Споделена история от На работното място

Искам да спра да псувам
Здравейте.. ще бъда кратък, точен и ясен. Преди си бях много сдържан и рядко казвах нещо, освен ако то не е качествено. От скоро започнах работа и всички псуват постоянно.. Работил съм на много места и навсякъде е едно и също: 1.Псувни 2. Мрънкане постоянно 3. Говорене зад гърба на хората 4. Лицемерие .. За всеки проблем "майка му да ***", "Тоз кво направил, оня кво направил".. "Оф няма ли да свършва вече тази шибана смяна ".. и т.н.
Просто хората са се вкарали в много тъп филм и си го правят още по тъп. Някакви такива заучени фрази и модели на поведение... Просто това са отличителни черти на работническата класа в страната.. Не стига, че имаш работа, че ти плащат ами и на всичкото отгоре мрънкаш.. Как би звучало това на един американец през 1930 по време на голямата депресия? Когато образовани, кадърни и силни кадри не могат да си намерят никаква работа за да нахранят децата си.. Винаги ми е било много тъп филма, в който са се вкарали много хора и не знам какво да направя.. Най-тъпото е, че се усещам, че и аз покрай колегите си на моменти се хващам да реагирам по същия начин.. и това не е защото аз го искам, а защото ми е втълпено.. Мислих си, че трябва да сменя средата, но навсякъде е така.. Просто страшно много ме натоварва всичко това и ми идва да взема една бухалка и да отида с нея на работа.

Коментари

1.   В момента в който осъзнаеш че, е "стадна програмация" ще се научиш и просто да наблюдаваш без да приемаш, нещо като филм да речем. Самият ти влизаш в тяхната програмация и се опитваш да се бориш още. Осъзнато е лесно да дистанцираш собствените си емоции от чуждите.

2.   Наблюдавай се и се хващай, когато го правиш. Скоро ще започнеш да се хващаш и преди да го направиш. И възспирайки се, ще се отучиш. Мозъкът е създаден да може да създава и разрушава невронни връзки (навици) през целия ни живот. Говоря изцяло от личен опит.

Малко допълнително внимание и наблюдение върху себе си и си готов. Седмица-две най-много ще са ти нужни.

Успех :)

3.   Аз работя в Англия, там съм сменил поне 4-5 работи. Да ти кажа, англичаните също псуват и мрънкат постоянно. За поляците да не говоря с тяхното "курва" на всяка втора дума.
Тоест всички по цял свят псуват, не сме само ние.
Иначе наистина е много гаден навик и ти прави чест, че искаш да се отървеш от него.
Един приятел псуваше много, но по едно време буквално взе да се пляска по устата, всеки път преди да изрече псувня.
Цялото действие беше доста нелепо, но в крайна сметка го отказа от лошият език.
Опитай и ти, може и да подейства.

4.   Доста псувах зад волана, за съжаление рядко пътувам сам. Наложих си да го правя наум - отвикнах. И другото е средата - не влизай в техния тон - пий си кафето с колежка, обядвай на някоя маса със смесена компания от колеги. Не става дума за свалки или изолация - смесена среда - мъже и жени. В такава псувните са много по-малко.

5.   и при мен е така като ме ядосат - Често момичетата си го изкарват на мен и аз нали не оръщам внимание докато не прекалят с злобата, тогава и аз си отварям устата за да ги накарам да се спрат .

6.   Дълги години попадам на такива хора в работата.Псуват,не свръх просташки,но го има Какво правя,пускам го покрай ушите си и веднага щом се уловя,че започвам да влизам в тех.филм,си го забранявам.За сега удържам да не го правя и то с успех.Наложи си да не го допускаш за себе си.