Споделена история от На работното място

За Коледните партита с колеги
Здравейте. От около 3 месеца съм в голяма и успешна българска фирма. Както знаете, тази година заради ситуацията с covid няма да има банкет и колеги предложиха да се съберем и всеки да донесе нещо домашно и да останем в офиса. В нашия отдел сме около осем човека. Две клюкарки, които не понасям, с други двама нямам какво да си кажа, само двама човека са ми симпатични и само с единия мога да водя откровени и открити разговори за почти всичко. От самото отначало не исках да присъствам защото знаех, че ще ми е крайно тъпо с тях. За мен подобен тип събирания са абсолютно безсмислени, защото в края на краищата сме колеги и ни свързва само и единствено работата. На подобен тип събирания не можеш да си позволиш да се отпуснеш, да пийнеш, да споделиш нещо по-лично, защото не знаеш кой ще ти забие нож в гърба и това да се отрази на работата ти. Вие какво мислите за тези събирания?

Коментари

1.   Щом не се чувстваш добре не ходи, може да се събереш с другите двама, които са ти по - близки на домашно, но пак имай едно наум.

2.   Абсолютно съм съгласен с автора и с момер 1.

3.   И аз трудно намирам хора, с които да говорим на един и същи език. Не е нужно да ходиш, щом предчувстваш, че няма да ти е приятно.

4.   Абсолютно безсмислени са. А и опасни поради изложената от теб причина. С колеги само и единствено се работи и абсолютно, ама абсолютно нищо друго. Казвам ти го от позицията на моя професионален опит, който вече минава 25 г.

5.   От автора - нямаше как да не присъствам, задължиха ме, защото беше в офис и не ми дадоха по - рано да си ходя. И очевидно не ми беше приятно и го усетиха, но.. Като не искаха по - рано да ме пуснат и да си спестим мръщенията и стойките..
До номер едно, ами и домашното не е никак добра идея, вече си ставаме доста близки.. Все пак да поканиш някого вкъщи е доста сериозно, поне за мен. И честно казано, колегиалното лицемерие доста ми тежи, но все пак става дума за пари...наема, сметките, храната и др. Няма кой да ми ги плати. :)
Въпроса е, че подобни събирания се инициират от шефовете, на които им е през оная работа кой кого харесва. Нали са шефове и си мислят, че всички ги харесват тях, (реално всички им се подмазват) следователно всички СЕ харесват един друг и всичко е идилия. Аз лично за сега не искам РАБОТАТА да се превръща в ЖИВОТА ми.

6.   Аз също като цяло съм против подобни събирания, дори се радвам, че тази година нямаме т.нар. "парти". Атмосферата във фирмата и без това е токсична, няма нужда човек да се натоварва и след работно време. Миналата година доста от колегите си изядоха набързо порциите, направиха едно-две наздраве-та и бързо-бързо се изнесоха. На мен също ми се повдига от "колегиалното" лицемерие и се старая да държа работата си далеч от личният си живот.

7.   Да, на такива сбирки се пази дистанция, хората с които в такава среда може да се говори спокойно за стойностни неща не са малко.

8.   Аз мисля, че нищо не ти пречи веднъж в годината да прекараш няколко часа (най-много 2-3) с хората, с които работиш. Дори да не ги харесваш, можеш да уважиш събитието. Все пак не е всеки ден и не струва кой знае какво усилие. За шефовете това често е важно, защото сега няма тиймбилдинги.
Смени си нагласата, може да имаш проблеми с такова мислене.

9.   Не, номер 1, не може да не се иде. Това е обида към фирмата. Присъствието е задължително, макар да се води пожелателно. Отсъствието се забелязва и се тълкува зле. Ненавиждам тези партита! Винаги съм ги мразила до смърт. Но отиваш, усмихиваш се, отчиташ присъствие така, че всички да те видят, че си там, главно шефовете, и после тихомълком се изнизваш. Това поне винаги е била моята тактика.

10.   Към номер 10 от номер 1 в бившата ми работа не всички колеги отиваха на банкета на фирмата, но бившата ми шефка никога не е правила проблеми за това. Дори дългогодишни служители се е случвало да не отидат. Явно във всяка фирма е различно и във вашата повече се е държало на присъствието. Иначе съгласна съм, че не е приятно цяла вечер да се усмихваш насила на хора, които по време на работния процес не се държат човешки с теб и те плюят зад гърба. Обикновено като ходех на банкетите гледах да се забавлявам с хората, които са ми приятни.

11.   Ами моето мнение е, че трябва да ходиш на работа с желание, да намерш начин да общуваш с хората и да ти е приятно. Моите колеги са ок. 30 човека, от разни поколения сме всички, но може би защото всички са доста образовани и говорят по няколко езика, възпитани хора са и винаги ми е приятно и интересно като се събираме. И става винаги много весело. Не е идеално, има едни две стари моми клюкарки без никакъв личен живот, които после дъвчат цяла седмица кой какво, но пък на никой не му пука от техните глупости.

12.   Номер 9, защо да не може да се отиде. Отношенията между работодател и служител са двустранни и договорени. Разбрали сме се аз да върша определена работа, за определени пари. От там нататък всичко е само и единствено по желание. Да не говорим, че много хора се самозабравят и започват да се мислят едва ли не за феодали. Преди години имах една колежка, която отговаряше за производството в малка фабрика. Толкова си беше повярвала, че при едно увеличение на заплатите с по 50 лева, което дори не зависеше от нея, беше започнала да се тръшка, че никой не й казал "благодаря"! Сякаш тя някога е казвала на някой от тях "благодаря за положения труд". Имал съм и началник, който обичаше да организира вечери всяка седмица с мениджърския екип, главно защото не беше от града и нямаше какво да прави. Отначало ходех и ми беше приятно да пием по 1-2 бири заедно, но в един момент нещата започнаха да се превръщат в пиянски запои от негова страна. Стояхме до посред нощите и на другия ден сме пак на работа. На всичкото отгоре беше изломотил нещо уж от друга случка, но явно искаше в прав текст да му се благодари за вечерята. Направо останах потресен. Не стига, че си жертвам свободното време, че и съня, ами ще иска и да му благодаря, сякаш съм му някакъв роб! Другите мазници обаче чинно рецитираха всеки път, като ученички и се правеха на щастливи, въпреки че едвам се натискаха по масите. Крайно време е да се отървем от този робски манталитет и да си отстояваме правата. Преди съм подчинявал личния си живот на работата и хората, които най-много се облажиха от моя труд, който беше абсолютно допълнителен, после ми се изплюха в лицето и то не веднъж. Тогава се научих да си ценя времето и труда. Къде ходя и какво правя в извънработно време си е лично моя работа и никой няма право да ми държи сметка. Партита, тийм билдинг и и прочие, само ако аз искам.

13.   До 9

Напусни фирната тогава. "Неувъжение" после "тълкуване" ... Защо ти е това в живота? Десеторно ли плашат спрямо конкуренцията?

14.   Аз по фирмени банкети не ходя, пълно е с лицемерие и подлизурковци. Отделно всички подписали мишки се вземат за лъвове, а аз съм леко кибритлия после пишем в районното. Не си губи времето да се усмихваш насила, и да се харесаш на хора за който не ти пука. Поздрави