара ма не става.

Смешница си.

6.   Направи му свирка

7.   Ще му мине, този пък!!! Едно време колежки ме обучаваха като започнах работа. Правих това, което са ми казвали, накрая шефа се вбеси и аз се оправдах, че така са ми казвали те и той почна да се кара и на тях, а те дълго време се държаха дръпнато от мен. Но те бяха тези, които не ме обучаваха добре, нехаеха, като питах разни неща отговаряха без да мислят... да пътуват... Бъди човек занапред и ще видят, че не си чак толкова лоша, а може вината да си е в тях!

8.   Доверие се гради с години, а се руши за един миг! Сега трябва доста време да мине, докато ти се довери наново. Търпение ........

9.   Хвани го за пакета и ще ти прости бързо.

11.   А какъв ти беше "зора" да споделяш с друг колега щом и е било нещо дребно за поправка? Защо просто не си посочила грешката на момента и директно на човека който я е допуснал? Такива "неволни" грешки... допускат само които имат нужда да ги правят.
Виждала съм с очите си как момиче в пробен период поправя грешка на колежка която работеше за мен тогава от няколко години.
Бях на няколко метра от тях, но не ме видяха. Новото момиче съвсем дискретно посочи грешката на старата служителка.
Дръпнах се без издавам присъствието си в очакване стара служителка да се "обиди" едва ли не защото си беше малко Дръпнах характер въпреки че, незаменима за мен в работата си по принцип.
Познай! Дойде при мен да похвали новото момиче и ми каза за дискретната и намеса. Това е добър колектив и човешко отношение! Твоето си е нужда от интрижка.

13.   Направи му една хубава свирка, но преди това му намекни за да може да се подготви.

Аз така бих се извинил на някоя хубава жена стига да приеме.

Ще забрави всичко.

М32